City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چشمه علي شهر ري

(20 رای)


چشمه علي شهر ري يکي از نقاط باستاني، ديدني و تفريحي تهران به شمار مي‌رود که در جنوب پايتخت و شمال شهرري قرار دارد؛ چشمه علي شهر ري از جاذبه هاي گردشگري تهران است که  در همسايگي ابن بابويه ، برج طغرل ، دژ رشکان و در زير باروي ري واقع شده است. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • چشمه علي شهر ري
 • چشمه علي شهر ري
 • چشمه علي شهر ري
 • چشمه علي شهر ري
چشمه علي شهر ري چشمه علي شهر ري چشمه علي شهر ري چشمه علي شهر ري مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : تهران ، شهرری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»یکی از دیدنی های چشمه علی، همان چشمه معروف آن است ، یعنی آبی که به خاطر آن کل مجموعه را به نام آن می شناسند و همچنین از زیر تپه سنگی (که آن را به همان نام چشمه علی می نامند) آب زلالی بیرون می آید که مقدار آن معمولاً در تابستان و زمستان فرقی نمی کند.

 • تاریخچه

  قدمت چشمه‌ علی به حدود ۸۰۰۰ سال پیش بر می‌گردد، زمانی که نخستین اجتماع در کنار چشمه‌ای دایمی واقع بربالای تپه‌ای گرد آمدند.
 • ویژگی ها

  چشمه علی شهرری از چندین لحاظ اهمیت دارد. هم به دلیل تبدیل شدن آن به منطقه‌ای تفریحی و ایجاد پارک و فضای سبز در کنار آن و هم به دلیل وجود چند اثر باستانی در نزدیکی آن. دیوار قدیمی شهر ری با نام باروی ری دقیقاً در بالای چشمه قرار داشته و کتیبه فتحعلی شاه قاجار نیز بر دیواره این چشمه حک شده‌است.
 • سیمای عمومی

  این آب در محدوده پایین تپه سنگی، در 3 حوض با عمق نه چندان زیاد (در حدود یک متر) جمع می شود و نیز حوض اول به شکل یک مستطیل با ابعاد حدود 10 در 3 متر دقیقاً در پایین نقش سنگی فتحعلیشاه است و همچنین حوض وسطی بعنوان یک جوی آب (به طول حدود 25 متر و عرض تقریبی 2 متر) هم هست که آب حوض اول (روبروی نقش سنگی) را به حوض سوم متصل می کند. حوض سوم یک مستطیل به ابعاد 10 متر در 6 متر است.
 • زمان مناسب بازدید

  در ساعت هایی از روز و شب، فواره هایی در محوطه وجود دارند که آب را روی محوطه می پاشند و نیز این فواره ها در خنک سازی هوای محوطه - مخصوصاً در گرمای تابستان - خیلی موثر است و آب موجود در محوطه و حوض ها در نهایت از قسمت جنوب غربی مجموعه خارج می شود.
 • پیشنهاد ویژه

  دیدن چشمه علی ری از دور واقعاً منظره باصفایی است. وقتی داخل حوض ها رو نگاه می کنی کف اونها رو براحتی می بینی. تلالو نور آفتاب، منظره دل انگیزی به آب میده. حالا شما می تونی روی تپه سنگی بالای آب باشی یا اینکه کنار خود حوض آب نشسته باشی و دستت رو هم توی آب تکون بدی! و از خنکی آب لذت ببری.
 • سایر اطلاعات

  نخستین نشانه‌های تمدن در چشمه علی، که شامل تپه باستانی، برج و باروهای قدیمی ری و چشمه زیرزمینی است، مربوط به تولید سفالینه‌های سرخ رنگ با نقش‌های سیاه یا قهوه‌ای سیر و تصاویری که بر آن نقش شده می‌باشد. در کنار چشمه، تپه‌ای است که در کاوش سال‌های ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ خ به رهبری اریک اشمیت که برای موزه هنرهای زیبای بوستون و فیلادلفیا در آمریکا انجام شد، از آن آثاری به دست آمده است. اریک اشمیت بیشتر از شش صد متر مربع از محوطه چشمه‌علی را طی سه فصل متوالی بین سالهای ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ کاوید .قدیمی‌ترین شواهد موجود در این منطقه که به اوایل هزاره چهارم قبل از میلاد بر می‌گردد. نتیجه آن کشف سه دوره مهم فرهنگی، شامل لایه‌ها و آثار دوره‌های‌اسلامی، اشکانی و پیش از تاریخ بود. هزاران قطعه از اشیایی که اشمیت در چشمه‌علی یافته بود، امروزه در موزه‌ها و دانشگاههای آمریکا و بخش کوچکی از آنها نیز در موزه ایران‌باستان نگهداری می‌شود. با درگذشت اریک اشمیت، مطالعات وی ناقص ماند و چون رموز شماره‌گذاری آثار مکشوفه را فقط خود او می‌دانست، تاکنون کسی موفق به مطالعه آنها نشده و تنها چند گزارش خبری در این‌باره از وی باقی‌مانده است.
 • مسیر خودروی شخصی ایستگاه مترو جوانمرد قصاب واقع در خط یک مترو تهران نزدیک ترین ایستگاه مترو به چشمه علی شهر ری به شمار می رود.
 • نظر
  شنبه 02 مرداد 1395

  من نمی دونم این بچه ها چطوری توی اون آب با عمق کم شیرجه می زنن ! باید جلوی شنا تو چشمه علی رو بگیرن مسئولا. واقعا خطرناکه

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

 • چرا چشمه‌علي شهرري خشک شد؟

  در شرايطي که چهار روز قبل اعلام شد، آب چشمه علي شهرري خشک شده، حالا ميراث فرهنگي مي‌گويد «وضعيت چشمه‌علي ...

 • چشمه‌علي‌ شهرري خشک شد

  مدير اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرري اعلام کرد: در يکي دو روز گذشته ناگهان دبي آب در چشمه ...

آرشیو اخبار


تگ ها

چشمه علي شهر ري تاريخ گردي ثبت ملي چشمه علي شهر ري چشمه علي تاريخ گردي چشمه علي ثبت ملي شهر ري چشمه علي چشمه علي تاريخ گردي شهر ري ثبت ملي تاريخ گردي چشمه علي تاريخ گردي شهر ري تاريخ گردي ثبت ملي ثبت ملي چشمه علي ثبت ملي شهر ري ثبت ملي تاريخ گردي چشمه علي شهر ري تاريخ گردي چشمه علي شهر ري ثبت ملي چشمه علي تاريخ گردي شهر ري چشمه علي تاريخ گردي ثبت ملي چشمه علي ثبت ملي شهر ري چشمه علي ثبت ملي تاريخ گردي شهر ري چشمه علي تاريخ گردي شهر ري چشمه علي ثبت ملي شهر ري تاريخ گردي ثبت ملي شهر ري تاريخ گردي چشمه علي شهر ري ثبت ملي چشمه علي شهر ري ثبت ملي تاريخ گردي تاريخ گردي چشمه علي شهر ري تاريخ گردي چشمه علي ثبت ملي تاريخ گردي شهر ري چشمه علي تاريخ گردي شهر ري ثبت ملي تاريخ گردي ثبت ملي چشمه علي تاريخ گردي ثبت ملي شهر ري ثبت ملي چشمه علي شهر ري ثبت ملي چشمه علي تاريخ گردي ثبت ملي شهر ري چشمه علي ثبت ملي شهر ري تاريخ گردي ثبت ملي تاريخ گردي چشمه علي ثبت ملي تاريخ گردي شهر ري چشمه علي شهر ري تاريخ گردي ثبت ملي چشمه علي تاريخ گردي ثبت ملي شهر ري چشمه علي ثبت ملي شهر ري تاريخ گردي چشمه علي تاريخ گردي شهر ري ثبت ملي چشمه علي تاريخ گردي ثبت ملي شهر ري چشمه علي شهر ري ثبت ملي تاريخ گردي شهر ري چشمه علي تاريخ گردي ثبت ملي شهر ري چشمه علي ثبت ملي تاريخ گردي شهر ري تاريخ گردي ثبت ملي چشمه علي شهر ري تاريخ گردي چشمه علي ثبت ملي