City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کوه تزرجان يزد

(44 رای)


برج صخره اي تزرجان برفراز آبادي نير و روستاي تزرجان قرار گرفته و به عنوان يکي از نقاط مناسب براي کوهنوردي در استان يزد به شمار مي ره؛ تزرجان در واقع قله اي هست که از هر سوي توسط ديواره ها و دهليزهاي سنگي پوشيده شده .


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • کوه تزرجان يزد
 • کوه تزرجان يزد
 • کوه تزرجان يزد
 • کوه تزرجان يزد
کوه تزرجان يزد کوه تزرجان يزد کوه تزرجان يزد کوه تزرجان يزد مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : تفت- روستای طزرجان- کوه طزرجان

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»برج صخره ای برفخانه از سمت آبادی تزرجان و دیواره 150 متری آن دارای اُبهتی تام و تمام است. برفخانه توسط گردنه صخره ای که جناح جنوبی آن را کاملاً بریده است به شانه شمالی قله تزرجان و از سمت شمال به قله میل فرعی 3500 متری می رسد.

 • سیمای عمومی

  هنگام غروب سایه برفخانه بر روی کوه های غربی این منطقه جلوه زیبایی دارد.
 • زمان مناسب بازدید

  وضعیت قله در زمستان : صعود زمستانی تزرجان به دلیل یخ زدگی مسیر صعود از آبادی تا پناهگاه و سپس صعود از طریق دهلیز به سختی انجام می گیرد. دستیابی به قله از دو مسیر دیگری که از ده بالا شروع می شوند در زمستان دشوار است.
  بهترین زمان صعود اواسط بهار (اردیبهشت)، اوآخر تابستان(شهریور) و اوایل پاییز ( مهر و آبانماه) است.
 • پیشنهاد ویژه

  در زمستان منطقه بسيار برفگير و سرد می باشد و برای صعود کفش دوپوش، کلنگ، طناب و ساير تجهيزات کامل زمستانی لازم است.
  با توجه به هوای متغیر ،خصوصاً در فصل زمستان، داشتن مسیر صحیح در جی پی اس و آگاهی به منطقه یا استفاده از راهنمای محلی، توصیه می گردد.
  این را در نظر داشته باشیم که این قله در منطقه کویری قرار دارد و اختلاف دما در روز و شب بسیار بالاست.
  حتی در وسط تابستان نیز بایستی لباس مناسب سرما و بارش به همراه داشته باشید.
  وزش باد شدید و حجم سنگین برف در مسیر صعود به قله ، در فصول پر برف و داشتن شیب تند از نكات قابل توجهی است كه باید هنگام صعود به این قله مد نظر قرار گیرد و حدالامکان در فصل زمستان صعود به این قله انجام نشود.
  با توجه به ریزشی بودن سنگهای این قله بهتر است که با تعداد نفرات کم به این قله صعود شود و یا با گروه های کوچکتر و با فاصله زیاد صعود انجام شود.
  جهت اجرای کامل این برنامه بیشتر از یک روز ایده آل است و اجرای یک روزه برنامه نیازمند آمادگی جسمانی افراد شرکت کننده می باشد.
  در صورت مه آلود بودن منطقه احتمال تغییر مسیر بسیار زیاد است که باید با رعایت نکات فنی به ادامه کار پرداخت.
  سرویس بهداشتی جانپناه نسبتاً مناسب بوده و نزدیک آن دارای آب لوله کشی شده می باشد.
 • شرایط استفاده

  مسیر صعود به قله :گروه باید خود را برای صعود دشوار آماده سازد. صعود به تزرجان مستلزم آشنایی کافی با فن سنگ نوردی است. شاید یکی از مناسب ترین زمان ها برای صعود به قله اردیبهشت ماه باشد که هم از برف منطقه کاسته شده است و هم حال و هوای بهاری هنوز وجود دارد. از طریق شهرستان تفت در جاده با اُفت و خیزهای متعدد به آبادی تزرجان در زیر دیواره با شکوه قله رسیده سپس از طریق دره افشار آباد به سوی جناح جنوبی در پشت قله به سمت میله های فریدونی ارتفاع میگیریم. این قسمت از مسیر از دره ای با شیب تند بالا می رود (1) و پس از مدت زمانی نه چندان کوتاه به پناهگاه بزرگ تزرجن در ارتفاع 3200 متری شانه جنوبی قله می رسد (2). نوار پرشیب سنگلاخی به صورت خاصی از ارتفاع 3200 تا 3300 متری به صورت حلقه ای خاکی تمامی برج های تزرجان و برفخانه را دور می زند. به سمت شمال که می نگریم راه صعود فردای ما بهتر مشخص می شود. شبی را در پناهگاه به سر برده، صبح زود در یک هوای بسیار عالی، در حالی از نوار خاکی می گذریم قله نوک تیز اِرنو را در پشت سرمان به خوبی می بینیم. مسیر ضمن پیش رفتن ارتفاع نیز می گیرد. به تدریج میله های فریدونی را دور زده به پایین دهلیزی صخره ای در جناح جنوب غربی قله می رسم و شروع به صعود میکنیم(3). بالا رفتن از این شکاف کمی دشوار است و باید با دقت کافی و حمایت طناب انجام گیرد. مسیر با دشواری های مختلف و عبور از تکه های سنگی و سنگلاخی به سوی لبه نوک تیز یک قله یا بهتر بگوییم شاخک بالا می رود. سپس از فراز شاخک از شیب ملایم تری به سوی اوج قله صعود می کنیم. حال عظمت شیرکوه را بهتر از هر زمن می بینیم. به زیر برج اصلی قله رسیده ایم. نوار صخره ای کوچک تری را در ارتفاع 3900 متری صعود کرده و پای بر روی قله مرتفع تزرجان می گذاریم. برج صخره ای شمالی برفخانه و شاخک بناتک و قله صخره ای بزرگ منشاد در جنوب دیده می شوند. شاخک سوزنی و صخره ای بیدُم و قلل آدرش و کوه های آسمان نما در شمال از مناظر فراز تزرجان محسوب می شوند. با دیداری از این مناظر با دقت و احتیاطی بیشتر از زمان صعود با حمایت طناب و گام به گام، خود را از دهلیز به نوار سنگلاخی زیر آن و سپس به پناهگاه تزرجان می رسانیم.
  بهترین زمان برای صعود به قله تزرجن اردیبهشت و خردادماه و برای کوهنوردان حرفه ای فروردین ماه می باشد.
 • امکانات ویژه

  آب لوله کشی
  آنتن دهی موبایل
  سرویس بهداشتی
 • وسایل مورد نیاز

  کوله دو روزه ، کفش و دنپایی(صندل) و لباس مناسب کوهپیمائی ، کیسه خواب مناسب ، باتوم ، زیرانداز ، قمقمه آب 1تا 2 لیتر ، لباس گرم و بارانی ( پانچو) ، وسایل ضد آفتاب ، چراغ قوه یا هدلایت ، کلیه وسایل شخصی مورد نیاز ، ظروف مورد نیاز
 • سایر اطلاعات

  روستای طزرجان یکی از مناطق خوش آب و هوای شهرستان تفت است که علاوه برداشتن آثار باستانی و تاریخی، از جاذبه‌های خاص اکوتوریستی نیز برخوردار است.

  این روستا در کف دره ای گسترده واقع شده است و هر ساله پذیرای هزاران نفر است که از دل کویر به ییلاق می روند.

  این روستا در مجاورت روستاهای هنزا و بنادک سادات و ده بالا قرار دارد.

  سال‌ها قبل از این که بشر به تکنولوژی تولید یخ از آب برسد، مردمان منطقه یزد برای خنک کردن آب در گرمای تابستان با استفاده از قاطرچیان با بریدن قطعات یخ از منطقه برفخانه و جهت جلوگیری از آب شدن با قرار دادن آن‌ها در میان کاه، این قطعات را به پایین حمل می کردند .

اماکن مرتبطتگ ها