City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

موزه فرش

(74 رای)


مجموعه موزه فرش ايران شامل با ارزش‌ترين نمونه‌هاي قالي ايران از قرن نهم هجري تا دوره معاصر شامل انواع گليم‌ها و فرش‌هاي دست بافت‌، با توجه به مرغوبيت و قدمت آن‌ها حفظ و نگه‌داري مي‌شوند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • موزه فرش
 • موزه فرش
 • موزه فرش
 • موزه فرش
موزه فرش موزه فرش موزه فرش موزه فرش مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : ۸۸۹۶۲۷۰۳-۸۸۹۶۷۷۰۷
 • وب سایت : www.carpetmuseum.ir
 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 9 الی 17
 • آدرس : خیابان دکتر فاطمی - تقاطع خیابان فاطمی و کارگر شمالی - ضلع شمالی پارک لاله

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ساختمان موزه در ضلع شمال غربی پارک لاله در خیابان کارگر شمالی در فضایی به وسعت ۱۲۰۰۰متر مربع ساخته شده و شکل آذین های بیرونی بنا با الهام از دار قالی یا سیاه چادرهای عشایر طراحی شده‌است. بنای ساختمان موزه مساحتی برابر ۳۴۰۰ متر مربع در ۲ تالار را اشغال کرده که شامل نمایشگاه‌ دائمی، نمایشگاه موقت، کتابخانه تخصصی، فضای آموزشی، کارگاه مرمت، آمفی تئاتر و چایخانه است.
ساختمان موزه فرش ايران معماري شكيل و چشم‌گيري دارد كه آذين‌هاي نماي بيروني آن شبيه به دار قالي است‌. سطح نمايشي موزه مساحتي برابر 3400 مترمربع را در بر مي‌گيرد كه شامل دو تالار است و براي نمايش انواع قالي‌هاي دست بافت و گليم مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
طبقهٔ همکف این موزه برای نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن برای برگزاری نمایشگاه‌های موردی و فصلی در نظر گرفته شده ‌است. هدف از تشکیل این موزه را می‌توان پژوهشی در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصه فرش ایرانی دانست.
معمولاً حدود ۱۳۵ تخته از شاه‌کارهای قالی ایران، بافت مراکز مهم قالی‌بافی مانند کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان، کردستان و جز آن‌ها، در تالار طبقه همکف به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

 • تاریخچه

  این موزه در سال ۱۳۴۰ شمسی با عنوان گالری فرش ساخته شد و تا ۱۵ سال بعد از آن به صورت ناتمام و متروکه، به حال خود رها شد تا سرانجام در اوایل سال۱۳۵۶ شمسی کار تکمیل این پروژه همراه با تغییرات کلی آغاز شد. همزمان با احداث ساختمان موزه و پیشرفت کار معماری،گروهی از کارشناسان فرش هم برای جمع‌آوری نمونه‌های تاریخی فرش در کشور و سایر نقاط جهان فعالیت خود را آغاز کردند و تعدادی نمونه‌ی نفیس و باارزش به موزه منتقل شد. با اتمام کار ساختمانی و جمع‌آوری نمونه‌های فرش، موزه‌ی فرش در روز ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۶ شمسی افتتاح شد.
 • ویژگی ها

  از ویژگی‌های موزه فرش قالیچه دست‌بافت ارزشمند و بی‌نظیر ایرانی‌، کار فرش بافان کاشان‌، در اندازه‌های 130 در 220 سانتی‌متر، معروف به قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی است که این شخصیت روحانی ملی را در لباس نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه کمری‌، قطار فشنگ نمایش می‌دهد.
  سقف سالن نمایشگاه دائمی از جنس سقف کاذب فلزی و به شکل مربع‌های پر و خالی ساخته شده‌است. این مربع‌ها که با اختلاف سطح در کنار هم نصب شده‌اند، علاوه بر زیبایی پوشش مناسبی برای تاسیسات داخل نمایشگاه ایجاد می‌کنند. با توجه به ظرافت و آسیب پذیری فرش‌های نمایشگاه، تاسیسات داخلی به شکلی تنظیم شده‌اند که تا حد امکان باعث ورود گرد و خاک به داخل سالن نشوند.
  فرم معماری شرایطی را فراهم کرده که فضای داخلی و مخصوصا فضای نمایشگاه دائمی، بسته و حداقل ارتباط با فضای بیرون را داشته باشد. به همین دلیل تهویه هوای داخل سالن و کنترل رطوبت از طریق دستگاه‌های تهویه‌ای انجام می‌شود که در فضای بین سقف اصلی و سقف کاذب جاسازی شده اند.
  شکل ساختمان موزه به شکلی طراحی شده که حداقل نور به داخل تابیده می‌شود و به غیر از حوض خانه (در تالار مرکزی) نور طبیعی به دیگر بخش‌ها نفوذ ندارد. در این قسمت هم نور از سقف کاذب عبور می‌کند و اشعه‌های مخرب خود را از دست می‌دهد.
 • سیمای عمومی

  رهگذرانی که از نزدیکی پارک لاله تهران گذر می‌کنند، حتما ساختمانی را دیده‌اند که نمای آن به شکل دار قالی طراحی شده است. موزه‌ی فرش ایران، اثر معمار معاصر « عبدالعزیز فرمانفرمائیان» در ضلع شمالی این پارک قرار دارد. موزه فرش ایران که نمای بیرونی آن کانسپت دار قالی را دارد توسط این معمار بنام طراحی شده است .
 • شرایط استفاده

  ساعت ۰۹:۰۰ - ۱۷:۰۰ هر روز به جز دوشنبه ها و ایام سوگواری.
 • امکانات ویژه

  فرش‌های قدیمی و ظریف، مانند تمام آثار هنری دیگر به نور طبیعی و صنوعی حساس هستند. نور شدید علاوه بر اینکه باعث رنگ پریدگی فرش‌های دستباف می‌شود، به علت دارا بودن اشعه‌ی مادون قرمز و حرارت آن به شدت مخرب است. از این رو برای روشن کردن فضای نمایشگاه از لامپ‌های خورشیدی استفاده می‌شود که فاقد اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز باشند. این لامپ‌ها روی ریل‌های قابل حرکت نصب شده‌اند و زاویه تابش آنها متغیر است
 • سایر اطلاعات

  در کتابخانه موزه حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان‌های فارسی، عربی، فرانسه، انگلیسی و آلمانی وجود دارد که شامل بهترین کتاب‌ها و نشریات و تحقیقات مربوط به فرش ایران و قالی‌های مشرق زمین و کتاب‌هایی در زمینه مذهب، هنر و ادبیات ایران می باشد.
  در این موزه، فیلم‌ها و اسلایدهایی در زمینه قالی‌بافی و گلیم و هنرهای دستی ایران در سالن نمایش موزه به نمایش در میآید. همچنین در این نمایشگاه تابلوفرش‌های نفیس فرش تبریز نیز به نمایش درمی‌آید.
  در طول سالیان دراز، در این موزه نمایشگاه‌های مختلفی برگزار شده که مشهورترین آن‌ها از این قرارند:
  سالن نمایشگاه موزه فرش شامل دو بخش نمایشگاه دائمی و نمایشگاه موقت است.
  نمایشگاه دائم در طبقه همکف و با مساحتی حدود ۱۵۰۰ متر قرار گرفته‌است. در این قسمت مراکز بافت قالی، ابزارهای قالی بافی و مواد تشکیل‌دهنده‌ی قالی در ویترین‌هایی به نمایش گذاشته شده‌اند. کف پوش این قسمت از جنس موکت است که در عین جذب رطوبت اضافی و کم کردن سر و صدای رفت و آمد، باعث تجمع گرد و خاک و رشد و تکثیر حشرات موذی می‌شود.
  به منظور استراحت بازدید کنندگان، در فواصل معینی از سالن ها فضای مکث و صندلی قرار داده تا شده تا افراد بتوانند استراحت کوتاهی داشته باشند.
  نمایشگاه موقت موزه فرش با مساحت تقریبی ۸۰۰متر مربع در طبقه دوم قرار دارد و فضای آن مشابه فضای طبقه اول است. در این نمایشگاه، نمونه‌هایی از بافته‌ها بطور موقت و در دوره‌های دو تا سه ماهه به نمایش درمی‌آید.
 • نقاط مثبت

  فرش‌های نگهداری شده در موزه، همه از مواد آلی تشکیل شده‌اند و به راحتی توسط عواملی مثل کپک، قارچ، باکتری و حشرات و حیوانات موذی قابل تجزیه اند. از این رو بنای موزه باید شرایط خاص و ایده آلی برای نگهداری از این فرش‌ها ایجاد کند که شامل دمای نسبی ۱۹ تا ۲۴ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۵۲ تا ۵۴ درصد است.
 • منبع

  تهران21، همشهری آنلاین، پورتال جامع ساخت و ساز،
 • کارت خوان
 • سرپوشیده
 • مناسب برای کهنسالان
 • مناسب برای کودکان
 • رزرو

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

موزه فرش فرش گردشگري تاريخي موزه فرش فرش موزه فرش گردشگري موزه فرش تاريخي فرش موزه فرش موزه فرش گردشگري فرش تاريخي گردشگري موزه فرش گردشگري فرش گردشگري تاريخي تاريخي موزه فرش تاريخي فرش تاريخي گردشگري موزه فرش فرش گردشگري موزه فرش فرش تاريخي موزه فرش گردشگري فرش موزه فرش گردشگري تاريخي موزه فرش تاريخي فرش موزه فرش تاريخي گردشگري فرش موزه فرش گردشگري فرش موزه فرش تاريخي فرش گردشگري تاريخي فرش گردشگري موزه فرش فرش تاريخي موزه فرش فرش تاريخي گردشگري گردشگري موزه فرش فرش گردشگري موزه فرش تاريخي گردشگري فرش موزه فرش گردشگري فرش تاريخي گردشگري تاريخي موزه فرش گردشگري تاريخي فرش تاريخي موزه فرش فرش تاريخي موزه فرش گردشگري تاريخي فرش موزه فرش تاريخي فرش گردشگري تاريخي گردشگري موزه فرش تاريخي گردشگري فرش موزه فرش فرش گردشگري تاريخي موزه فرش گردشگري تاريخي فرش موزه فرش تاريخي فرش گردشگري موزه فرش گردشگري فرش تاريخي موزه فرش گردشگري تاريخي فرش موزه فرش فرش تاريخي گردشگري فرش موزه فرش گردشگري تاريخي فرش موزه فرش تاريخي گردشگري فرش گردشگري تاريخي موزه فرش فرش گردشگري موزه فرش تاريخي