City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

پيست اسكي پیام مرند

(32 رای)


پيست اسكی پيام كه در ارتفاعات آذربایجان شرقی واقع شده است در روزهای تعطيل پذيرای بسياری از خانواده های آذری است. تابستان های پيام نيز به دليل مطبوع بودن آب و هوا و داشتن طبيعت زيبا، آبهاي‌ روان و چمنزارهای چشم نواز همه روزه علاقه مندان طبيعت و گردشگري‌ را به خود جلب می کند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • پيست اسكي پیام مرند
 • پيست اسكي پیام مرند
 • پيست اسكي پیام مرند
 • پيست اسكي پیام مرند
پيست اسكي پیام مرند پيست اسكي پیام مرند پيست اسكي پیام مرند پيست اسكي پیام مرند مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.روزانه چقدر ورزش می کنی؟

 اصلا ورزش نمي کنم  کمتر از نيم ساعت  بين نيم تا يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بين دو تا سه ساعت

2.چه جور ورزش هایی رو بیشتر دوست داری؟

 فوتبال و فوتسال
 واليبال
 ورزش هاي همگاني
 ورزش هاي رزمي
 ورزش هاي آبي
 ورزش هاي هوايي
 ورزش هاي موتوري
 ورزش هاي قدرتي
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»منطقه “پیام” یکی‌ از زیباترین و مهمترین تفرجگاه های‌ مردم آذربایجان شرقی می‌باشد که در طول سال مورد توجه جهانگردان داخلی و خارجی است در طول فصل سرما کمتر خانواده ای‌ در تبریز و دیگر شهرهای‌ آذربایجان شرقی و استان های همجوار را می توان یافت که برای‌ انجام ورزش های زمستانی‌ و نیز استفاده از طبیعت بکر و زیبای زمستانی پیام به این منطقه نرفته باشد.

 • تاریخچه

  پیست اسکی پیام مرند در سال 1348 در زمینی به مساحت 30 هکتار و ارتفاع 1800 متر از سطح دریا در دامنه ارتفاعات رشته كوه ميشو راه اندازی شده است.
  پیام منطقه ای‌ روستایی‌ را شامل می‌شود که در بخش مرکزی‌ شهرستان مرند و در دامنه ارتفاعات رشته کوه میشو واقع شده و از مرتفع ترین گردنه های‌ حد فاصل تبریز به ماکو در استان آذربایجان غربی‌ است . نام قدیمی‌ پیام (یام) می‌باشد که هم اکنون نیز همین نام در گفت و گوهای‌ محاوره ای‌ مردمان آذربایجان بر زبان ها جاری‌ است. یام در زبان مغول به معنی‌ اسب چاپار می باشد که در مسیرهای‌ مختلف در هر منزلی‌ مستقر بود تا پیک مورد نظر سوار بر آن را به مقصد برساند که با گذر زمان نام یام از سوی‌ فرهنگستان ایران به پیام تبدیل گردید. از آنجاییکه قزوین ، میانه ، تبریز و ماکو یکی‌ از قدیمی‌ترین و مهم ترین شاهراه های‌ ارتباطی‌ شرق به غرب در طول تاریخ بوده است کاروانسرای‌ موجود در منطقه پیام نیز حکایت از تعلق آن به دوره مغول و صفویه دارد که ازمهم ترین تاسیسات میان راهی‌ این محور به شمار می آمد.
 • ویژگی ها

  طول این پیست 800 متر است که از همان سال 1348 هر ساله ورزشکاران و گردشگران زیادی جهت ورزش،تمرین،اجرای مسابقات و استفاده از جاذبه ها و طبیعت بکر آن به این منطقه می آیند.
  مهمترین ویژگی پیست اسکی پیام ، مسیر دسترسی کوتاه و سریع از طریق جاده ترانزیت تبریز به مرند طی ۲۴ ساعت شبانه روز است . برخلاف مسیر دیگر پیستهای اسکی که بطور انحرافی از مسیر یا جاده های اصلی منشعب شده و از طریق گردنه ها و مسیرهای برف گیر و کوهستانی به پیست منتهی میشوند ، مسیر فرعی به سمت پیست اسکی پیام بسیار کوتاه و کاملا مسطح بوده و با عبور از میان روستا و باغات محلی ، امکان تردد در همه اوقات شبانه روز و بدون هیچ مانعی فراهم است.
 • امکانات ویژه

  پیست اسکی پیام در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر مرند واقع شده و این مسیر کوتاه ، امکان دسترسی به تأسیسات رفاهی اقامتی نظیر هتل ، مراکز درمانی و دسترسی به پزشکان متخصص ، رستورانها ، مراکز خرید و… را در کوتاهترین زمان ممکن فراهم مینماید.
 • سایر اطلاعات

  پیست اسکی پیام ، هرچند از نظر وسعت محدوده قابل اسکی چندان وسیع و قابل توجه نیست،با وجود شیب ملایم دامنه رشته کوههای میشو و خصوصاً در محدوده آموزشی مدرسه اسکی، مورد توجه اکثر قریب به اتفاق مبتدیان و نوآموزان اسکی است و این مهم با اعتدال و پایداری شرایط جوی منطقه، ویژگی خاص و منحصربفردی را ایجاد نموده است.

 • نقاط مثبت

  اولین تله اسکی بشقابی این پیست حدودا ً بطول ۳۰۰ متر در محدوده بسیار کوچکی از اراضی وسیع پیست و در دهه ۱۳۴۰ بنا نهاده شده و این تله اسکی علیرغم طی عمر مفید خود ، طی سالهای متمادی و به دفعات مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است.
  تله اسکی بشقابی یاد شده، در شرایط فعلی نیز مورد بهره برداری است و با توجه به موقعیت قرارگیری آن در شیب ملایم دامنه و محدوده مدرسه اسکی پیام، غالباً مورد استفاده مبتدیان و نوآموزان اسکی است.
  تله اسکی بشقابی دوم پیست اسکی پیام بطول تقریبی ۷۰۰ متر به موازات تله اسکی نخشتین ایجاد شده و در دامه آن نیز تله اسکی بشقابی سوم بطول تقریبی ۴۰۰ متر ، اسکی بازان علاقه مند را به بخش مرتفعی از دامنه کوه میشو و با شیب نسبتاً تند، رهنمون می دارد.
  در شرایط فعلی، کلیه تله اسکی های پیست اسکی پیام پیوسته مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته و و علیرغم فرسودگی و مستهلک بودن قطعات ، بطور مستمر مورد بهره برداری فصلی است.
  مجموعه ورزشی پیام از استراحتگاه و سالن پذیرائی به ظرفیت ۲۵۰ نفر برخوردار بوده و امکان دسترسی به سرویس بهداشتی مناسب، نمازخانه، امکانات برداشت آب بهداشتی قابل شرب ، برق و برقراری تماس موبایل در همه اراضی مجموعه فراهم گردیده است.
  تعداد ۳۷ دستگاه آلاچیق و سکوی اسکان خانوادگی نیز همجوار پیست اسکی و بمنظور استراحت و اطراق عموم بر پا شده است.
  یکدستگاه جانپناه در میانه دامنه کوه میشو و مشرف به پیست اسکی و همچنین یکدستگاه پناهگاه کوهنوردی نیز همجوار ساختمان هیئت اسکی مرند بمنظور استفاده اسکی بازان و یا کوهنوردان در شرایط ناپایدار جوی و یا حوادث و رخدادهای غیر مترقبه ، در اراضی مجموعه پیام مورد بهره برداری است.
  مجموعه دارای یکدستگاه پارکینگ اختصاصی بمنظور توقف خودروهای شخصی اسکی بازان به ظرفیت ۱۲۰ خودرو و یکدستگاه پارکینگ اختصاصی دیگر بمنظور توقف خودروهای شخصی گردشگران، کوهنوردان و دیگر عموم به ظرفیت ۲۰۰ خودرو میباشد که در همه فصول سال آماده بهره برداری است.

اماکن مرتبطتگ ها