City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پل خشتي لاهيجان

(23 رای)


 پل خشتي لاهيجان در شمال غربي لاهيجان در محله پرده سر قرار دارد و متعلق به دوره كياييان است.  طول اين پل 50 متر و عرض آن 4/5 متر و ارتفاع آن 11 متر است. پل داراي دو دهانه بزرگ با طاق جناقي است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»پل خشتی لاهیجان در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۴۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . در قسمت پایه میانی ، پل سیل برگردان وجود دارد. پل دارای یك سطح عابر روی مسطح و دو سطح شیب دار جانبی است كه با سنگ قلوه ای سنگ فرش شده است. مصالح بنا آجر قرمز رنگ ، آهك و ساروج است. در سال های اخیر این پل مورد مرمت قرار گرفته است.  • ویژگی ها

    پل خشتی لاهیجان در 10 کيلومتري شمال غربي شهرستان لاهيجان ، بر روي رودخانه سيم رود ساخته شده و به گواهي منابع تاريخي ، بناي اوليه آن ، از آثار اواخر قرن نهم هجري است. مير ظهيرالدين مرعشي در کتاب « تاريخ گيلان و ديلمستان » در ذکر وقايع سال 892 ه. ق و احداث پل ، مطالبي نوشته که چکيده آن بدين شرح است : « در اين سال ، جناب ... مولانا نعمت الله طبيب ... که در علوم متداول علامه دوران و اعجوبه زمان بود ... رغبت نمود ... به رودخانه اي که مشهور و ملقب است به سيم رود ، بر گذر شهر لاهيجان مبارک ، احداث پلي از خشت و سنگ و آهک بفرمايند ... توقع فرموده که به طلب استاد يعقوب بناي روياني نزد ملوک کلارستاق خلد ملکهم بفرستند تا حاضر گردد ، در آن مهم مبارک شروع نمايد.
    بنابر توقع فضايل مآبي ، اشارت شد که به طلب حرفت مآبي بفرستند. بنابر امر اعلي ، استاد يعقوب را حاضر ساختند و اسباب آن عمارت را حکمت پناهي ، خرج بسيار کرده ، مهيا ساخته بود. روز شنبه دوازدهم جمادي الاول موافق آبان ماه قديم را بنياد آن عمارت عالي کردند و از جانب مشرق و مغرب دو طاق بزرگ و در وسط طاقين ، يک طاق کوچک برآوردند ... غره محرم سنه 892 ... آن عمارت صورت تتميم پذيرفت. » پل مزبور در دوره قاجار مرمت و بازسازي شده است. بناي پل کنوني به طول 64 متر شامل دو چشمه اصل و دو چشمه کوچکتر در طرفين اين دو چشمه اصلي است. عرض دهانه هاي اصلي 40/13 متر و ارتفاع آن از سطح آب حدود 9 متر و عرض دهانه هاي کوچک 5 متر و ارتفاع آنها از سطح زمين نيز تقريباً در همين حد بوده که بعدها با رسوبات انباشته شده است. قوس هر چهار دهنه به صورت جناغي اجرا شده است. بر روي پايه هاي مياني پل اتاق هايي تعبيه کرده اند که از طريق درگاه هاي طاقداري به طرفين پل راه پيدا مي کنند.
    اين اتاق ها تنها براي کاهش وزن وارده بر پايه ها و نيز صرفه جويي در مصالح ايجاد شده و براي اطراق و استراحت درنظر گرفته نشده است. سطح گذرگاه پل از ميانه به طرفين داراي شيب است و جان پناهي در کناره هاي گذرگاه به ارتفاع 80 سانتيمتر از آجر و گچ ساخته اند. فاصله ميان دو جان پناه يعني عرض پل ، بدون درنظر گرفتن پي جان پناه ها ، 70/4 متر و طول پل 70 متر است. در نماي پل و بين دهانه هاي اصلي يک رديف طاق نما به ارتفاع 30 و عرض 20 سانتيمتر کار کرده‌اند که زيبايي خاصي به نماي پل بخشيده است. قسمت پايين پايه با قطعات سنگ به اشکال منظم ساخته شده و مستقيماً بر روي کف رودخانه قرار گرفته است. پايه مياني در اين قسمت داراي موج شکن مثلثي است ؛ اما در قسمت بالاتر ، موج شکن مدور آجري دارد. در امتداد لبه شمالي دهانه بزرگ ، ديواري از آجر در کنار رودخانه ساخته اند تا آب را به داخل دهانه هدايت کند. قسمتي از پل که در جنوب قرار مي گيرد ، دست خورده و تعميري است. در ساخت اين پل از آجرهايي به ابعاد 5/4×21×21 سانتيمتر استفاده شده است. پل سيم رود که از شکيل ترين پل هاي گيلان است ، به شماره 1433 به ثبت تاريخي رسيده است.


تگ ها