City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

نخل درخونگاه

(62 رای)


نخل درخونگاه يکي از نخل هاي عزاداري تاريخي تهران است که به حکم ناصرالدين شاه در محله درخونگاه قرار گرفته است. آن‌قدر دور اين نخل را شمعدان، پرچم‌هاي عزاداري و قاب عکس پر کرده‌اند که انگار عمر اين نخل با آن‌ها رقم خورده و هر سال در تاسوعا و عاشوراي حسيني، زنان زير چارچوب آن حلوا درست مي‌کنند و حاجت‌مندان شمع روشن مي‌کنند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • نخل درخونگاه
 • نخل درخونگاه
 • نخل درخونگاه
 • نخل درخونگاه
نخل درخونگاه نخل درخونگاه نخل درخونگاه نخل درخونگاه مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»به گزارش هنرنیوز، خیابان شهید اکبرنژاد از محله‌های قدیمی تهران در نزدیکی بازار است که جزو بخش سنگلج محسوب می‌شود. بالای سر کوچه مستوفی نوشته شده :«به هیئت عزاداران حسینی درخونگاه خوش آمدید»؛ تهران قدیم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد حتا عزاداری‌هایش، از جمله نخلی نیمه سالم که اهالی درخونگاه ارادت عجیبی به آن دارند و ناصرالدین شاه برایش حکم صادر می‌کند!

 • تاریخچه

  تا ۷۰ سال پیش این نخل را به بیرون می‌بردند. آن زمان «آشیخ جواد شریعتمداری» واعظ این تکیه بود و یک نفر روی نخل سوار می‌شد تا هنگام رسیدن به سیم‌های چراغ برق آن‌ها را با چوب از نخل دور کند و آخرین بار نخل تا «دخانیات» نزدیک«امامزاده معصوم» برده می‌شود که البته به دلیل بارندگی داخل امامزاده برده نشده است.
  بعضی وقت‌ها برای مراسم «حاجت» این نخل را دور حسینیه می گرداندند اما دورتر نمی‌رفت. در همان زمان‌ها شاید نزدیک ۲۰۰ هزار تومان تزئینات مانند سپر، شمشیر، جاشمعی ‌های قیمتی و... بدان متصل بود . و پارچه‌های سبز و شمع‌های زیادی که نذر آن شده و می شود.
 • ویژگی ها

  در کتاب « شرح زندگانی من» عبدالله مستوفی جلد یک آمده است که این نخل از آن ِ « چاله میدانی‌ها» بوده و « سنگلجی‌ها» با آنها همیشه دعوا می‌کردند. در نهایت دعوا بر سر این نخل از سنگلجی‌ها یک کشته برجای می‌گذارد و از آنجا که بازار به سنگلج نزدیکتر بوده تا چاله‌میدان، ناصرالدین شاه دستور می‌دهد این نخل را به عنوان خون‌بس و آتش بس بین این دو محله، سنگلج‌ها نگه دارند.
  اشتباه نکنید! دعوا بر سر نخل نبوده، دعوا بر سر این بود که چه گروهی از چه محله‌ای اول وارد بازار شود و چون هر دو این مناطق دارای اراذل و اوباش معروفی بودند، همیشه بین آنها دعوا بود و ماه محرم هر سال چندین نفر کشته می‌شدند. مستوفی در کتابش می‌گوید که ناصرالدین شاه در نهایت دستور می‌دهد این اراذل مانند «اکبربی غم » و« عبدالله گاوی» و... را می‌گیرند و حکم می‌کند دو اسمی‌ها را بیش از یک اسمی‌ها شلاق بزنند چون معتقد بوده آنها شریرترند! و درنهایت برای خجالت زده کردن چاه میدانی‌ها، نخل آنها را به سنگلجی‌ها می‌دهد.
 • سیمای عمومی

  داخل حسینیه که می‌شویم نخستین چیزی که توجه‌ات را جلب می‌کنند علامت‌هایی با پرهای سفید و زردند و کمی جلوتر یک نخل، نخلی که به گفته اهالی سالیان سال است که از حسینیه خارج نشده و اهالی مخصوصاً زنان در اطراف آن شمع روشن می‌کنند. خيلی از مردم در ايام محرم به تكيه درخونگاه می‌آيند و نذر و نيازی كرده و پارچه سبزی به اين نخل می‌بندند.
  نخل به شکل زیبایی تزیین شده عکسی از اباعبدالله بربالای آن قرار دارد و اطراف آن نیز با شمعدان ، چراغ‌های لاله و عکس شهید و ریشه‌های رنگی و ترمه و پارچه های مخصوص عزاداری و پرهای رنگی تزئین شده است. و از پیر و جوان همه کنار هم جمع شده‌اند تا به عزاداری بپردازند.

اماکن مرتبطتگ ها

نخل تاريخي درخونگاه تهران نخل تاريخي نخل درخونگاه نخل تهران تاريخي نخل نخل درخونگاه تاريخي تهران درخونگاه نخل درخونگاه تاريخي درخونگاه تهران تهران نخل تهران تاريخي تهران درخونگاه نخل تاريخي درخونگاه نخل تاريخي تهران نخل درخونگاه تاريخي نخل درخونگاه تهران نخل تهران تاريخي نخل تهران درخونگاه تاريخي نخل درخونگاه تاريخي نخل تهران تاريخي درخونگاه تهران تاريخي درخونگاه نخل تاريخي تهران نخل تاريخي تهران درخونگاه درخونگاه نخل تاريخي درخونگاه نخل تهران درخونگاه تاريخي نخل درخونگاه تاريخي تهران درخونگاه تهران نخل درخونگاه تهران تاريخي تهران نخل تاريخي تهران نخل درخونگاه تهران تاريخي نخل تهران تاريخي درخونگاه تهران درخونگاه نخل تهران درخونگاه تاريخي نخل تاريخي درخونگاه تهران نخل درخونگاه تهران تاريخي نخل تهران تاريخي درخونگاه نخل درخونگاه تاريخي تهران نخل درخونگاه تهران تاريخي نخل تاريخي تهران درخونگاه تاريخي نخل درخونگاه تهران تاريخي نخل تهران درخونگاه تاريخي درخونگاه تهران نخل تاريخي درخونگاه نخل تهران