City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاخ موزه سعد آباد

(58 رای)


مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد به مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هايي گفته مي‌شود که در دره دربند، شمالي‌ترين و خوش آب و هواترين منطقه تهران در زميني به مساحت ۳۰۰ هکتار بنا شده‌است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کاخ موزه سعد آباد
 • کاخ موزه سعد آباد
 • کاخ موزه سعد آباد
 • کاخ موزه سعد آباد
کاخ موزه سعد آباد کاخ موزه سعد آباد کاخ موزه سعد آباد کاخ موزه سعد آباد مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 27940219 - 27940220
 • وب سایت : www.sadmu.com
 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 9 الی 17:30
 • آدرس : میدان تجریش، خیابان سعد آباد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها، گلخانه‌ها و خیابان است. این عمارت از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلاب‌دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ می‌گذرد. میانگین دمای سالانه این منطقه ۱۲٫۹ درجه سانتیگراد برآورد شده‌است. و در ارتفاع ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

 • تاریخچه

  در دوران پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می‌شد. ولی در دوران پهلوی دوم، به دلیل بخشیدن آب رودخانه در نیمی از شبانه‌روز به رعایا، و کافی نبودن این میزان آب رودخانه برای آبیاری سراسر مجموعه، از دوازده رشته قنات قدیمی و جدیدالاحداث استفاده گردید.
  مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده است. سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده است. پس از کودتای ۱۲۹۹ و تصرف آن توسط خاندان پهلوی، بناها و عمارت‌های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می‌شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده است.محمدرضا پهلوی نیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید. قدیمی‌ترین کاخ این مجموعه، کاخ (کوشک) احمدشاهی بوده‌است، که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده‌است. جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ لیلا پهلوی می‌باشد که متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بوده‌است.

  پس از پیروزی انقلاب ۵۷ این مجموعه به شکل موزه در آمد ولیکن کاخ فعلی ریاست جمهوری در جوار این مجموعه قرار دارد. از کاخ ملکه مادر نیز که متعلق به ارگان ریاست جمهوری است برای پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده می‌شود.
 • ویژگی ها

  بناهای موجود در این مجموعه عبارتند از:
  ساختمان بهمن (کاخ بهمن
  کاخ احمد شاهی
  کاخ اختصاصی
  ساختمان جمهور (کاخ ملکه مادر)
  کاخ سبز (کاخ شهوند، کاخ رضا شاه پهلوی)
  کاخ‌موزه سفید (کاخ ملت، کاخ شاه پهلوی)
  موزه آب (دفتر رئیس تشریفات کاخ، دفتر مسئول حفاظت ارتش
  موزه استاد بهزاد (کاخ کرباس، کاخ ولیعهدی
  موزه برادران امیدوار (کالسکه‌خانه قجری
  موزه چهره‌های ماندگار (کاخ ملکه توران امیرسلیمانی، همسر رضا شاه پهلوی
  موزه خط و کتابت میرعماد (کاخ فرحناز و علی‌رضا
  موزه ظروف سلطنتی (موزه ظروف، کاخ اشرف پهلوی
  موزه مردم‌شناسی (کاخ شمس پهلوی)
  موزه مینیاتور استاد آبکار (کاخ لیلا پهلوی
  موزه فرشچیان (کاخ ملکه عصمت دولتشاهی، همسر رضا شاه پهلوی
  موزه نظامی (کاخ شهرام)
 • سیمای عمومی

  وقتی از هیاهو و شلوغی میدان تجریش دور می شوی، راحت می توانی صدای بارش باران بهاری را بشنوی. دیگر از بوق های پی در پی خودروها و ازدحام جمعیت شتابان به هر سو خبری نیست؛ هر چه هست آرامش و سکوتی است که تنها با آوای پرندگان یا وزش نسیمی که شاخه و برگ های چناران را به لرزش در می آورد، شکسته می شود. به دور دست ها که نظر می اندازی تابلویی سبز نمایان است که مجموعه ی فرهنگی- تاریخی سعد آباد را نشان می دهد. اینجا است که باور می کنی چرا سعد آباد نگین فخری بوده است از گذشته تا کنون.
  سردر ورودی کاخ سعدآباد با آجرهای نخودی رنگ و شیروانی سبز رنگ، نشان از قدمت دور و دراز آن دارد. درست چند قدم مانده به در ورودی، سمت راست باجه ی فروش بلیت با تابلوی بزرگ هزینه ی هر بخش جهت بازدید از کاخ موزه ها به استقبال می آید.
  زمان کوتاه است و مجال بازدید از کل مجموعه را در یک روز نمی دهد. وقتی وارد محوطه ی مجموعه می شوی هنوز چند قدم از ساختمان روابط عمومی دور نشده یی که سربازی با دست اشاره به مینی بوسی می کند که درست در ابتدای سربالایی آماده ی حرکت به سمت کاخ ها است. اما آن هوای پاک بهاری با باران زیبایش وسوسه ی پیاده روی را در تو زنده می کند.
  وقتی سربالایی سعد آباد را به مقصد رسیدن به کاخ سبز پیاده طی می کنی، در میانه ی راه چند تابلو راهنما به چشم می خورد که موزه های مختلف را به بازدیدکنندگان معروفی می کند؛ موزه هایی که پیش از این، کاخ های اختصاصی فرزندان محمدرضا شاه بوده اند.
 • منبع

  ویکیپدیا، باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری ایرنا، وب سایت کاخ موزه سعد آباد
 • کارت خوان
 • سرویس بهداشتی
 • سرپوشیده
 • مناسب برای کهنسالان
 • مناسب برای کودکان
 • مسیر تاکسی از میدان تجریش تاکسی ها شما را مستقیم به میدان دربند و درب اصلی موزه می رسانند.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این موزه، ایستگاه تجریش واقع در خط یک مترو تهران است.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

کاخ موزه سعد آباد موزه گردشگري تاريخي کاخ موزه سعد آباد کاخ موزه موزه کاخ موزه گردشگري تاريخي سعد آباد کاخ موزه کاخ موزه موزه سعد آباد گردشگري تاريخي موزه کاخ موزه موزه سعد آباد موزه گردشگري تاريخي گردشگري تاريخي کاخ موزه گردشگري تاريخي سعد آباد گردشگري تاريخي موزه کاخ موزه سعد آباد موزه کاخ موزه سعد آباد گردشگري تاريخي کاخ موزه موزه سعد آباد کاخ موزه موزه گردشگري تاريخي کاخ موزه گردشگري تاريخي سعد آباد کاخ موزه گردشگري تاريخي موزه سعد آباد کاخ موزه موزه سعد آباد کاخ موزه گردشگري تاريخي سعد آباد موزه گردشگري تاريخي سعد آباد موزه کاخ موزه سعد آباد گردشگري تاريخي کاخ موزه سعد آباد گردشگري تاريخي موزه موزه کاخ موزه سعد آباد موزه کاخ موزه گردشگري تاريخي موزه سعد آباد کاخ موزه موزه سعد آباد گردشگري تاريخي موزه گردشگري تاريخي کاخ موزه موزه گردشگري تاريخي سعد آباد گردشگري تاريخي کاخ موزه سعد آباد گردشگري تاريخي کاخ موزه موزه گردشگري تاريخي سعد آباد کاخ موزه گردشگري تاريخي سعد آباد موزه گردشگري تاريخي موزه کاخ موزه گردشگري تاريخي موزه سعد آباد کاخ موزه سعد آباد موزه گردشگري تاريخي کاخ موزه موزه گردشگري تاريخي سعد آباد کاخ موزه گردشگري تاريخي سعد آباد موزه کاخ موزه موزه سعد آباد گردشگري تاريخي کاخ موزه موزه گردشگري تاريخي سعد آباد کاخ موزه سعد آباد گردشگري تاريخي موزه سعد آباد کاخ موزه موزه گردشگري تاريخي سعد آباد کاخ موزه گردشگري تاريخي موزه سعد آباد موزه گردشگري تاريخي کاخ موزه سعد آباد موزه کاخ موزه گردشگري تاريخي