City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاخ – موزه چهلستون اصفهان

(42 رای)


کاخ چهل‌ستون از بناهاي تاريخي اصفهان است و به عنوان يکي از جاذبه هاي گردشگري نصف جهان به شمار مي رود. کاخ چهل ستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره شاه عباس اول احداث شد که در وسط آن عمارتي ساخته شده بود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کاخ – موزه چهلستون اصفهان
 • کاخ – موزه چهلستون اصفهان
 • کاخ – موزه چهلستون اصفهان
 • کاخ – موزه چهلستون اصفهان
کاخ – موزه چهلستون اصفهان کاخ – موزه چهلستون اصفهان کاخ – موزه چهلستون اصفهان کاخ – موزه چهلستون اصفهان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 03132220181
 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : همه روزه 8 صبح تا 19 به جز ايام سوگواري
 • آدرس : اصفهان ، ميدان امام حسين(عليه السلام)، خيابان استانداري

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»شاه عباس اول، کوشکی درمیان باغ بنا نهاد که این کوشک هسته اولیه کاخ را تشکیل داد که تالار میانی کاخ چهل ستون و غرفه‌های چهار گوشه آن را در بر میگرفت و نیز ر سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شده‌است و تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقفها افزوده شده‌است.

 • تاریخچه

  نماي ساختمان کاخ – موزه چهلستون اصفهان مربوط به دوران صفويه بوده و ساخت و ساز كاخ درسال۱۰۵۷هجري به اتمام رسيده است و نیز در سال ۱۳۴۳ ه . ش به منظور تعميرات اساسي كاخ چهلستون اشياء و اموال فرهنگي موقتاً به تالار اشرف (واقع در ضلع جنوب شرقي كاخ چهلستون) منتقل گشت و حدوداً پنج سال از اين تالار به عنوان (موزه تالار اشرف) استفاده شد وكليه اموال فرهنگي كاخ موزه چهلستون جمع آوري و در انبارهاي مختلف نگهداري و محافظت گرديد تا زمان انقلاب اسلامي با ادغام دو اداره جهانگردي و فرهنگ و هنر سابق و تشكيل اداره ارشاد اسلامي مجدداً اموال موزه چهلستون به همين مكان منتقل و موزه چهلستون بازگشايي شد با تشكيل سازمان ميراث فرهنگي در سال ۱۳۶۷ه . ش كاخ چهلستون دوباره تبديل به موزه گرديد.
 • ویژگی ها

  از ویژگی های کاخ – موزه چهل ستون اصفهان سقف باشکوه نقاشی تالار ۲۰ ستون و سقف آئینه کاری تالار آئینه و مدخل آئینه کاری تالار جلوس شاه عباس دوم و نیز ستونهای عظیم تالارهای ۲۰ ستون و تالار آینه که هر یک از آنها تنه یک درخت چنار است و سنگی چهارگوشه حوض مرکزی تالار و ازاره‌های مرمری منقش اطراف که معرف صنعت حجاری در عهد صفویه است.
 • سیمای عمومی

  آثار پراکنده‌ای از دوران صفویه مانند سردر «مسجد قطبیه» و سردرهای «زاویه درب کوشک» آثاری از «مسجد درب جوباره» یا «پیر پینه‌دوز» و «مسجد آقاسی» که بر دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ چهل ستون نصب شده‌ا ست و اگرچه انعکاس ستونهای بیست گانه تالارهای کاخ چهلستون در حوض مقابل کاخ، مفهوم چهلستون را بیان می‌کند، علاوه بر آن عدد چهل در ایران قدیم کثرت و تعدد را می‌رساند و وجه تسمیه عمارت مزبور به چهلستون می‌تواند به علت تعدد زیاد ستونهای این کاخ نیز باشد.

 • سایر اطلاعات

  تالار مرکزی کاخ چهل ستون اصفهان که اختصاص به میهمانان و شخصیت های کشورهای خارجی داشته، حاوی نقاشی هایی است که وقایع تاریخی دوران های مختلف را بیان می دارند. این سالن با شکوه که بر گنبدی منقوش استوار است با لچکی های رنگارنگ و طرح های طلایی و شفاف از شاهکارهای هنری آن عصر محسوب می شود.
  نقاشی های موجود در تالار مرکزی کاخ چهلستون که برخی از آنها در عصر قاجار بر روی نقاشی های سابق کشیده شده اند، شرح پذیرایی شاه عباس اول و دوم و شاه طهماسب از امرای ترکستان و همایون هندی و نیز جنگ شاه اسماعیل اول با ازبکان است. دو تصویر دیگر (که در عهد قاجار نقاشی شده اند) یکی روبروی در ورودی تالار و دیگری مقابل آن است، جنگ چالدران در دوران شاه اسماعیل اول و جنگ کرنال در زمان نادر شاه افشار را به نمایش می گذارد.
  در ابتدا ستونها با پوششی از آینه‌کاری‌های زیبا تزیین شده بوده که در زمان حکومت ظل السلطان قاجار در اصفهان این آئینه کاری‌ها تخریب شده‌است و روی نقاشی‌های صفوی با گچ پوشانده شده‌است.
 • نقاط مثبت

  کاخ - موزه چهل ستون اصفهان از لحاظ قدمت بعد از كاخ گلستان دومين موزه ايران به شمار می رود.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

کاخ موزه چهلستون اصفهان کاخ موزه کاخ چهلستون کاخ اصفهان موزه کاخ کاخ چهلستون موزه اصفهان چهلستون کاخ چهلستون موزه چهلستون اصفهان اصفهان کاخ اصفهان موزه اصفهان چهلستون کاخ موزه چهلستون کاخ موزه اصفهان کاخ چهلستون موزه کاخ چهلستون اصفهان کاخ اصفهان موزه کاخ اصفهان چهلستون موزه کاخ چهلستون موزه کاخ اصفهان موزه چهلستون اصفهان موزه چهلستون کاخ موزه اصفهان کاخ موزه اصفهان چهلستون چهلستون کاخ موزه چهلستون کاخ اصفهان چهلستون موزه کاخ چهلستون موزه اصفهان چهلستون اصفهان کاخ چهلستون اصفهان موزه اصفهان کاخ موزه اصفهان کاخ چهلستون اصفهان موزه کاخ اصفهان موزه چهلستون اصفهان چهلستون کاخ اصفهان چهلستون موزه کاخ موزه چهلستون اصفهان کاخ چهلستون اصفهان موزه کاخ اصفهان موزه چهلستون کاخ چهلستون موزه اصفهان کاخ چهلستون اصفهان موزه کاخ موزه اصفهان چهلستون موزه کاخ چهلستون اصفهان موزه کاخ اصفهان چهلستون موزه چهلستون اصفهان کاخ موزه چهلستون کاخ اصفهان