City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پل خواجو اصفهان

(24 رای)


پل خواجو بر روي رودخانه زاينده رود ساخته شده و يکي از پل هاي تاريخي و زيباي اصفهان به شمار مي رود که در شرق سي وسه پل قرار دارد. پل خواجو به خاطر معماري و تزئينات کاشيکاري آن از ديگر پلهاي زاينده رود مشهورتر است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • پل خواجو اصفهان
 • پل خواجو اصفهان
 • پل خواجو اصفهان
 • پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان پل خواجو اصفهان پل خواجو اصفهان پل خواجو اصفهان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 24 ساعته
 • آدرس : اصفهان ، بلوار آیینه

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»پل خواجو اصفهان را پل شاهی و بابا رکن الدين و شيراز و حسن آباد هم ناميده اند از بناهای شاه عباس دوم صفوی است که در سال 1060 هجری بنا شده است.طول پل 133 متر و عرض آن 12 متر است همان طور كه گفته شد اين پل را به اسامي ديگري نيز ناميده اند. وجه تسميه آن به باباركن الدين اين است كه بر سر راه تكيه باباركن الدين عارف مشهور واقع شده بود، حسن آباد مي ناميدند، به اين علت كه شالوده آن در عصر (حسن بيك تركمان) ريخته شد، شيراز گفته اند به خاطر آنكه مسافران شيراز درآن زمان از روي اين پل عبور مي كرده اند و بالاخره به اين سبب به پل خواجو نامبردار شده بود كه در محله خواجو قرار داشت.

 • تاریخچه

  پل خواجو از اواخر تيمورى شالوده‏ هايى داشته و به امر شاه‏ عباس دوم در سال 1060 به صورت امروزى آن ساخته شده است و در وسط اين پل براى اقامت موقتى شاه صفوى و خانواده او ساختمان مخصوصى (كه به نام بيگربيكى شهرت دارد) بنا شد كه هم‏ اكنون نيز وجود دارد و طاق هاى آن داراى تزئينات نقاشى است. نام‌ پل‌ خواجو، تحريف‌ كلمه‌ «خواجه‌» است‌ كه‌ به‌ مناسبت‌ لقب‌ بزرگان‌ و خواجه‌هاي‌ عصر صفوي‌ نام‌ گذاري‌ شده‌ است‌ و همچنین اين پل در انتهاى شرق خيابان كمال اسماعيل اصفهانى و انتهاى جنوبى خيابان خواجو واقع شده است. به طورى كه باستان شناسان تحقيق كرده‏اند پل مزبور بر روى پلى كه در پيش وجود داشته و خرابى به آن راه يافته بوده بنا گرديده است و در باب ساختمان اين پل، زمان، بانى ساختمان و كيفيت آن اقوال گوناگونى نوشته‏ اند ولى آنچه مناسب به نظر مى ‏رسد شرحى است كه مؤلف تاريخچه ابنيه تاريخى اصفهانى در اين باب نگاشته و از اين رو نوشته مزبور عيناً نقل مى ‏شود و یز در انتهاى شرقى خيابان كمال اسماعيل و انتهاى جنوبى خيابان خواجو كه به طرف تخت فولاد (قبرستان اصفهان) و راه يزد مى ‏رود پل زيبا و تاريخى خواجو واقع شده - اين پل بر روى خرابه ‏هاى پل حسن بيك به وسيله شاه عباس دوم صفوى در سال (1065 ه) ساخته شده است.
 • ویژگی ها

  پل خواجو اصفهان که در دوران صفوی یکی از زیباترین پلهای جهان به شمار می‌رفت، بیشتر به منزله سد و بند بوده‌است و نیز در میان هریک از دو ضلع شرقی و غربی پل ساختمانی بنا شده که شامل چند اتاق مزین به نقاشی است و همچنین این ساختمان که (شاه نشین) نامیده می‌شود در آن دوره جایگاه بزرگان و امیرانی بوده که برای تماشای مسابقات شنا و قایقرانی بر روی دریاچه مصنوعی به این مکان گفته می شود .
 • سیمای عمومی

  در گوشه‌های ضلع شرقی پل خواجو دو شیرسنگی وجود داردکه ظاهراً" نماد سپاهیان بختیاری محافظ اصفهان و زاینده رود هستند. این پل دارای ۲۴ دهانه‌است که از مکعب‌های به دقت تراش‌خورده ساخته شده و در بخش میانی، با سدهای چوبی برای گرفتن جلو رودخانه مسدود گردیده‌است. خواجو یکی از پل‌هایی است که در تنظیم جریان آب در رودخانه به دلیل وجود دروازه بند یا دریچه در زیر قوس‌هایش نقش داشته است. هنگامی که دریچه‌های سد بسته می شده است، سطح آب در پشت پل بالا امده سبب تسهیل آبیاری باغ‌های بسیاری در طول بالادست این پل می شده است.
 • پیشنهاد ویژه

  اگر به سنگ‌های طبقه پایینی پل خواجو اصفهان نگاه کنید، علامت‌های عجیبی را روی برخی از آنها می‌بینید که به دست حجارانی کنده‌کاری شده است. درباره این علائم حرف و حدیث بسیار است. عده‌ای آن را علائمی می‌دانند که هر کدامش مخصوص یک سنگتراش عهد صفوی بود و به این وسیله در پایان کار مشخص می‌شده که هر کس چند سنگ تراشیده و چقدر مزد می‌گیرد؟ اما معدود افرادی از کارشناسان معتقدند این علامت‌ها علائم حروف الفبای یونانی است! به اعتقاد ایشان در منطقه جی اصفهان ویرانه‌هایی از کاخ‌های دوران ساسانی باقی‌مانده بوده که سنگتراشان آن (برخی از آنها)‌ یونانی بوده‌اند و در عهد صفوی در ساخت پل خواجو از سنگ‌های آن بناهای قدیمی استفاده شده است. به هر حال سنگ‌های عجیب علامت‌دار خواجو همچنان یک معماست...
 • شرایط استفاده

  اگر از سمت شرق بیرون پل خواجو اصفهان در زاویه 30 درجه به دهانه‌های پایین پل نگاه کنیم، از تداخل دهانه‌ها تصاویر شمع‌ها پدید می‌آید. این منظره به ویژه در هنگام غروب آفتاب از سمت جنوب شرقی پل بسیار زیباست و نیز دو شیرهای سنگی که در دو طرف پل خواجو هستند اگر در شب از روی یکی از شیرها شیر دیگری را نگاه کنید شیر دیگری چشمهایش برق میزند و همچنین در زیر دهانه های پل خواجو اگر در ستون اول شمالی سمت چپ حرف بزنید فردی نزدیك ستون اول جنوبی در سمت راست باشه صدای شما را میشنود و برای همینه كه افرادی برای خواندن به انجا میروند و ساخت این پل توسط 2 تن بود كه قبر های انها را از طرف جنوبی كه وارد شوید در زیر گنبدی دوم با سنگ مرمر پوشانده شده و در همانجا دفنند و موقعه غروب وقتی كه از بالا به سایه پل نگاه كنید مثل یك عقاب در حال پرواز هست و ستونهایی در سمت شمالی هست كه خودشون بیانگر موضوعشون هستند و روی شیر های سنگی سنبل هایی از ورزش باستانی وجود دارد كه نشانه ورزش در قدیم بوده است و در تخت سنگ طرف شمالی پل نزدیك مجسمه شیری قبله نمای به شكل آفتاب وحود دارد و مهمتر از همه این پل اگر به پی ان آب نرسد خراب میشود و از جمله پلهاییست كه هر چقدر آب بهش بخورد مستحكم تر میشود و پشت هر سنگ یك حرف هست كه بنای اون سنگ اون رو نوشته و در هر ستون قسمتهای مثلث مانندی هست كه هم باد گیره هم برای جلوگیری از تخریب پل در سیل هست.
 • امکانات ویژه

  در اطراف پل خواجو اصفهان چندین رستوران و هتل خوب جهت اقامت وجود دارد .
 • سایر اطلاعات

  شعرای اصفهان درباره پل خواجو اشعار زیبایی سروده و در این سروده‌ها زیبایی‌های آن را ستوده‌اند. از جمله این سروده‌ها قصیده بلند صائب تبریزی در وصف یکی از روزهای جشن و چراغانی در کنار این پل است. به نوشته تاریخ نگاران و پژوهشگرانی که درباره سلسله صفوی بررسی کرده‌اند، هدف شاه عباس دوم از ساختن پل خواجو پیوند دادن دو محله خواجو و دروازه حسن‌آباد با تخت فولاد و راه شیراز بوده‌است. گردشگران و جهانگردانی که در دوره‌های گوناگون به اصفهان آمده‌اند، زیبایی‌های پل خواجو را ستوده، آن را در زمره شاهکارهای جاودانه معماری ایرانی و اسلامی به شمار آورده‌اند.
 • نقاط منفی

  نحوه مرمت پل خواجو اصفهان مورد انتقاد قرار گرفته است چون دست‌اندرکاران در سال ۱۳۸۸ با زیرپا گذاشتن اصل حفظ اصالت و سندیت طرح و ماده تشکیل‌دهنده اثر و تعویض سنگ‌های قدیمی پله‌ها با سنگ‌های جدید به اصلیت این بنای اصیل ایرانی آسیب زدند.

اماکن مرتبطتگ ها

پل خواجو گردشگري پل اصفهان پل خواجو گردشگري پل خواجو پل پل خواجو اصفهان گردشگري پل خواجو پل خواجو پل گردشگري اصفهان پل پل خواجو پل گردشگري پل اصفهان اصفهان پل خواجو اصفهان گردشگري اصفهان پل پل خواجو گردشگري پل پل خواجو گردشگري اصفهان پل خواجو پل گردشگري پل خواجو پل اصفهان پل خواجو اصفهان گردشگري پل خواجو اصفهان پل گردشگري پل خواجو پل گردشگري پل خواجو اصفهان گردشگري پل اصفهان گردشگري پل پل خواجو گردشگري اصفهان پل خواجو گردشگري اصفهان پل پل پل خواجو گردشگري پل پل خواجو اصفهان پل گردشگري پل خواجو پل گردشگري اصفهان پل اصفهان پل خواجو پل اصفهان گردشگري اصفهان پل خواجو گردشگري اصفهان پل خواجو پل اصفهان گردشگري پل خواجو اصفهان گردشگري پل اصفهان پل پل خواجو اصفهان پل گردشگري پل خواجو گردشگري پل اصفهان پل خواجو پل اصفهان گردشگري پل خواجو اصفهان گردشگري پل پل خواجو پل گردشگري اصفهان پل خواجو پل اصفهان گردشگري پل خواجو گردشگري اصفهان پل گردشگري پل خواجو پل اصفهان گردشگري پل خواجو اصفهان پل گردشگري پل اصفهان پل خواجو گردشگري پل پل خواجو اصفهان