City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس

(36 رای)


پناهگاه حيات وحش نايبندان وسيعترين منطقهٔ حفاظت‌شده ايران است که در شهرستان طبس است. پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس يک ميليون و ۴۲۲ هزار هکتاري که در عمق کوير مرکزي قرار دارد در سال ۱۳۸۰ به عنوان پناهگاه حيات وحش تحت حفاظت قرار گرفت.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس
 • پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس
 • پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس
 • پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس
پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : استان یزد- طبس- پناهگاه حيات‌ وحش نایبندان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»پناهگاه حيات‌ وحش نایبندان طبس منطقه‌ای با کمترین تعارضات انسانی و حداقل فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی است و این شرایط طبیعی نسبتاً بکری را برای جانوران پناهگاه فراهم آورده است.
وجود دو قله مرتفع ۳۰۰۹ متری نایبندان و ۲۴۵۰ متری علی‌آباد موجب شده تا منابع آبی لازم برای رشد گیاهان و زندگی حیوانات مختلف در پناهگاه حيات‌ وحش نایبندان طبس فراهم شود.

 • ویژگی ها

  ویژگی خاص پناهگاه حيات‌ وحش نایبندان طبس دورافتادگی کامل آن و محاصره شدن از هر سو با دشت کویر است. ارزش اصلی نایبندان به محیط امنی است که برای تعدادی از جانوران بیابان‌زی ایران به ویژه یوزپلنگ فراهم کرده است. به نظر می‌رسد بیشترین جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این منطقه زندگی می‌کند. تصویری از یک یوزپلنگ که با دوربین تله‌ای گرفته شده به عنوان بهترین عکس دوربین‌های تله‌ای در سال ۲۰۱۴ انتخاب شد.یرترین یوزپلنگ جهان نیز در این منطقه زندگی می‌کرده‌است. لاشه یک یوزپلنگ نر ۱۲ ساله که «جنگال» نامیده شد در سال ۱۳۹۰ در نایبندان کشف شد که به دلیل سن زیاد و احتمالاً ناتوانی در شکار تلف شده بود
 • سیمای عمومی

  جمعیت نسبت مناسبی از قوچ و میش در تپه ماهورها و دامنه ارتفاعات نایبند وجود دارد که به همراه جمعیت کم‌تراکم جبیر در زیستگاه‌های دشتی و تپه ماهورها طعمه‌های مناسبی برای یوزپلنگ آسیایی فراهم می‌شوند. کل‌وبز هم در صخره ها و ارتفاعات به ویژه قله نایبند دیده می شود و شواهدی نیز مبنی بر زیست پلنگ در این ارتفاعات به دست آمده است. سیاه‌گوش، روباه معمولی، روباه شنی، شغال، خارپشت ایرانی، تشی و خرگوش صحرایی از دیگر انواع پستانداران ساکن این منطقه هستند.
  نایبندان در اقلیم گرم و خشک واقع است و بخش عمده آن از دشت تشکیل شده که در نواحی نزدیک به کوهستان حالت استپی و در نواحی دورتر از کوهستان حالت بیابانی و کویری همراه با شوره‌زارهای وسیع پیدا می‌کند. میزان بارندگی کم است و میانگین آن بین ۷۰ تا ۱۱۰ میلی‌متر است، اما حدود دویست چشمه آب شیرین و آب شور در منطقه وجود دارد که البته بسیاری از آنها در تابستان و هنگام خشکسالی بسیار کم‌آب شده یا کاملاً خشک می‌شوند.
  از مهمترین گونه های شناسایی شده خزندگان این منطقه نیز به افعی شاخ‌دار، مار جعفری، تیرمار، بزمجه بیابانی، مار شتری، شترمار شیرازی، مار قیطانی، مار خالدار، مار جعفری، جکوی دم‌پخ گایزرلینگ، آگامای استپی، آگامای چابک و آگامای سروزغی دم‌سیاه میتوان اشاره کرد.
  از پرندگان شاخص این منطقه هم زاغ بور، هوبره، کبک، سبزه‌قبا، تیهو، کوکر گندمی و شکم‌سیاه و انواع مختلف پرندگان شکاری همچون شاه‌بوف، شاهین، دلیجه، بالابان، عقاب طلایی، و سنقر خاکستری را می‌توان نام برد.
 • پیشنهاد ویژه

  غار بزرگی معروف به «غار کفتار» یکی از جاذبه‌های گردشگری نایبندان در این منطقه است که گله بزرگی از کفتارهای راه‌راه در آن زندگی می‌کنند. به طور کلی بیشترین تعداد کفتار ایران در نایبندان به سر می‌برند. علاوه بر یوز و کفتار، این منطقه زیستگاه مناسبی برای حیوانات در معرض خطری همچون «جبیر» نوعی غزال کوچک، «شاه‌روباه» نایاب‌ترین نوع روباه در ایران، و گربه شنی است.
 • سایر اطلاعات

  تا حدود ۳۰ سال قبل در منطقه «رباط گور» پناهگاه حیات وحش نایبندان گورخر ایرانی هم زیست می کرده که هم‌اکنون نسل آن در این منطقه منقرض شده است.
  تاکنون ۱۷۷ گونه گیاهی در این پناهگاه شناسایی شده. گیاهانی چون بادام کوهی، انجیر وحشی، تاغ، چوبک تماشایی، کلاه میرحسین خار سفید، کلاه میرحسین دم عقربی، بادام عاجی، بادام خاکستری، گون درختچه‌ای، زیره کرمانی و زیره سیاه را از انواع گونه‌های گیاهی این منطقه هستند که از ارزش حفاظتی بالایی برخوردارند.[۴] هرچند کارشناسان بر این باورند که بسیاری از گیاهان منطقه هنوز شناسایی نشده و تنوع گیاهی نایبندان باید بسیار بیشتر از این باشد.

اماکن مرتبطتگ ها

پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس پناهگاه حيات‌ وحش پناهگاه نايبندان پناهگاه طبس حيات‌ وحش پناهگاه پناهگاه نايبندان حيات‌ وحش طبس نايبندان پناهگاه نايبندان حيات‌ وحش نايبندان طبس طبس پناهگاه طبس حيات‌ وحش طبس نايبندان پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان پناهگاه حيات‌ وحش طبس پناهگاه نايبندان حيات‌ وحش پناهگاه نايبندان طبس پناهگاه طبس حيات‌ وحش پناهگاه طبس نايبندان حيات‌ وحش پناهگاه نايبندان حيات‌ وحش پناهگاه طبس حيات‌ وحش نايبندان طبس حيات‌ وحش نايبندان پناهگاه حيات‌ وحش طبس پناهگاه حيات‌ وحش طبس نايبندان نايبندان پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان پناهگاه طبس نايبندان حيات‌ وحش پناهگاه نايبندان حيات‌ وحش طبس نايبندان طبس پناهگاه نايبندان طبس حيات‌ وحش طبس پناهگاه حيات‌ وحش طبس پناهگاه نايبندان طبس حيات‌ وحش پناهگاه طبس حيات‌ وحش نايبندان طبس نايبندان پناهگاه طبس نايبندان حيات‌ وحش پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان طبس پناهگاه نايبندان طبس حيات‌ وحش پناهگاه طبس حيات‌ وحش نايبندان پناهگاه نايبندان حيات‌ وحش طبس پناهگاه نايبندان طبس حيات‌ وحش پناهگاه حيات‌ وحش طبس نايبندان حيات‌ وحش پناهگاه نايبندان طبس حيات‌ وحش پناهگاه طبس نايبندان حيات‌ وحش نايبندان طبس پناهگاه حيات‌ وحش نايبندان پناهگاه طبس