City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاروانسراي فتحعلي شاهي

(21 رای)


کاروانسراي فتحعلي شاهي يکي از اماکن تاريخي مربوط به دوره قاجاريه است که هم اکنون پس از مرمت و بازسازي به عنوان يک مرکز گردشگري تبديل شده است. اين کاروانسرا در محدوده رباط کريم واقع شده و از ويژگي هاي منحصر به فردي برخوردار است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کاروانسراي فتحعلي شاهي
 • کاروانسراي فتحعلي شاهي
 • کاروانسراي فتحعلي شاهي
 • کاروانسراي فتحعلي شاهي
کاروانسراي فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : شهرستان رباط کریم - بلوار امام خمینی - خیابان مصلی - بلوار شهید سید مجتبی کمالی

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کاروانسرای فتحعلیشاهی مربوط به دوره قاجار است و در کیلومتر ۳۷ مسیر جاده تهران ساوه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۵۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • تاریخچه

  درباره تاریخ این کاروانسرا می گویند که شخصی به نام حاج کمال که به عقیده عده ای، فرد خیری بوده است، آن را در سال 1245 هجری قمری در محله بازارک رباط کریم بنا کرد. گواه این ادعا هم کتیبه ای است که بر سردر ورودی بنا نصب شده و روی آن نام «آقا کمال» به چشم می خورد. هرچند که این کتیبه در مراحل مرمت از سردر ورودی جدا شد و در داخل بنا نصب شد تا امنیت و ماندگاری بیشتری داشته باشد.
 • ویژگی ها

  کاروانسرای فتحعلی شاهی 24 اتاق دارد که روزگاری حکم جان پناه کاروانیان را داشتند. از این تعداد، 18 اتاق در اطراف حیاط مرکزی قرار گرفته اند، 2 اتاق در قسمت ورودی هشتی و چهار اتاق دیگر در ورودی سالن ها. اگر به این اتاق ها سرک بکشید می بینید که هر کدام چندین طاقچه و یک بخاری دیواری دارند.
  در این بنا همچنین 4 سالن در پشت اتاق های حیاط مرکزی به چشم می خورد که برای دسترسی به آنها باید از ورودی هایی که در چهار کنج حیاط قرار دارند، استفاده کنید. این سالن ها این روزها محلی برای برگزاری کلاس های صنایع دستی هستند که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رباط کریم آنها را برگزار می کند.
 • سیمای عمومی

  کاروانسرای فتحعلیشاهی به سبک دو ایوانی ساخته شده و مصالح آن را آجر، سنگ با ملاط گچ، گل و آهک تشکیل می دهند. اگر گذارتان به این کاروانسرا بیفتد، می توانید ورودی این بنا را در ضلع شمال شرقی ببینید که دارای جلوخان، سر در ورودی، هشتی و راهرو است. بعد از آن،حیاط مربعی شکل کاروانسرا قرار دارد. ایوان جنوبی این بنا، شاه نشین کاروانسرا است که بخش از آن دو طبقه می شود و در کل یکی از فضاهای چشمگیر و مهم این کاروانسرا به شمار می رود. اما ایوان شمالی، یعنی همان جایی که ورودی کاروانسرا هم در آنجا قرار دارد، از دو طرف راه پله ای دارد که برای دسترسی به پشت بام مورد استفاده قرار می گیرند.
 • سایر اطلاعات

  کاروانسرای فتحعلی در دی ماه سال 1356 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسید. با این حال، در دورانی که تعداد کاروان ها کم شده بود و کاروانسرا رونق خود را از دست داده بود، این بنا مدتی به عنوان پاسگاه ژاندارمری و مدتی هم به عنوان محل اسکان افراد محلی مورد استفاده قرار گرفت تا این که در سال 1379 مسئولیت آن به میراث فرهنگی سپرده شد و از آن به بعد، پس از مرمت و بازسازی به یک مکان گردشگری- آموزشی تبدیل شد.

اماکن مرتبطتگ ها

کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم کاروانسراي فتحعلي شاهي کاروانسراي کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم کاروانسراي فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم رباط کريم کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم رباط کريم کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي کاروانسراي رباط کريم فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي فتحعلي شاهي رباط کريم کاروانسراي