City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاخ مرواريد کرج (کاخ شمس)

(92 رای)


کاخ مرواريد نام يک بناي تاريخي مربوط به زمان پهلوي است که در مهرشهر منطقه ۱۲ شهرداري کرج قرار دارد.کاخ مرواريد کرج توسط وسلي پيترز و بنياد فرانک لويد رايت به مبلغ يک ميليون دلار طراحي و ساخته شد. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کاخ مرواريد کرج (کاخ شمس)
 • کاخ مرواريد کرج (کاخ شمس)
 • کاخ مرواريد کرج (کاخ شمس)
 • کاخ مرواريد کرج (کاخ شمس)
کاخ مرواريد کرج (کاخ شمس) کاخ مرواريد کرج (کاخ شمس) کاخ مرواريد کرج (کاخ شمس) کاخ مرواريد کرج (کاخ شمس) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : کرج- مهرشهر- کاخ مروارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کاخ مروارید کرج در زمینی به گستردگی ۱۱۱ هکتار با ۲۵۰۰ متر زیربنا میان سال‌های ۴۷–۱۳۴۵ در مهرشهر کرج، ارم برای اقامت شمس پهلوی ساخته شد. سازهٔ اصلی و طرح کاخ به ریخت یک سفره‌ماهی است که صدفی را دربرگرفته است. همه فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به‌شکل دانه‌های مروارید اجرا شده است. در ضلع شمالی کاخ و در محوطهٔ بیرونی دریاچه نیز به‌شکل باله‌های سفره‌ماهی طراحی و اجرا شده است

 • تاریخچه

  پیش از دهه ۴۰ شمسی این منطقه از چند روستا از جمله حسین‌آباد افشار تشکیل شده بود. شمس پهلوی خواهر محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران به دلیل بیماری آسم این منطقه را برای زندگی انتخاب کرد و کاخ مروارید محل زندگی او به دست بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد.
  پس از انقلاب این ساختمان به بنیاد مستضعفان و بعد از آن به بنیاد تعاون داده شد.
 • ویژگی ها

  کاخ مروارید (کاخ شمس) توسط يكي از بزرگترين معماران جهان فرانك لويد رايت ساخته شده و از ديد معماري يكي از شاهكارهاي معماريست
 • سیمای عمومی

  یکی از مهم ترین بخش های کاخ مروارید کرج (کاخ شمس) ، اتاق صدف است که دارای تزیینات مختلفی بوده، به خصوص نمای بیرونی آن که به صورت حلزونی شکل ساخته شده است. در طراحی فضای بیرونی، دریاچه کوچکی سه طرف کاخ را احاطه کرده و به زیبایی آن افزوده است.
 • پیشنهاد ویژه

  کاخ مروارید کرج (کاخ شمس) شامل فضاهای متعددی از جمله سالن طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، سالن پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق‌های خواب و غیره است.
 • سایر اطلاعات

  مجموعه کاخ مروارید کرج (کاخ شمس) تا چندی پیش به عنوان موزه و با نام مجتمع اردویی تفریحی شهید فهمیده استفاده می‌شد. این اثر در سال ۱۳۸۲ به شماره ثبت ۷۰۶۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. در سال ۸۶، بنیاد مستضعفان و جانبازان در اقدام غیرقانونی در یکی از دفاتر اسناد رسمی به شهرداری کرج فروخته و تسلیم کرده است. اما چند ماه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و در ۱ اردیبهشت ۹۳، حکم واگذاری این کاخ به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز، با حکم دادستانی عمومی و انقلاب کرج، صادر شد.
  با تملک مجدد میراث فرهنگی بر ۳۰ هکتار از مساحت این مجموعه که شامل کاخ اصلی نیزهست، مسئولان فرهنگی استان البرز، خبر از برنامه‌ریزی برای بازسازی این اثر دادند که در طی سال‌های بی‌توجهی به آن، تا حد زیادی، تخریب شده است. وعده بازدید عمومی این بنای منحصربفرد، بعد از بازسازی‌های اضطراری نیز از جانب مسئولان سازمان میراث فرهنگی، داده شده است.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها