City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کعبه زرتشت

(65 رای)


کعبه زرتشت ساختماني بسيار زيبا و مکعب شکل است که در نزديکي نقش رستم و در شهرستان مرودشت استان فارس واقع شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کعبه زرتشت
 • کعبه زرتشت
 • کعبه زرتشت
 • کعبه زرتشت
کعبه زرتشت کعبه زرتشت کعبه زرتشت کعبه زرتشت مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 8 الی 18
 • آدرس : استان فارس - مرودشت - روستای زنگی آباد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کعبهٔ زرتشت نام بنای سنگی چهارگوش و پله‌داری‌ست که فاصلهٔ آن تا کوه، ۴۶ متر است و دقیقاً روبه‌روی آرامگاه داریوش دوم قرار دارد.
بر بدنهٔ شمالی، جنوبی و خاوری این برج، سه کتیبه به سه زبان پهلوی ساسانی، پهلوی اشکانی و یونانی در دورهٔ ساسانیان نوشته شده‌است؛ که یکی به شاپور اول ساسانی و دیگری به موبد کرتیر تعلق دارند و چنانکه والتر هنینگ گفته‌است، «این کتیبه‌ها مهم‌ترین سند تاریخی از دورهٔ ساسانی می‌باشند.» ساختمان کعبهٔ زرتشت از نظر تناسب اندازه‌ها، خطوط و زیبایی خارجی، بنای زیبایی است که از نظر اصول معماری نمی‌تواند مورد ایراد قرار بگیرد.

 • تاریخچه

  این بنا در دورهٔ هخامنشی ساخته شده و از نام آن در آن دوران اطلاعی در دست نیست، ولی در دورهٔ ساسانی به آن بُن خانک گفته می‌شده و اصطلاح کعبهٔ زرتشت در دوران اخیر و از حدود قرن چهاردهم میلادی به این بنا اطلاق شده‌است.
 • ویژگی ها

  کاربرد بنای کعبهٔ زرتشت همواره مورد مناقشهٔ باستان‌شناسان و پژوهشگران بوده‌است و دیدگاه‌ها و تفسیرهای گوناگونی دربارهٔ کاربرد آن گفته شده‌است. برخی از باستان‌شناسان این بنا را آرامگاه دانسته‌اند و بعضی دیگر مانند رومن گیرشمن و اشمیت، گفته‌اند که کعبهٔ زرتشت آتشگاهی بوده‌است که آتش مقدس را در درون آن قرار می‌داده‌اند و در مواقع انجام تشریفات مذهبی از آن استفاده می‌کرده‌اند.
  گروهی دیگر از جمله هنری راولینسون و والتر هنینگ معتقدند که این بنا گنج‌خانه و محل نگهداری اسناد دینی و اوستا بوده‌است. گروه اندکی هم این بنا را پرستشگاه آناهیتا می‌دانند و معتقدند که مجسمهٔ این ایزدبانو در کعبهٔ زرتشت نگهداری می‌شده‌است.
 • سیمای عمومی

  جنس مصالح بنای کعبه زرتشت از سنگ آهک سفید و بلندی آن با احتساب پله‌های سه‌گانه به ۱۴٫۱۲ متر می‌رسد و تنها یک در ورودی دارد که ۱٫۷۵ متر بلندی و ۸۷ سانتی‌متر پهنا دارد و دری دو لنگه‌ای و بسیار سنگین داشته‌است و جای پاشنه‌های پایینی و بالایی هر لنگه در کنده شده و به‌خوبی معلوم است. این درگاه به وسیلهٔ پلکانی سی پله‌ای از جنس سنگ به درون اتاقک آن راه می‌یابد.
 • زمان مناسب بازدید

  در طول هفته هرروز می توانید با تهیه بلیط از این بنای تاریخی دیدن کنید. ساعت کار مجموعه یکسره تا ساعت 18 است.
 • پیشنهاد ویژه

  اگر به تخت جمشید رفتید حتما سری هم به نقش رستم و کعبه زرتشت بزنید. فاصله این مجموعه تا تخت جمشید حدود 6 کیلومتر است.
 • منبع

  شهرداری شیراز– سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- دانش نامه ویکی پدیا- خبرگزاری میراث فرهنگی

اماکن مرتبطتگ ها

مکان تاريخي کعبه زرتشت مرودشت استان فارس مکان تاريخي کعبه زرتشت مکان تاريخي مرودشت مکان تاريخي استان فارس کعبه زرتشت مکان تاريخي مکان تاريخي مرودشت کعبه زرتشت استان فارس مرودشت مکان تاريخي مرودشت کعبه زرتشت مرودشت استان فارس استان فارس مکان تاريخي استان فارس کعبه زرتشت استان فارس مرودشت مکان تاريخي کعبه زرتشت مرودشت مکان تاريخي کعبه زرتشت استان فارس مکان تاريخي مرودشت کعبه زرتشت مکان تاريخي مرودشت استان فارس مکان تاريخي استان فارس کعبه زرتشت مکان تاريخي استان فارس مرودشت کعبه زرتشت مکان تاريخي مرودشت کعبه زرتشت مکان تاريخي استان فارس کعبه زرتشت مرودشت استان فارس کعبه زرتشت مرودشت مکان تاريخي کعبه زرتشت استان فارس مکان تاريخي کعبه زرتشت استان فارس مرودشت مرودشت مکان تاريخي کعبه زرتشت مرودشت مکان تاريخي استان فارس مرودشت کعبه زرتشت مکان تاريخي مرودشت کعبه زرتشت استان فارس مرودشت استان فارس مکان تاريخي مرودشت استان فارس کعبه زرتشت استان فارس مکان تاريخي کعبه زرتشت استان فارس مکان تاريخي مرودشت استان فارس کعبه زرتشت مکان تاريخي