City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کليساي مريم مقدس

(33 رای)


در کوچه اي به نام ارمنستان گازران يا اونچو ميدان، کليساي متروکه اي وجود دارد که کم تر از دو قرن قدمت دارد. از تاريخ دقيق بنا اطلاعي در دست نيست و تاريخ ۱۸۷۶ ميلادي که روي در ورودي آن ديده مي شود به سال اهداء در به کليسا و نصب آن مربوط مي شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کليساي مريم مقدس
 • کليساي مريم مقدس
 • کليساي مريم مقدس
 • کليساي مريم مقدس
کليساي مريم مقدس کليساي مريم مقدس کليساي مريم مقدس کليساي مريم مقدس مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»درازای بنا ۱۶ متر و پهنای آن ۱۴ متر است و شکل کلی بنا به صورت مستطیل و شکل داخلی آن فضایی مربع شکل با چهار درگاه بلند است.

 • تاریخچه

  از تاریخ دقیق ساخت این کلیسا اطلاعی در دست نیست ولی بر روی درِ ورودی آن تاریخ 1876 میلادی (برابر با ۱۲۵۵ خورشیدی) درج شده است که به سال اهدای در و نصب آن مربوط می‌شود.
 • ویژگی ها

  در محوطه کلیسا گورهایی وجود دارد که از سنگ‌های معمولی و رسوبی در ساخت آن استفاده شده و بر روی آن‌ها صلیب‌هایی کنده شده است.
 • سیمای عمومی

  این بنا دارای یک تاق جناغی است که روی آن گنبد آجری به شکل چتر قرار گرفته است. پنجره‌هایی در پایین گنبد و در بدنه دیوار ساخته شده که نور داخل کلیسا را تأمین می‌کنند. محراب كليسا در قسمت خاور بنا واقع شده و مزين به تزيينات نقاشي، به صورت ترنج با گل هايي به رنگ سبز روشن و نارنجي در زمينه لاجوردي است. اندكي تزيينات نيز درازاره كليسا به چشم مي خورد..
 • سایر اطلاعات

  کلیسای مریم مقدس در کوچه‌ای به نام ارمنستان گازران یا اونچی میدانی اردبیل به اهتمام خاچاطور شهبازیان ساخته شده از تاریخ دقیق ساخت این کلیسا اطلاعی در دست نیست ولی بر روی درِ ورودی آن تاریخ 1876 میلادی (برابر با ۱۲۵۵ خورشیدی) درج شده است که به سال اهدای در و نصب آن مربوط می‌شود. این درِ چوبی با تزئینات هندسی زیبا، به وسیله خانواده میرزائیان و به یادبود «گالوست میرزایان»؛ پدر آن خانواده که از ارامنه اردبیل بودند، به کلیسا اهدا شده است و بر روی آن با خط ارمنی، بوسیله تکه هایی بریده شده از نی، که به شکل حروف درآورده و با میخ به متن درب کوبیده اند، چنین نگارش شده است: "این درب خانه حقیقی خداست، که بر رسم یادبود از طرف اگالوس ملیک میرزا یانس به کلیسای مریم مقدس هدیه می شود 1876."

  این کلیسا که کمتر از دو قرن قدمت دارد تا سال (برابر با ۱۳۲۳ خورشیدی ) 1944 میلادی فعال بوده و آخرین مراسم مذهبی و نماز جماعت در سال 1944 میلادی (برابر با ۱۳۲۳ خورشیدی ) توسط کشیش وارطان ژاماگورسیان در آن انجام شده است. از این تاریخ به بعد به دلیل مهاجرت خانواده‌های ارمنی به تبریز و تهران، انجام مراسم مذهبی در این کلیسا تعطیل شده است. در حال حاضر متعلقات این کلیسا از جمله حمام و مدرسه به طور کامل از بین رفته و بنای کلیسا نیز متروکه و در حال ویرانی است. از سال 1370 کلیسای مریم مقدس از طرف شورای خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان در اختیار مدیریت میراث فرهنگی اردبیل قرار گرفت تا با کمک‌های مالی ارامنه این بنای تاریخی مرمت شده و با تغییر کاربری از فضای آن در زمینه‌های فرهنگی و هنری استفاده شود.این بنا را بعد از بازسازی متأسفانه تغییر کاربری داده و در حال حاضر به عنوان زورخانه استفاده می شود.

اماکن مرتبطتگ ها

کليسا مريم مقدس اردبيل ارامنه کليسا مريم مقدس کليسا اردبيل کليسا ارامنه مريم مقدس کليسا کليسا اردبيل مريم مقدس ارامنه اردبيل کليسا اردبيل مريم مقدس اردبيل ارامنه ارامنه کليسا ارامنه مريم مقدس ارامنه اردبيل کليسا مريم مقدس اردبيل کليسا مريم مقدس ارامنه کليسا اردبيل مريم مقدس کليسا اردبيل ارامنه کليسا ارامنه مريم مقدس کليسا ارامنه اردبيل مريم مقدس کليسا اردبيل مريم مقدس کليسا ارامنه مريم مقدس اردبيل ارامنه مريم مقدس اردبيل کليسا مريم مقدس ارامنه کليسا مريم مقدس ارامنه اردبيل اردبيل کليسا مريم مقدس اردبيل کليسا ارامنه اردبيل مريم مقدس کليسا اردبيل مريم مقدس ارامنه اردبيل ارامنه کليسا اردبيل ارامنه مريم مقدس ارامنه کليسا مريم مقدس ارامنه کليسا اردبيل ارامنه مريم مقدس کليسا ارامنه مريم مقدس اردبيل ارامنه اردبيل کليسا ارامنه اردبيل مريم مقدس کليسا مريم مقدس اردبيل ارامنه کليسا اردبيل ارامنه مريم مقدس کليسا ارامنه مريم مقدس اردبيل کليسا اردبيل مريم مقدس ارامنه کليسا اردبيل ارامنه مريم مقدس کليسا مريم مقدس ارامنه اردبيل مريم مقدس کليسا اردبيل ارامنه مريم مقدس کليسا ارامنه اردبيل مريم مقدس اردبيل ارامنه کليسا مريم مقدس اردبيل کليسا ارامنه