City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاروانسراي ميان کتل

(69 رای)


در 35 کيلومتري شهرستان کازرون و در منطقه دشت ‌برم پس ، از ورود به روستايي با همين نام و حرکت به سوي کتل‌ پيرزن با طي مسافتي حدوداً 5 کيلومتر به بقاياي کاروانسرايي زيبا به نام « ميان‌ کتل » مي‌ رسيم.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کاروانسراي ميان کتل
 • کاروانسراي ميان کتل
 • کاروانسراي ميان کتل
 • کاروانسراي ميان کتل
کاروانسراي ميان کتل کاروانسراي ميان کتل کاروانسراي ميان کتل کاروانسراي ميان کتل مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : شیراز - 35 کیلومتری جنوب شرق کازرون - واقع در دشت برم

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کاروانسرای میان کتل در بین مردم به کاروانسرای شاه عباسی نیز معروف است. بنا دارای پلانی به شکل مستطیل و یا ذوزنقه با ابعادی متفاوت است که در حدود 3500 متر مربع وسعت دارد و از این مقدار 2500 متر مربع زیر بنای اطاق ‌ها و بخش‌ هایی است که در اطراق حیاط مرکزی آن قرار دارند . این بنا مانند بسیاری از کاروانسرا های کوهستانی دیگر به دلیل ایجاد امنیت بالا تنها دارای یک در ورودی می ‌باشد که در ضلع جنوبی آن قرار گرفته است . همچنین در قسمت جنوب‌ غربی و در مجاور درب ورودی ، برجک نگهبانی وجود دارد که مشرف به دشت بوده است.

 • تاریخچه

  این بنا از بقایای آثار دوره‌ ی قاجاری متأخر است. ساخت کاروانسرا را به دوران صفویه نسبت می دهند.
 • ویژگی ها

  از نکات قابل توجه این کاروانسرا می ‌توان به استفاده از سنگ مارن ( مالون ) در نمای بیرونی و داخلی و موارد
  تزیینی بسیاری همچون طاقچه‌ های گچبری شده‌ی متعدد ، ناودان‌ های سنگی ، سنگبری ‌های تزیینی ، طاقچه های سنگی و … اشاره کرد. در بالای در ورودی ، سنگبری زیبایی به شکل نوع خاصی از « ترنج ‌ایرانی » نیز جلوه‌ گر است .
  کاروانسرای میان‌ کتل پانزدهمین اثر شهرستان کازرون بود که در سال 1379 و با شماره ‌ی 3668 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید .
 • سیمای عمومی

  این کاروانسرا بر روی تپه‌ ای مشرف به دشت سرسبز و زیبای برم ، قرار گرفته است. کاروانسرای میان ‌کتل در مسیر جاده قدیم کازرون ‌ـ ‌شیراز قرار دارد که از زمان نادر شاه افشار به علت رونق بندر بوشهر به عنوان یک بندر نظامی، بسیار مورد استفاده قرار می ‌گرفته است.
  بنا از لحاظ معماری به صورت چهار ایوانی با حیاط مرکزی ساخته شده است . در مرکز اضلاع شرقی و غربی دو حجره‌ی بزرگ و همچنین 2 حجره ‌ی کوچک در هر دو سوی این قسمت ‌ها قرار دارد ( دارای 2 حجره ‌ی کوچک و 2 حجره‌ ی بزرگ ) . در اضلاع شمالی و جنوبی نیز چهار حجره‌ی کوچک وجود دارد . اصطبل نگهداری احشام نیز در بخش جنوب‌ غربی آن قرار دارد که از طریق دالانی وسیع به محل درب ورودی مکان متصل می‌ شود . آب‌ انبار این بنا نیز در ضلع شمالی آن قرار دارد که در این قسمت نیز با حوضچه ‌ای تمام سنگی برخورد می ‌کنیم . در قسمت جنوب ‌شرقی نیز مکانی قرار دارد که دیواره‌ های آن تماماً از سنگ مالون است و متأسفانه بخش‌ های زیادی از آن فرو ریخته است. از آنجا که این بخش دارای تزئینات و مصالح خاص خود بوده و همچنین دیدی بسیار زیبا نسبت به منطقه‌ ی دشت ‌برم داشته به احتمال زیاد به عنوان بهار خواب مورد استفاده قرار می ‌گرفته است .
 • منبع

  شهرداری شیراز - همشهری آنلاین - دانش نامه ویکی پدیا - خبرگزاری میراث فرهنگی

اماکن مرتبطتگ ها

کاروانسراي ميان کتل دشت برم کازرون فارس کاروانسراي ميان کتل دشت برم کاروانسراي ميان کتل کازرون کاروانسراي ميان کتل فارس دشت برم کاروانسراي ميان کتل کاروانسراي ميان کتل کازرون دشت برم فارس کازرون کاروانسراي ميان کتل کازرون دشت برم کازرون فارس فارس کاروانسراي ميان کتل فارس دشت برم فارس کازرون کاروانسراي ميان کتل دشت برم کازرون کاروانسراي ميان کتل دشت برم فارس کاروانسراي ميان کتل کازرون دشت برم کاروانسراي ميان کتل کازرون فارس کاروانسراي ميان کتل فارس دشت برم کاروانسراي ميان کتل فارس کازرون دشت برم کاروانسراي ميان کتل کازرون دشت برم کاروانسراي ميان کتل فارس دشت برم کازرون فارس دشت برم کازرون کاروانسراي ميان کتل دشت برم فارس کاروانسراي ميان کتل دشت برم فارس کازرون کازرون کاروانسراي ميان کتل دشت برم کازرون کاروانسراي ميان کتل فارس کازرون دشت برم کاروانسراي ميان کتل کازرون دشت برم فارس کازرون فارس کاروانسراي ميان کتل کازرون فارس دشت برم فارس کاروانسراي ميان کتل دشت برم فارس کاروانسراي ميان کتل کازرون فارس دشت برم کاروانسراي ميان کتل فارس دشت برم کازرون