City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

چشمه چپقلي اراک

(22 رای)


چشمه چپقلي اراک در دامنه شمالي ارتفاعات باغ بر آفتاب در جنوب سه راهي (اراک،ملاير،شازند) قرار گرفته و به اعتقاد مردم آب اين چشمه براي دفع سنگ کليه مؤثر است. تفرجگاه سرسبز چپقلي بيش از 35هكتار محوطه جنگلي دارد و البته هوايي دلپذير، كه خوراك روزهاي داغ تابستاني است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»28كيلومتر مانده به جنوب غربي شهر اراك، درست در بالادست روستاي «رباط ميل»، گردشگاه «چپقلي » بر سينه با صلابت رشته كوه «سفيدخاني » قرار گرفته است. تفرجگاهي كه چشمه معروف آن، دواي هزار و يك درد است و هر سال گردشگران زيادي براي نوشيدن از اين چشمه معدني راهي اراك مي شوند.
پارك جنگلي چپقلي اراك از شرق به رشته كوههاي «ميران» و «سفيدپي» از غرب به كوههاي «كلاغ نشان» و «قدمگاه»، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله نفت و از جنوب به كوه هاي «تخت بزرگ» و «قاليخاني » منتهي مي شود. منطقه اي كه با وجود زمستان هاي سرد، بهار و پاييز معتدل و تابستانهاي خنكي دارد و گزينه خوبي براي سفرهاي تابستاني به شمار مي رود.

 • ویژگی ها


  پارك جنگلي چپقلي اراك از شرق به رشته كوههاي «ميران» و «سفيدپي» از غرب به كوههاي «كلاغ نشان» و «قدمگاه»، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله نفت و از جنوب به كوه هاي «تخت بزرگ» و «قاليخاني » منتهي مي شود. منطقه اي كه با وجود زمستان هاي سرد، بهار و پاييز معتدل و تابستانهاي خنكي دارد و گزينه خوبي براي سفرهاي تابستاني به شمار مي رود.
  عرصه 500 هكتاري كوه سفيدخاني اراك كلكسيون ارزشمندي از 50گونه گياهي مرتعي است كه در آن مي توانيد «آويشن»، «درمنه»، «استپا»، «گون»، «قدومه»، «گل آروانه»، «جو وحشي »، «يونجه»، «مرزنجوش» و «شيرسگ» را ببينيد. درست در جايي كه تاج سرخ رنگ لاله هاي واژگون در فصل بهار و نگين سبز مجموعه چپقلي بر تارك آن يكي از زيباترين تابلوهاي طبيعت را مقابل چشمانتان قرار مي دهد
 • سایر اطلاعات


  ساكنان محلي روستاهاي اين منطقه مي گويند: شفابخشي آب چشمه چپقلي از ساليان دور براي مردم استان، كوهنوردان و گردشگران كشور مطرح بوده وسايه سار خنك بيدهاي قديمي آن همواره تيماربخش رهگذران و نوازشگر بيماران رنجور بوده است.
  در فضاي سبز اطراف اين چشمه گونه هاي گياهي «بادام»، «اقاقيا»، «زبان گنجشك»، «سنجد»، «بيد»، «افرا»، «گردو»، و «سرو خمره اي» به چشم مي خوردند بنابراين اگر دستي در گياه شناسي داريد، اين منطقه فرصت خوبي براي جمع آوري گياهان دارويي به شما خواهد داد.
  آب معدني چپقلي از رديف آبهاي بي كربناته كلسيك و منيزين آهن دار، فاقد آلودگي ميكروبي واز نوع آبهاي سردو سبك است كه آشاميدن آن اثرات درماني زيادي دارد. شايد برايتان جالب باشد اگر بدانيد كه آب اين چشمه مدر بوده، ريگ ها وشن هاي مجاري ادراري را در خود حل مي كند و از تشكيل مجدد آنها جلوگيري مي كند. به اين ترتيب بر اثر آشاميدن اين آب، خون ميزان قابل توجهي از اسيداوريك خود را از دست مي دهد و در نتيجه تغذيه در شرايط بهتر انجام مي شود. ضمن آنكه نوشيدن اين آب اسيديته ادرار را به حالت طبيعي رسانده سبب ازدياد دفع ادرار و مواد زايد كليه ها مي شود.
  خوردن اين آب حركات دودي روده را كاهش داده ودر طول دوره درماني با آن، املاح صفراوي به ميزان زيادي درخون كاهش مي يابد. جذب سريع اين آب در معده، دستگاه گوارشي، كبدو لوزالمعده روي متابوليسم گلوسيدها، پروتيدها، كلسترول واسيداوريك مؤثر است و به علت افزايش دفعات مواد زايد بدن، حجم قابل ملاحظه اي از مواد سمي به شكل طبيعي از بين مي رود.
  اين آب معدني سطح مجاري هاضمه را تميز مي كند و نوشيدن آن علاوه بر ملين بودن و تقويت انقباضات روده اي، شيره گوارشي را افزايش داده و اشتها را زيادتر مي كند. بنابراين اگر تابع رژيم هاي سفت و سخت غذايي هستيد، بهتر است با دقت بيشتري از اين آب بنوشيد!
  با تمام اين ها، آشاميدن اين آب معدني از غلظت صفرا كم مي كند، سنگ هاي صفراوي را از مجاري آن به سوي روده هدايت مي كند و حالات احتقان كبدي را از بين مي برد. علاوه بر اين، آب معدني چپقلي، حاوي ميزان فراواني «آمين» است كه تأثير بسزايي در توليد گلبول قرمز ودرمان انواع كم خونيها دارد.
  سرشار بودن آب چپقلي از «كلسيم» و «فلوئور» موجب استحكام استخوان بندي در كودكان وجلوگيري از پوسيدگي زودرس دندانهاست و پزشكان معتقدند استفاده مستمر اين آب براي افرادي كه به علت زندگي در ارتفاعات تعداد گلبولهاي قرمز خونشان تقليل يافته بسيار مفيد است.
  البته يادتان باشد نوشيدن آب چپقلي كه به «سنگ شكن طبيعي كليه» شهرت دارد، براي بيماران مبتلا به سنگ كليه در ابتدا از زهر هم بدتر است! چرا كه با نوشيدن اين آب دردهاي شديد كليوي به سراغشان خواهد آمد كه همين خبر از اثربخشي آب و خرد شدن سنگ ها مي دهد! اما اين آب شفابخش، براي يك گروه از افراد ممنوع است! كساني كه بيماري پروستات دارند و مصرف آن ممكن است باعث دردهاي شديد و اختلال در سيستم دفع ادرار آنها شو


تگ ها