City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پلازای میدان ولی عصر (ایوان انتظار)

(40 رای)


پلازای بزرگ میدان ولی عصر یا همان ایوان انتظار یکی از فضاهای خوب شهری در تهران است که هم فال است و هم تماشا؛ این پلازا در هفت طبقه زیر زمین طراحی شده که علاوه بر تقاطع دو خط مترو تهران می توانید به نقاط مختلف اطراف میدان ولی عصر دسترسی داشته باشید و از فضای گالری های فرهنگی آن هم استفاده کنید.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • پلازای میدان ولی عصر (ایوان انتظار)
 • پلازای میدان ولی عصر (ایوان انتظار)
 • پلازای میدان ولی عصر (ایوان انتظار)
 • پلازای میدان ولی عصر (ایوان انتظار)
پلازای میدان ولی عصر (ایوان انتظار) پلازای میدان ولی عصر (ایوان انتظار) پلازای میدان ولی عصر (ایوان انتظار) پلازای میدان ولی عصر (ایوان انتظار) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی روز چقدر وقت آزاد برای تفریح داری؟

 کمتر از يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بين دو تا سه ساعت  بين سه تا چهار ساعت  بيشتر از چهار ساعت

2.توی وقت آزادت چی کار می کنی؟

 خونه مي مونم  مي زنم بيرون  برنامه اي ندارم

3.روزانه چند ساعت برای تفریح از خونه می زنی بیرون؟

 کمتر از يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بين دو تا سه ساعت  بين سه تا چهار ساعت  بيشتر از چهار ساعت

4.وقتی از خونه می زنی بیرون، دوست داری چی کار کنی؟

 پياده روي
 دور دور با ماشين
 برم کلاس هاي ورزشي
 برم کلاس هاي فرهنگي و هنري
 با دوستام جمع شيم يه جا
 پاساژ گردي
 شکم گردي
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ایوان انتظار نام پلازایی است که در زیر زمین و با ۴۳ هزار متر مربع زیربنا در میدان ولیعصر تهران ساخته شده است؛ پلازا به میدانی که جهت تسهیل عبور و مرور و استفاده بهتر از محیط شهری ساخته شده، گفته می‌شود.
ایوان انتظار یا همان پلازای میدان ولی عصر با حدود ۴۳ هزار متر مربع زیربنا و بیش از ۳۰۰۰ متر مربع مساحت فرهنگی با ۳۶ ستون استوانه‌ای و به شكل دايره‌اي به قطر ۶۵ متر ساخته شده است كه فضاي باز ايوان دارای دو مناره با ۵۰ متر قطر است.
اين ايوان در 7 طبقه در زير زمين بنا شده است كه سطح صفر زمین را به سطح منفی ۳۰ وصل می‌کند.

 • تاریخچه

  ساخت ايوان انتظار از مهر سال 94 آغاز شد و برای ساخت این سازه ۱۷۰ هزار متر مکعب خاکبرداری و بیش از ۱۰ هزار تن میل‌گرد، ۶۶ هزار متر مکعب بتون‌ریزی و ۹۰ هزار متر مربع قالب بکار رفته است. اين سازه داراي ۴۵ دستگاه پله برقی است.
  میدان ولی عصر با بیش از ۵۰ سال سابقه خاطرات تلخ و شیرین در یکی از مراکز اصلی شهر قراردارد.
 • ویژگی ها

  معماري این بنا سادگی، بی‌تکلفی و در عین حال خلوص و زیبایی را القاء می‌کند که این ویژگی‌ها توسط طراح این سازه برای مفهوم انتظار و میدانی که با نام حضرت ولیعصر (عج) نامگذاری شده در نظر گرفته شده است.
  دسترسی شهروندان از ميدان وليعصر به خط ۳ مترو که بزرگراه آزادگان در جنوب غرب تهران را به شهرک قائم در شمال شرق شهر متصل می‌کند، اولین کارکرد و دسترسی همزمان به خط ۶ مترو که محدوده حرم حضرت عبدالعظیم در جنوب تهران را به محله کوهسار در شمال غرب شهر متصل می‌کند و در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد، دومین کارکرد این مجموعه است.
 • سیمای عمومی

  در زبان معماری و هنر خطاب قرار دادن مردم با زبان استعاره انجام می شود. در حال حاضر فرش زیر پای مردم در ایوان انتظار آجر است و یک رنگ دارد. در تاریخ معماری ایران تنها المان آجر است که می توان قدمت یک بنا و دوره تاریخی آن را تشخیص داد.
  نقش دور میدان با مسجد آیت الله سیستانی که در حاشیه میدان قرار دارد، همخوانی دارد.فضای ایوان انتظار را ساده دیدیم تا در عین سادگی دعوت کننده باشد.
  معماری ایوان انتظار ریشه در معماری گودال باغچه ها دارد که در تاریخ معماری ما ریشه دارد.اینجا تنها محلی برای گذر از عرض میدان نیست بلکه جایی برای عبور کردن از کنار فرهنگ و تاریخ یک شهر است.
 • سایر اطلاعات

  قرار است نمایشگاه های دائمی فرهنگی و هنری و عرضه کتاب در تراز زیرین این ایوان ایجادشود.
 • مسیر مترو ایوان انتظار درست در بالای ایستگاه میدان ولی عصر (عج) واقع در تقاطع خطوط سه و شش مترو تهران قرار دارد.
 • نظر
  شنبه 24 تير 1396

  چه جالب، نمی دونستم اسمش پلازاست
  از لحاظ دسترسی خیلی خوب شده و دسترسی به میدون ولی عصر و ایستگاه های مترو برقرار شده اما به نظرم باید کارای فرهنگی و نمایشگاه های هنری بیشتری توی این فضا برگزار کنند
  فضای به این بزرگی و خوبی توی میدون ولی عصر ساخته شده اما به خوبی ازش استفاده نمی شه

اماکن مرتبطتگ ها