City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاخ ساسان سروستان

(50 رای)


کاخ ساسان سروستان در جنوب شهرستان سروستان استان فارس واقع شده است و قديمي ترين گنبد آجري کشور را در خود جاي داده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کاخ ساسان سروستان
 • کاخ ساسان سروستان
 • کاخ ساسان سروستان
 • کاخ ساسان سروستان
کاخ ساسان سروستان کاخ ساسان سروستان کاخ ساسان سروستان کاخ ساسان سروستان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : 13 کیلومتری جنوب شرقی سروستان- مجاور کوه نظر آباد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کاخ سروستان در مسیر روستای نظر آباد در دشتی وسیع جای گرفته و مصالح آن از جنس سنگ و گچ است.این کاخ در زمان شکوه خود حدود 30 هکتار وسعت داشته است.
نمای اصلی بنا در ضلع جنوبی قرار دارد که شامل یک ایوان مرکزی و دو ایوان کوچکتر در دو طرف است. ایوانی مربع شکل بخش مرکزی آن را تشکیل می‌دهد که دارای ۱۳ متر طول و عرض، و ۱۸ متر ارتفاع دارد. این ایوان به تالار اصلی و پس از آن به چهار حیاط متصل می‌شود و دیوار جنوبی تالار مرکزی به یک ایوان جانبی خارجی راه می‌یابد. ایوانی که در سمت شمال کاخ واقع است بوسیله چند پله به محوطه بیرون کاخ مربوط می‌شود اما ایوان بزرگ شرقی به تالار مرکزی و قسمت‌های دیگر بنا ارتباط دارد و در دو طرف این بنا دو اتاق باریک با طاق گهواره‌ای قرار دارد که مقابل هم قرار نگرفته‌اند.

 • تاریخچه

  این کاخ از دید زمانی احتمالاً به بهرام پنجم ساسانی-بهرام گور منسوب است (قرن 5 میلادی) و بوسیله مهر نرسی وزیر معروف بهرام پنجم که صدرات یزدگرد اول و یزدگرد دوم را نیز عهده‌دار بوده ساخته شده‌است.
 • ویژگی ها

  نقشه کاخ سروستان شیوه بسیار بدیع و جالب معماری عهد ساسانی را به نمایش می‌گذارد. برخی از پژوهشگران معماری ساسانی، با توجه به تکنیک پیشرفته‌تر در طرحی کلی و جزئیات بنا آن را متعلق به اواخر دوران ساسانی می‌دانند و معتقدند که ساخت این بنا یکی از نخستین قدم‌ها در جهت سبک ساختمانی ویژه‌ای بود که معماری گوتیک را می‌توان تحقق نهایی آن دانست.
 • سیمای عمومی

  این کاخ همانند آتشکدهٔ فیروزآباد است ولی از آن بسیار پیچیده‌تر و پر تاق و گنبدتر است. اندازهٔ آن ۳۷*۴۳ متر است. در این سازهٔ ساسانی به ستون‌ها و گنبدها و تاق‌های بی همتایی در میان سازه‌های ساسانی برمی‌خوریم. با توجه به زمین‌های پیرامون این کاخ می‌توان گمان برد این همان نخچیرگاه بزرگی است که بهرام گور (فرزند یزدگرد یکم) در آن به شکار می‌پرداخته است.
 • شرایط استفاده

  کاخ سروستان به فاصلهٔ ۱ ساعت از شیراز واقع شده است.
 • سایر اطلاعات

  برخی با توجه به عدم وسعت کافی و بنایی که در خور یک کاخ شاهی باشد، کاخ سروستان را به عنوان آتشگاه معرفی کرده‌اند و برخی دیگر با توجه به گسترش آن که بیش از محدوده یک آتشگاه است مکان را به مثابه یک استراحتگاه و یا شکارگاه سلطنتی معرفی کرده‌اند.
 • نظر بهار
  دوشنبه 16 بهمن 1396

  عکس هایی که از آسمان شب با نمای کاخ ساسانی دیدم واقعا باعث شد عاشق اینجا بشم

اماکن مرتبطتگ ها

مکان تاريخي کاخ ساسان سروستان استان فارس مکان تاريخي کاخ ساسان مکان تاريخي سروستان مکان تاريخي استان فارس کاخ ساسان مکان تاريخي مکان تاريخي سروستان کاخ ساسان استان فارس سروستان مکان تاريخي سروستان کاخ ساسان سروستان استان فارس استان فارس مکان تاريخي استان فارس کاخ ساسان استان فارس سروستان مکان تاريخي کاخ ساسان سروستان مکان تاريخي کاخ ساسان استان فارس مکان تاريخي سروستان کاخ ساسان مکان تاريخي سروستان استان فارس مکان تاريخي استان فارس کاخ ساسان مکان تاريخي استان فارس سروستان کاخ ساسان مکان تاريخي سروستان کاخ ساسان مکان تاريخي استان فارس کاخ ساسان سروستان استان فارس کاخ ساسان سروستان مکان تاريخي کاخ ساسان استان فارس مکان تاريخي کاخ ساسان استان فارس سروستان سروستان مکان تاريخي کاخ ساسان سروستان مکان تاريخي استان فارس سروستان کاخ ساسان مکان تاريخي سروستان کاخ ساسان استان فارس سروستان استان فارس مکان تاريخي سروستان استان فارس کاخ ساسان استان فارس مکان تاريخي کاخ ساسان استان فارس مکان تاريخي سروستان استان فارس کاخ ساسان مکان تاريخي استان فارس کاخ ساسان سروستان