City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاخ فلاحتی ایلام

(49 رای)


کاخ فلاحتی که در سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام واقع شده، یکی از کاخ های تاریخی و البته دیدنی استان ایلام به شمار می رود که هم اکنون بعنوان موزه تاریخ کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد؛ حالا میراث تاریخی کاخ فلاحتی، حکایتی از دیرپای بودن کشاورزی در این دیار را برای گردشگران روایت می کند.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کاخ فلاحتی به خاطر اینکه در اطراف یکی از قنات‌های آب استان بوده و درختانی در اطراف آن روییده‌اند، به باغ فلاحتی مشهور بود، اما مردم بدلیل ساختمان زیبایی که داشت به آن کاخ فلاحتی می‌گفتند و رفته رفته به این نام معروف شد.
ساختمان کاخ فلاحتی در حالیکه ساختمان اداری جهاد کشاورزی بود در اول شهریور ماه سال 1375 با شماره 1750به ثبت ملی رسید و پس از موافقت هیئت دولت با تبدیل چنین ساختمانی به موزه تاریخ کشاورزی در زمستان سال گذشته و در سفر چهارم دولت به استان بعنوان موزه تاریخ کشاورزی کار خود را آغاز کرد.

 • تاریخچه

  کاخ فلاحتی به دستور غلامرضا خان ابوقداره در سال 1326 هجری قمری احداث شد و با توجه به این که در محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام قرار گرفته بود، به کاخ فلاحتی (کشاورزی) معروف شد. نقشه درونی کاخ به صورت دو اتاق تو در تو در اطراف و یک سالن بزرگ در وسط است که در جلوی آن یک ایوان قرار گرفته و اتاق‌ها و سالن به آن باز می‌شوند. این ساختمان در گذشته توسط باغ محصور شده بود اما با توسعه شهری، فضای باز آن تبدیل به ساختمان و خیابان شده و کاخ فلاحتی نمای سابق خود را از دست داده است.
 • ویژگی ها

  این موزه دارای 4 فضای نمایشی است که در فضای اول آن ابزارهای سنگی تپه علی کش که مربوط به 8 هزار سال قبل از میلاد است که شامل تیغه‌، ریزتیغه و خراشنده از جنس چخماق‌، ابسیدین‌، کوبه و سنگ معمولی است.
  فضای دوم شامل مراحل کاشت‌، داشت و برداشت است؛ این بخش بیانگر وضعیت کشاورزی در حدود 50 سال پیش است که کشاورزی به صورت سنتی انجام می‌گرفت که مرحله کاشت گندم به وسیله گاو آهن یا خیش انجام می‌گرفت و مرحله برداشت خود دو مرحله داشت که شامل چرخاندن گاوها تا جدا شدن گندم از کاه بود و مرحله بعدی شامل باد دادن و جدایی کامل گندم از کاه و سرند و تقسیم آن است که وسایل مورد نیاز این کارها به خوبی در این بخش از موزه به نمایش گذاشته شده است‌.
  بخش سوم و چهارم این موزه به ترتیب به گیاهان دارویی و اسناد زمین‌های کشاورزی و نمایش خرمن و مهر خرمن اختصاص دارد.
 • سیمای عمومی

  کاخ فلاحتی ایلام دارای 7 اتاق و یک ایوان به شکل مستطیل است و ایوان کاخ با عرض برابر 2.90 سانتیمتر بر روی شش ستون قرار دارد و تمام اتاق‌ها و درها بازشوهایی به ایوان دارند و دیوارهای کاخ از بیرون دارای تزئیناتی به صورت برجسته بوسیله آجر و گچ بریهایی در اطراف پنجره‌هاست.


تگ ها