City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاخ مظفري

(141 رای)


کاخ مظفري دارآباد مربوط به دوره قاجار است و در انتهاي خيابان دارآباد، محوطه بيمارستان مسيح دانشوري واقع شده است. اين اثر در تاريخ ۱۲ شهريور ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۷۹۲ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کاخ مظفري
 • کاخ مظفري
 • کاخ مظفري
 • کاخ مظفري
کاخ مظفري کاخ مظفري کاخ مظفري کاخ مظفري مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 26106000
 • آدرس : محله دارآباد، میدان باهنر، انتهای خیابان پورابتهاج (دارآباد)، بیمارستان مسیح دانشوری.

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کاخ مظفری با طراحي فرانسوي و از نوع كلاه فرنگي در دو طبقه ساخته شد. سقف آن داراي شيرواني و خرپاي چوبي است و تنها كاخ قاجاري است كه سقف آن بيضي شكل است. آيينه كاري و گچ‌بري هاي زيبایي در دو اتاق مشرف به آبنما در طبقه دوم اجرا شده است که در نوع خود نادر است. در مقابل ورودی ساختمان، آبنماي آبی رنگي ساخته شده است که به شكل كلاهخود جنگي است. از ديگر تزيينات اين بنا گچ‌بري هاي گلويي ديوارهاي هر طبقه، سر ستون هاي پلكاني و تزيينات چوبي است كه به صورت لمه كوبي در طبقه فوقاني و در پنجره هاي طبقه پايين ديده مي شوند.

 • تاریخچه

  مظفرالدین شاه در زمان ولایتعهدی خود در تبریز دچار بیماری سل شده و با توجه به اينكه در آن زمان دارويي براي سل وجود نداشت، پزشک دربار توصیه کرد که او بایستی به یک منطقه خوش آب و هوا مهاجرت کند، لذا قریه دارآباد برای سکونت او انتخاب شد. براساس كتيبه اي از سنگ مرمر در داخل بنا، علي اصغر خان امیر سلطان در 1273 شمسي باغی را به مساحت 60 هزار متر مربع در دارآباد خريداري كرد و به دستور محمد خان حكيم الملك، وزير دربار، عمارت زيبايي در آن ساخته شد که آن را كاخ شاه آباد نامیدند.
  پس از فوت مظفرالدين شاه، اين مركز به تدريج به آسايشگاهي براي بيماران مسلول تبديل شد و بعدها پس از تغيير حكومت، اين زمين و ساختمان كاخ بدون استفاده مانده بود. در زمان پهلوي اول، برخلاف بسياري از بناهاي قاجاري كه مورد بي مهري و تهديد بود، این بنا به علت قرار گرفتن در مكاني خوش آب و هوا براي تاسيس بيمارستان مسلولان مورد توجه قرار گرفت و مرحوم دكتر مسيح دانشوري در سال 1310 شمسي يك مدرسه پرستاري در آن احداث كرد. متعاقب اين اقدام در دهه بيست ساختمان‌هاي متعددي توسط وزارت بهداري وقت، بعضي موسسات ديگر و اشخاص خير در محوطه بنا شد. از جمله ساختماني قديمي كه به ساختمان فخرالدوله مشهور است و توسط فخرالدوله دختر مظفرالدين شاه احداث شده است. ايشان بانويي خير بود که آسايشگاه كهريزك نیز توسط وي احداث گرديد. اين بنا در سال 1381 با شماره 3792 در فهرست آثار ملي ايران جاي گرفت و در سال 1389قرار شد اين بنا به عنوان موزه پزشكي بيمارستان مورد بهره برداري قرار مي گيرد.
 • ویژگی ها

  پشتوانه تاریخی این بنا و معماری و تزئینات آن ریشه جذابیت کاخ مظفری است. در طبقه اول بنا که در حال حاضر کاربری اداری دارد، مجموعه‌ای از اتاق‌های گچبری شده وجود دارد. در مقابل پلکان تعدادی ستون در اطراف آن نظر بیننده را به خود جلب می‌کنند. پلکان در وسط راه به دو قسمت تقسیم شده و در طبقه بالا به یکدیگر می‌رسند. شومینه‌های سنگ مرمر در ورودی طبقه دوم به صورت قرینه قرار دارد. نمای سقف راهرو طبقه بالا چوبی است و دارای نقش و نگارهای بسیار زیبایی است. دو اتاق اداری دیگر در این طبقه قرار دارد که گچبری‌های آنها نیز ترمیم شده است. دو اتاق انتهای راهرو آینه کاری شده است که می‌توان آن را شاهکاری از تلفیق آینه و چوب نامید.
 • زمان مناسب بازدید

  پس از ساعت اداری ارگان‌های دولتی (بعد از ساعت 14)
 • شرایط استفاده

  بازدید از این مکان تنها با معرفی نامه‌های معتبر و هماهنگی‌های لازم با روابط عمومی بیمارستان و حراست مجموعه قابل پیگیری و در صورت موافقت امکان پذیر است.
 • نقاط مثبت

  در حاشیه خیابان پورابتهاج (دارآباد)، در مجاورت ورودی بیمارستان مسیح دانشوری، محوطه‌ای به عنوان پارکینگ جداسازی شده است.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱.
 • مسیر تاکسی در میدان قدس سوار ماشین‌های "خط تجریش- نیاوران- دارآباد" شده و در انتهای مسیر پیاده شوید. با چند دقیقه پیاده روی به مقصد می‌رسید.
 • مسیر اتوبوس در پایانه تجریش سوار اتوبوس "خط تجریش- دارآباد" شده و در ایستگاه پایانی پیاده شوید. با کمی پیاده روی به بیمارستان مسیح دانشوری می‌رسید.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این کاخ ایستگاه مترو تجریش واقع در خط یک مترو تهران است.
 • مسیر خودروی شخصی
  از میدان باهنر (نیاوران) به سمت شمال و خیابان پورابتهاج (دارآباد) حرکت کنید، در انتهای خیابان به بیمارستان مسیح دانشوری خواهید رسید. این کاخ در محوطه بیمارستان قرار دارد.

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها

کاخ مظفري گردشگري تاريخي بيمارستان مسيح دانشوري کاخ مظفري گردشگري تاريخي کاخ مظفري بيمارستان کاخ مظفري مسيح دانشوري گردشگري تاريخي کاخ مظفري کاخ مظفري بيمارستان گردشگري تاريخي مسيح دانشوري بيمارستان کاخ مظفري بيمارستان گردشگري تاريخي بيمارستان مسيح دانشوري مسيح دانشوري کاخ مظفري مسيح دانشوري گردشگري تاريخي مسيح دانشوري بيمارستان کاخ مظفري گردشگري تاريخي بيمارستان کاخ مظفري گردشگري تاريخي مسيح دانشوري کاخ مظفري بيمارستان گردشگري تاريخي کاخ مظفري بيمارستان مسيح دانشوري کاخ مظفري مسيح دانشوري گردشگري تاريخي کاخ مظفري مسيح دانشوري بيمارستان گردشگري تاريخي کاخ مظفري بيمارستان گردشگري تاريخي کاخ مظفري مسيح دانشوري گردشگري تاريخي بيمارستان مسيح دانشوري گردشگري تاريخي بيمارستان کاخ مظفري گردشگري تاريخي مسيح دانشوري کاخ مظفري گردشگري تاريخي مسيح دانشوري بيمارستان بيمارستان کاخ مظفري گردشگري تاريخي بيمارستان کاخ مظفري مسيح دانشوري بيمارستان گردشگري تاريخي کاخ مظفري بيمارستان گردشگري تاريخي مسيح دانشوري بيمارستان مسيح دانشوري کاخ مظفري بيمارستان مسيح دانشوري گردشگري تاريخي مسيح دانشوري کاخ مظفري گردشگري تاريخي مسيح دانشوري کاخ مظفري بيمارستان مسيح دانشوري گردشگري تاريخي کاخ مظفري مسيح دانشوري گردشگري تاريخي بيمارستان مسيح دانشوري بيمارستان کاخ مظفري مسيح دانشوري بيمارستان گردشگري تاريخي کاخ مظفري گردشگري تاريخي بيمارستان مسيح دانشوري کاخ مظفري بيمارستان مسيح دانشوري گردشگري تاريخي کاخ مظفري مسيح دانشوري گردشگري تاريخي بيمارستان کاخ مظفري بيمارستان گردشگري تاريخي مسيح دانشوري کاخ مظفري بيمارستان مسيح دانشوري گردشگري تاريخي کاخ مظفري گردشگري تاريخي مسيح دانشوري بيمارستان گردشگري تاريخي کاخ مظفري بيمارستان مسيح دانشوري گردشگري تاريخي کاخ مظفري مسيح دانشوري بيمارستان گردشگري تاريخي بيمارستان مسيح دانشوري کاخ مظفري گردشگري تاريخي بيمارستان کاخ مظفري مسيح دانشوري