City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گراند هتل (تهران)

(37 رای)


گراند هتل را مي‌توان از آثار معماري اواخر دوره قاجاريه و قديمي‌ترين هتل ايران به حساب آورد. گراند هتل بدست يک مهاجر قفقازي به نام باقر خان به مساحت ۱۳۰۰ متر مربع در خيابان لاله‌زار جنوبي ساخته شد. الگوي پذيرايي در اين هتل، از روش پذيرايي در هتل‌هاي اروپايي الهام گرفته شده بود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • گراند هتل (تهران)
 • گراند هتل (تهران)
 • گراند هتل (تهران)
 • گراند هتل (تهران)
گراند هتل (تهران) گراند هتل (تهران) گراند هتل (تهران) گراند هتل (تهران) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»قدمت هتل و مسافرخانه در ایران به اواخر دوره قاجاریه باز می‌گردد. قبل از این هتل اتباع خارجی که به ایران سفر می‌کردند، جهت اقامت به سفارت‌خانه‌های کشور متبوع خود می‌رفتند یا به بعضی از خانه‌های شمال تهران که به پانسیون تبدیل شده بودند مراجعه می‌کردند.

 • تاریخچه

  زمین گراند هتل در ابتدا در اختیار سیف الدوله بود که بعدها قسمتی از باغ سیف‌الدوله توسط مهاجری قفقازی به نام «باقر خان قفقازی» خریداری و در 1300 متر آن، قدیمی ترین هتل با الگو پذیری از هتل های اروپایی بنا شد.
  هتل تا پایان دوره رضا شاه اعتبار خود را حفظ کرد، تا نیمه های محمدرضاشاه به کار خود ادامه داد و بعد از رونق آن کاسته و تعطیل گردید. علی حاتمی که مدل این هتل را چند کیلومتر دور تر از تهران ساخت و دوباره نامش را بر سر زبان ها انداخت ولی دیگر کسی از خود گراند هتل سراغی نگرفت.
 • ویژگی ها

  این اثر با شماره ثبت ۶۵۲۸ در سال 1381 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است اما امروز این عمارت تاریخی در قبضه فروشندگان لوازم الکتریکی است که چند سالی است جانشین نام خیاطان و تریکوبافان در این ساختمان شده‌اند.
 • سیمای عمومی

  آجرکاری های ظریف هتل یکسر زیر سیمان رفته و بالکن‌هایش از لوازم برق ساختمان انباشته شده است. فروشندگان میان کف و سقف بلند اتاق‌ها، تاق زده و مغازه را دوبلکس کرده‌اند. دیوارهای رو به راهرو را نیز برداشته‌اند و درهای قدی شیشه‌ای گذاشته‌اند. حیاط داخلی گراند هتل که یک زمان برای خودش باغچه مصفایی بود، اینک بارانداز کالاست.
  فروشندگان میان کف و سقف بلند اتاق‌ها، تاق زده و مغازه را دوبلکس کرده‌اند. دیوارهای رو به راهرو را نیز برداشته‌اند و درهای قدی شیشه‌ای گذاشته‌اند.
 • شرایط استفاده

  امکان بازدید عمومی از این ساختمان قدیمی که در محدوده خیابان لاله زار تهران قرار گرفته، وجود دارد.
 • سایر اطلاعات

  در باغ گراند هتل نمایش نیز اجرا می شد که در سال 1307 سالن سینمای گراند هتل نیز شروع به فعالیت نمود لازم به ذکر است در سال 1296 اولین تئاتر در گراند هتل توسط سید علی نصر اجرا شد. سالن تئاتر گراند هتل در سال 1327 در آتش سوخت و به همت سید علی نصر مجددا بازسازی و به تئاتر نصر شهره شد. شایان ذکر است میرزاده عشقی نمایشنامه های خود را در سالن این تئاتر اجرا و قمرالملوک وزیری اولین اجرای عمومی خود را در این سالن به روی سن برد .
 • منبع

  قدیمی‌ترین هتل در ایران - شبکه ایران صد
  دانشنامه ویکیپدیا

اماکن مرتبطتگ ها

گراند هتل تهران ثبت ملي مرمت و بازسازي گراند هتل تهران گراند هتل ثبت ملي گراند هتل مرمت و بازسازي تهران گراند هتل گراند هتل ثبت ملي تهران مرمت و بازسازي ثبت ملي گراند هتل ثبت ملي تهران ثبت ملي مرمت و بازسازي مرمت و بازسازي گراند هتل مرمت و بازسازي تهران مرمت و بازسازي ثبت ملي گراند هتل تهران ثبت ملي گراند هتل تهران مرمت و بازسازي گراند هتل ثبت ملي تهران گراند هتل ثبت ملي مرمت و بازسازي گراند هتل مرمت و بازسازي تهران گراند هتل مرمت و بازسازي ثبت ملي تهران گراند هتل ثبت ملي تهران گراند هتل مرمت و بازسازي تهران ثبت ملي مرمت و بازسازي تهران ثبت ملي گراند هتل تهران مرمت و بازسازي گراند هتل تهران مرمت و بازسازي ثبت ملي ثبت ملي گراند هتل تهران ثبت ملي گراند هتل مرمت و بازسازي ثبت ملي تهران گراند هتل ثبت ملي تهران مرمت و بازسازي ثبت ملي مرمت و بازسازي گراند هتل ثبت ملي مرمت و بازسازي تهران مرمت و بازسازي گراند هتل تهران مرمت و بازسازي گراند هتل ثبت ملي مرمت و بازسازي تهران گراند هتل مرمت و بازسازي تهران ثبت ملي مرمت و بازسازي ثبت ملي گراند هتل مرمت و بازسازي ثبت ملي تهران گراند هتل تهران ثبت ملي مرمت و بازسازي گراند هتل ثبت ملي مرمت و بازسازي تهران گراند هتل مرمت و بازسازي تهران ثبت ملي گراند هتل ثبت ملي تهران مرمت و بازسازي گراند هتل ثبت ملي مرمت و بازسازي تهران گراند هتل تهران مرمت و بازسازي ثبت ملي تهران گراند هتل ثبت ملي مرمت و بازسازي تهران گراند هتل مرمت و بازسازي ثبت ملي تهران ثبت ملي مرمت و بازسازي گراند هتل تهران ثبت ملي گراند هتل مرمت و بازسازي