City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه علوم

(99 رای)


موزه علوم يکي از موزه هاي مدرن، جديد و با امکانات جالب توجه است که در مجموعه گنبد مينا ( پلانتاريوم) در معرض ديد بازديدکنندگان قرار گرفته است. اين موزه داراي بخش هاي مختلف از جمله حوزه فضا و نجوم، حوزه زيست شناسي، حوزه زمين شناسي و ... با امکانات وسايل جالب توجه است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • موزه علوم
 • موزه علوم
 • موزه علوم
 • موزه علوم
موزه علوم موزه علوم موزه علوم موزه علوم مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : خیابان آفریقا، نرسیده به چهارراه جهان کودک، خیابان دیدار، بوستان نوروز، گنبد مینا

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»پروژه گنبد مینا ( پلانتاریوم) از سه بخش اصلی ، نمایشگاه و گالری علوم و همچنین سالن سینما تشکل شده است. همچنین رینگ های تاسیساتی در فضای نمایشکاه علوم به عنوان یک کمربند، عملکردی پیرامون گنبد نمایش دارد. موزه علوم به صورت دوره ای در هر دوره از فعالیت به نمایش ادوات و وسایل عملکردی مرتبط با موضوعات علمی اعم از نجوم، ریاضیات و ... می پردازد.

 • ویژگی ها

  - در حوزه فضا و نجوم با استفاده از شیوه ارایه موزه ای، ماکت فضاپیماها، راکت ها و پیش برنده های فضایی به همراه اطلاعات مختصر آن ها نمایش داده می شود. در این بخش یک محوطه کامل به پرتابه های سازمان فضایی ایرانی، ماهواره های امید و مصباح و همچنین پرتابگرهای مربوط با مقیاس 1:20 اختصاص داده شده است. در این بخش همچنین ماهواره امید، راکت ماهواره بر سفیر یک، ماهواره های کوچک کاوشگر یک و مصباح به نمایش در خواهد آمد.
  - در حوزه زیست شناسی با استفاده از شیوه ارایه موزه ای گونه های اندامیک ایران به نمایش درآمده است. ایران یکی از متنوع ترین اقلیم های زیستی دنیا است و گونه های گیاهی و جانوری زیادی وجود دارند که تنها در ایران زندگی می کنند. نمایش در این بخش به دو صورت تاکسی درمی و مجازی است.
  - در حوزه زمین شناسی جدول تناوبی مندلیف، شهاب سنگ ها، کانی ها، سنگ های ویژه و فسیل ها نمایش داده می شوند. در شیوه تاریخی این حوزه نیز مجسمه مومی ابوریحان بیرون درحال اندازه گیری جرم حجمی کانی ها با ابزارهای اختراعی خودش به نمایش درآمده است.
 • سیمای عمومی

  انگاره های طراحی داخلی مرکز علوم گنبد مینا بر اساس خط سیر مفهومی مجموعه با عنوان «ازخاک تا افلاک» شکل گرفته و بر این مبنا سه حوزه مفهومی برای مجموعه در نظر گرفته شده است.
  از بخش های اصلی موزه علوم می توان به این موارد اشاره کرد:
  زمین، سیاره زنده: در این بخش به عنوان گام نخست نگاهی به زمین به عنوان یک سیاره زنده می شود. در این محدوده مفهومی علوم زمین شناسی، جغرافیای طبیعی، اقلیم شناسی و علوم وابسته آموزش داده می شوند.
  زمین گهواره حیات: در این بخش به عنوان گام دوم نگاهی به سیاره زمین با موجودیتی زنده و فعال که خود حامی حیات است، می شود. زمین تا کنون تنها مکان در عالم هستی است که حیات را در خود شکل داده و از آن حمایت کرده است. به همین دلیل این محدوده مفهومی به زیست شناسی و علوم وابسته آن اختصاص یافته است.
  فضا، جایگاه آینده: در این بخش به عنوان گام سوم نگاهی به حیات زمینی در آینده و در فضا می شود. به گفته کارشناسان ستاره شناسی، زمین معرفت گهواه بشریت است اما هیچ کودکی تا آخر در گهواره اش نمی ماند و بر اساس، فضا جایگاهی برای آینده بشریت خواهد بود.
 • زمان مناسب بازدید

  در ساعات صبح مراکز دانشگاهی، مدارس و مراکز آموزشی می توانند از امکانات گنبد مینا و موزه علوم استفاده کنند. همچنین در ساعات بعد از ظهر امکان استفاده عموم مردم از این مجموعه فراهم است.
 • پیشنهاد ویژه

  پیشنهاد می کنیم تماشای فیلم سه بعدی از کهکشان، افلاک و منظومه های مختلف را در گنبد مینا از دست ندهید چرا که بدون شک این نمایش یکی از بهترین فیلم هایی خواهید بود که در طول عمرتان تماشا کرده اید. در این بخش با استفاده از عینک های ویژه سه بعدی فیلم های دیدنی از بخش های مختلف نجوم پخش خواهد شد. همچنین توصیه می کنیم به دلیل زاویه تماشای فیلم سه بعدی پس از مشاهده آن بلافاصل از صندلی خود بلند نشوید چرا که ممکن است دچار سرگیجه شوید. بنابر این پس از فیلم دقایقی بر روی صندلی خود بنشینید.
 • امکانات ویژه

  فیلم و انیمیشن های پرتاب و استقرار ماهواره های ایرانی در مدار فضا با استفاده از کنسول های دیجیتالی و نمایشگر های لمسی چندگانه به صورت بی صدا در این موزه به نمایش در می آید.
 • سایر اطلاعات

  گنبد مینا به عنوان بزرگ ترین آسمان نمای خاورمیانه و یکی از برترین آسمان نماهای جهان جلوه گاه درخشش ماه، خورشید و ستارگان است. گنبد مینا دری است به خانه افلاک، پنجره ای است گشوده به کهکشان های بی انتها و تو در تو. گنبد مینا جایی است که می توان راز خلفت را در آن بهتر جست. گنبد مینا اگرچه یکی از پیشرفته ترین آسمان نماهای جهان است و به لحاظ فناوری در زمره برترین های جهان جای گرفته اما یادآور گنبدهای باستانی ایرانی است. جلوه ای نوین از دانش روز و تخصص ایرانی. اگر از فراز تهران به مجموعه عباس آباد نگاه کنید گنبد مینا همانند خورشیدی است که در حاشیه آن منظومه ای از کرات را می توان دید.
 • منبع

  ویژه نامه جلوه افلاک در گنبد مینا، چهاردهم مهر ماه 1393
  سایت خبری تحلیلی شهرنوشت
  سایت خبری تهران سما
  روزنامه جمهوری اسلامی
  عکس ها: آژانس عکس تهران
 • مسیر پیاده روی از مترو حقانی می توانید به بوستان طالقانی رفته و پس از عبور از پل بزرگ طبیعت، به بوستان آب و آتش، بوستان نوروز و گنبد مینا بروید.
 • مسیر تاکسی تاکسی ها از میدان ونک و همچنین سه راه ضرابخانه شما را به اتوبان حقانی می رسانند. از این طریق می توانید به بوستان آب و آتش و سپس به بوستان نوروز و گنبد مینا دسترسی پیدا کنید. همچنین می توانید از میدان آرژانتین سوار تاکسی شده و در خیابان آفریقا و جنب بوستان نوروز از تاکسی پیاده شوید.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به گنبد مینا ایستگاه مترو حقانی واقع در خط یک مترو تهران است. از این ایستگاه با کمتر از 10 دقیقه پیاده روی به گنبد مینا می رسید.
 • مسیر خودروی شخصی خیابان حقانی، نرسیده به چهار راه جهان کودک در سمت راست شما کوچه هایی وجود دارد که به خیابان دیدار می رسد. می توانید خودروی خود را در خیابان دیدار پارک کرده و به گنبد مینا بروید. همچنین می توانید در خیابان آقریقا، قبل از خروجی بزرگراه شهید همت از پارکینگ بوستان نوروز استفاده کنید.

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها