City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ميدان مشق تهران (باغ ملي)

(112 رای)


محوطه ميدان مشق تهران در دوره فتحعلي شاه قاجار بنياد گذاشته شد. ميداني که در قديمي ترين و تاريخي ترين محله تهران، يعني توپخانه سابق قرار دارد و شما با خيال راحت مي توانيد از لته هاي فلزي و گلکاري شده درهاي بلند آن بگذريد و در پياده راه اين بناي تاريخي قدم بزنيد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • ميدان مشق تهران (باغ ملي)
 • ميدان مشق تهران (باغ ملي)
 • ميدان مشق تهران (باغ ملي)
 • ميدان مشق تهران (باغ ملي)
ميدان مشق تهران (باغ ملي) ميدان مشق تهران (باغ ملي) ميدان مشق تهران (باغ ملي) ميدان مشق تهران (باغ ملي) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : خیابان امام خمینی - نرسیده به خیابان 30 تیر - سر در باغ ملی - محوطه میدان مشق

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»محوطه میدان مشق، به تدریج و در طول زمان، ساخت و تأسیس بناهای زیادی را به خود دید. از جمله این بنا‌ها ساختمان‌های کاخ شهربانی و کاخ وزارت امور خارجه و عمارت پست و... است. چند سالی می‌شود که دانشکده هنر، به ضلع شمالی عمارت قزاقخانه منتقل شده. در حقيقت باغ ملی چند سالی بیشتر دوام نیاورد و در محوطه آن، کم‌کم ساختمان‌ها و اداره‌های دولتی جای درختان سبز را گرفته‌اند. از آن باغ، امروز تنها نامی مانده و سردری با معماری زیبا.

 • تاریخچه

  محوطه میدان مشق (باغ ملی تهران) مربوط به دوره قاجار است در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است این میدان مدت کوتاهی نیز در دوره رضاشاه به نام باغ ملی خوانده می‌شد و بعد از آن ساختمان‌های دولتی در آن ساخته شد.
  ميدان مشق در آغاز منطقه‌ای نظامی بوده که برای کاربرد تمرین رزمی قشون در زمان فتحعلی شاه ساخته شده بود.
  بعد از آنکه طرح برپایی نخستين باغ همگانی (پارک) شهر تهران در زمین‌های درون میدان مشق برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی شد و از همین رو نام "ميدان مشق" به "باغ ملی" دگرگون شد. با این حال باغ ملی چند سال بيشتر دوام نیاورد و در محوطه آن، ساختمان‌هایی از جمله ساختمان وزارت امور خارجه، كتابخانه ملی و موزه ايران باستان ساخته شد. گرچه نام اين باغ هنوز بر سر دروازه میدان مشق پا برجا مانده است.
 • ویژگی ها

  ساختمان‌ها و بناهای این میدان به مانند بیشتر ساختمان‌های هم‌دوره خود از سبک ویژه‌ای پیروی می‌کردند. این سبك در معماری ایران كه آمیزه‌ای از معماری دوران‌های گوناگون تاریخی ایران و سبک‌های اروپایی است‌، در هر بنایی به شیوه‌ای بکار گرفته شده است.
  قدیمی‌ترین ساختمان اين مجموعه عمارت قزاقخانه است که در سال ۱۲۸۰ هجری قمری و در زمان ناصرالدین شاه پی ریزی شده و جدیدترین آن كتابخانه و موزه ملی ملک است كه بنای آن برگرفته از معماری سنتی ایران است و در سال ۱۳۷۵ خورشیدی ساخته شده است.
  بنای سردر باغ ملی‌، آمیزه‌ای از سبک‎های ایرانی و اروپایی است که به ویژه در كاشی‌كاری و كلاه‎فرنگی اعمال شده و بر پایه معماری روز خود الگوبرداری شده است. این بنا دارای دو نمای مختلف بیرونی و درونی است‌. نمای بیرونی از هشت ستون آجری به صورت جفت تشكیل شده است. پهنای دروازه باغ ملی از شرق به غرب كم‌تر از ۲۷ متر است‌. این پهنا در گذشته به خاطر وجود دو اتاق بازرسی یا نگهبانی واقع در سمت شرق و قسمت غربی بنا، بیش‌تر هم بوده است که بعدها اتاق غربی بخشی از بنای شركت نفت ایران و انگلیس و اتاق شرقی به بنای اداره پست تهران واگذار شد و پس از چندی هم تخریب شد. ستون‌های نمای درونی متفاوت از نمای بیرونی است. از طرح‌های نمای درونی می‌توان صحنه تسخیر تهران در كودتای ۱۲۹۹ و دروازه و برج و باروهای تهران (احتمالاً دروازه قزوین‌) را نام برد. سردر باغ ملی گذشته از نقاره‌زنی‌، دیده‌بانی و دروازه تردد نظامی‌، در واقع در جایگاه یادبود فتح تهران در كودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ خ. توسط رضاخان بود كه در كاشی‌كاری بدنه سردر آشکارا دیده می‌شود.
 • سیمای عمومی

  در هر ساختمان این میدان شیوه‌ای ویژه اجرا شده‌ است. در ساختمان موزه ایران باستان (۱۳۱۶-۱۳۱۲ خورشیدی) با الگو از تاق کسری و ایوان مداین‌ از سبک معماری ساسانی بهره‌ گرفته شده، در بنای کاخ شهربانی ۱۳۱۴-۱۳۱۱ خ.، به سبك معماری هخامنشی‌، بنای كاخ وزارت امور خارجه (۱۳۱۶-۱۳۱۲)، به سبك هخامنشی و به تقلید از کعبه زرتشت در نقش رستم و ساختمان ثبت اسناد و املاک (۱۳۱۴-۱۳۱۳)، با آمیزه‌ای از سبك معماری هخامنشی‌، ساسانی‌، اسلامی و اروپایی انجام شده كه به روشنی قابل تشخیص است‌. بهره‌گیری از سبک‌های معماری ایران باستان با سازه و کارکرد امروزی از ویژگی‌های آشکار آن دوره به شمار می‌رود.
 • سایر اطلاعات

  نچه در محوطه میدان مشق بیش از هر چیز دیگری به چشم می‌خورد، ساختمان‌هایی است که بالای درهای ورودی آن نوشته شده «ساختمان وزارت امور خارجه». از جمله این ساختمان‌ها، «کاخ شهربانی» است که امروز به ساختمان اصلی وزارت امور خارجه تبدیل شده است. سرستون‌های این بنا از روی معماری دوران هخامنشیان الگوبرداری شده است و پله‌های آن کاخ آپادانا را به ذهن‌ها متبادر می‌كند.
  در ميدان مشق عمارت نظامی‌ای بود که به واسطه تعلیم نظامی‌ها در میدانگاه روبه‌روی آن، به میدانگاه نام میدان مشق را نسبت دادند. آن زمان، زمان فتحعلی شاه، این مکان به عنوان نقطه شمالی شهر شناخته مي‌شد و نام پادگان نظامی آن، بعد‌ها به «عمارت قزاقخانه» مشهور شد. عمارت قزاقخانه، یعنی هسته اولیه میدان مشق، در طول سال‌هایی که گذشت چندین دوره ساخت و ساز را به خود دید؛ که عمده این ساخت و ساز‌ها و تغییرات در زمان ناصرالدین شاه قاجار و پهلوی اول صورت گرفت.
  در زمان ناصرالدین شاه با گسترش شهر، این ميدان تاريخي در داخل شهر قرار گرفت و بخش‌هایی از آن به سفارت انگلیس و... اختصاص یافت. در زمان مظفرالدین شاه عمارت قزاقخانه در شمال این محوطه ساخته شد. این محوطه در زمان ناصرالدین شاه، سردری داشته که به نام «سردر ناصری» معروف بود و ناصرالدین شاه از بالای آن، گاهی تمرین نظامی‌ها را تماشا می‌کرده. در زمان حکومت رضا شاه، با ایجاد باغ عمومی شهر به نام باغ ملی، سردر ناصری جای خود را به سردر جدیدی به نام «سردر باغ ملی» داد.
  محوطه باغ ملی یا میدان مشق، در طول تاریخ، اتفاق‌های زیادی به خود دیده است؛ «میرزا رضا کرمانی»، قاتل ناصرالدین شاه، در این میدان به دار آویخته شد. اولین هواپیما در ایران، در زمان جنگ جهانی اول در میدان مشق فرود آمد. این هواپیما مدتی در میدان مشق نگه داشته شد و مردم برای دیدن آن به میدان می‌آمدند. توپ مروارید لحظه آغاز سال نو را در میدان مشق به همه خبر می‌داد. پرواز نخستین بالن در شهر، در این میدان اتفاق افتاد و شیخ فضل الله نوری در همین میدان اعدام شد.
  حتی خیلی از رانندگان قدیمی شهر هم نامش را فراموش کرده‌اند؛ میدان مشق با تمام تاریخ و البته بناهای ارزشمندی که در دلش جا داده، درست در اصلی‌ترین خیابان‌های شهر مهجور مانده است. محل فعلی محوطه میدان مشق، در اواخر دوره قاجار محوطه‌ای خارج از شهر، در قسمت شمالی شهر بود و سرباز‌ها در آن مشق نظامی می‌دیدند. ژنرال گاردان فرانسوی در این محوطه، ارتش فتحعلی‌شاه را آموزش می‌داد. همین شد که نام این محل را میدان مشق گذاشتند.
  در زمان ناصرالدین شاه با گسترش شهر، این ميدان تاريخي در داخل شهر قرار گرفت و بخش‌هایی از آن به سفارت انگلیس و... اختصاص یافت. در زمان مظفرالدین شاه عمارت قزاقخانه در شمال این محوطه ساخته شد. این محوطه در زمان ناصرالدین شاه، سردری داشته که به نام «سردر ناصری» معروف بود و ناصرالدین شاه از بالای آن، گاهی تمرین نظامی‌ها را تماشا می‌کرده. در زمان حکومت رضا شاه، با ایجاد باغ عمومی شهر به نام باغ ملی، سردر ناصری جای خود را به سردر جدیدی به نام «سردر باغ ملی» داد.
 • منبع

  روزنامه همشهری
  دانشنامه ویکیپدیا
  خبرگزاری میراث فرهنگی
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر اتوبوس پایانه اتوبوسرانی شهید فیاض بخش در نزدیکی این اثر تاریخی قرار دارد؛ همجنین می توانید از اتوبوس های منتهی به میدان امام خمینی برای بازدید از محوطه میدان مشق استفاده کنید.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به محوطه میدان مشق تهران، ایستگاه امام خمینی است.

اماکن مجاور

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها