City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گورستان ظهيرالدوله

(42 رای)


گورستان ظهيرالدوله گورستان کوچکي است بين امامزاده قاسم و تجريش در شمال تهران که علاوه بر علي‌خان ظهيرالدوله چندتن از هنرمندان، شاعران و چهره‌ هاي سرشناس ايران در آن مدفونند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • گورستان ظهيرالدوله
 • گورستان ظهيرالدوله
 • گورستان ظهيرالدوله
 • گورستان ظهيرالدوله
گورستان ظهيرالدوله گورستان ظهيرالدوله گورستان ظهيرالدوله گورستان ظهيرالدوله مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : محله امامزاده قاسم، میدان قدس، خیابان دربند، خیابان ظهیرالدوله، پلاک 3.

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»آرامگاه ظهیرالدوله در خیابان ظهیرالدوله واقع در خیابان دربند قرار دارد. در ابتدای ورود به این خیابان، این قبرستان قدیمی قابل مشاهده نیست زیرا که ساختمانهای بلند و سر به فلک کشیده امروزی سر این خیابان، سایه سنگینی بر روی این قبرستان انداخته‌اند به طوری که یک غریبه شاید از این کوی بگذرد و اصلاً ظهیرالدوله را نبیند. پشت این ساختمان سفید رنگ که زمانی قبرستان خصوصی خانواده خبیرالسلطنه بوده و در سالهای پس از انقلاب تبدیل به برج مسکونی شده است؛ کوی باریکی وجود دارد که با طی چندین پله به قبرستان باصفا و کهن ظهیرالدوله می‌رسد. این قبرستان پذیرای بسیاری از مشاهیر و بزرگان ادب، هنر و سیاست ایران است.

 • تاریخچه

  وقتی که علی خان ظهیرالدوله در روز سه شنبه بیست و چهارم ذیقعده سال ۱۳۴۲ ھجری قمری در اثر سکته قلبی در باغ خود در جعفر آباد شمیران در گذشت، در جوار باغ خود در قبرستان عمومی که بین تجریش و امام زاده قاسم واقع بود، دفن گردید. سابقاً در این محل گورستان کهنه‌ای قرار داشت و بعدها خانقاه ظهیرالدوله نیز به همین محل منتقل شده بود. اما پس از دفن ظهیرالدوله، مریدانش، این گورستان قدیمی و خانقاه را «آرامگاه ظهیرالدوله» خواندند. محل دفن ظهیرالدوله، درست در زیر درختی بود که داغداغان نامیده می‌شد و ظهیرالدوله در طی ایام حیات خود، اغلب در سایه همین درخت می‌نشست. وی قبل از دفن، به وسیله مولوی رشتی که بعدها خود او هم در همین جا دفن گردید، تغسیل گردید و انجمن اخوت، این قبرستان عمومی را محصور ساخته و قبرستان (ظهیرالدوله) نامیدند. از آنجا که ظهیرالدوله مورد قبول اکثر طبقات اجتماعی بود، بسیاری از هنرمندان، سیاستمداران و دانشمندان وصیت کردند که در این آرامگاه دفن شوند و به همین جهت متولیان خانقاه و مریدان ظهیرالدوله، از جهت فروش زمین‌های مقبره، عواید سرشاری بدست آوردند. از سال‌های ۱۳۴۰ به بعد دفن اموات در این مجموعه ممنوع شد و دفن افراد در سال‌های ۴۰ تا ۵۰ با اجازه نامه خاص و آنهم بصورت محدود انجام می‌شد. آخرین تدفین درآرامگاه ظهیرالدوله در سال ۱۳۵۹ انجام شده‌است.
 • ویژگی ها

  این قبرستان برخلاف قبرستان های امروزی، از سنگ های بسیار خوش تراش تشکیل شده است. سنگ ها شبیه هم نیستند. برخی به رنگ فیروزه‌ای و برخی به شکل ایستاده یا خوابیده هستند. برخی از قبرها برجسته هستند و نقوش زیبایی بر رویی آنها حک شده است. قبرها با شخصیت شخص متوفی هماهنگی دارد. شکل سنگ قبر گویای حرفه وی در زمان حیات است که ویژگی بسیار ممتازی است. از دید بنده، نه تنها صاحبان این قبرها بلکه خود سنگ قبرها نیز از اهمیت برخوردارند. مقبره حسین صبا که شامل دو کتاب است یکی از زیباترین سنگ قبرهایی است که تا کنون دیده ام. از دید نویسنده، جمع بودن این همه شخصیت مهم یک کشور در یک باغی با قدمت، مزیتی است که می توان از آن برای مطرح شدن در سرتاسر دنیا استفاده کرد؛ از طرفی دیگر، بزرگان ادب و علم ایران در این مکان خفته‌اند. با رونق دادن به این محل و بازگشایی دائم این مکان، می‌توان به راحتی قسمت اعظمی از تاریخ ایران را یاد فرزندان ایرانی داد.
 • سیمای عمومی

  پله‌های کوی باریک داخل کوچه ظهیرالدوله به درب آهنی ختم می‌شود که درب خانقاه مشهور و محبوب ظهیرالدوله است. در میانه این درب سفید فلزی و بر روی شیشه آن با خط کوفی و با آهن طلایی رنگ خطاطی شده است. در بالای سردر یک کتیبه بزرگ قرار دارد و در کنار آن نقش مخصوص انجمن اخوت و نام «یاعلی» بر روی کاشی آبی رنگی حک شده است. این کتیبه کامل نیست و در بعضی قسمتها ریخته است. بر روی کاغذی با دست نوشته‌اند که « این مکان روزهای پنجشبنه از 10 الی 4 بعداز ظهر باز می‌باشد». این بدان معنی است که اگر یک ایرانی در طی هفته بخواهد سری به مشاهیر علم و ادب ایران بزند و فاتحه‌ای به روح این عزیزان بفرستد، با درب بسته روبرو خواهد شد. در ابتدای ورود به باغ، درختان در هم تنیده و هوای پاک این مکان، باعث شادی دل بیننده می‌شود. در سمت راست حدود 20 تا 30 قبر با نام فامیل افخمی وجود دارد. سنگ قبرها بسیار زیبا و هنرمندانه تراشیده شده‌اند. این قبرستان نیز شخصی بوده و امروز بر سر گورستان ظهیرالدوله افتاده است. کاشی‌های راهروی ورودی بسیار قدیمی و شکسته است و پر واضح است که گرچه این مکان جزو ارزشهای مادی و معنوی ایران محسوب می‌شود، روی رسیدگی را به خود نمی‌بیند. در ابتدای حیاط به جز درختان پیچ در پیچ و سبز، قبرهایی دیده می‌شود که شاید به نظر بسیاری از ما آشنا نباشد در حالیکه بسیاری از آنها از بزرگان سیاست ایران هستند. بسیاری از آنها از ارتشیان، خلبان‌ها و اشخاص سرشناس در دورانهای مختلف بوده‌اند. در میانه حیاط، در قسمتی که دورتادور اتاق‌هایی وجود دارد که هم اکنون بسته است. این اتاقها سابقا برای پذیرایی از مهمانان این گورستان استفاده می‌شد، قبر برجسته علی خان دولوی در میانه این محوطه قرار دارد. در اطراف این قبر تا چشم کار می کند سنگ قبرهای کوچک و بزرگی با نقش مخصوص اخوتی ها قرار دارد. اینان تمامی از اعضای اولیه این انجمن بودند و پس از فوت مهمان این باغ شدند. قبر های کوچک که به جای سنگ قبر، یک کاشی کوچک دارند و نام صاحبانشان را با رنگ سفید بر روی آنها نوشته‌اند، قبرهایی که آیاتی را با خط کوفی بر روی خود دارند، قبرهای بسیار قدیمی که پایین تر از سطح کاشی قرار دارند. و قبرهایی که از گوشه و کنار آنها سبزه های بلندی بیرون زده، فضای گورستان را زیباتر مینماید.
 • پیشنهاد ویژه

  شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید که قبرستانی که بیشتر به‌خاطر حضور فروغ فرخزاد شهرت دارد، پر است از هنرمندانی که کمتر از این بزرگترین بانوی شاعر ایران‌زمین نیستند. محمد تقی بهار، رهی معیری، حسین مسرور و ایرج میرزای بزرگ از جمله میزبانان و شاید میهمانان این قبرستان هستند. در ادبیات داستانی نیز عزیز‌الله حاتمی، بنیان‌گذار داستان‌های شب رادیو ایران در همین قبرستان مدفون است / بدون این قبرستان، بی‌شک تاریخ موسیقی ایران چیزی کم دارد. چه کسی‌ست که چیزی از موسیقی ایران زمین بداند و نامی از غلامحسین درویش خان بزرگ، ابوالحسن صبا، حسین صبا، حبیب‌الله سماعی، حسین خان تهرانی، حسین یاحقی، مرتضی محجوبی، روح‌الله خالقی، داریوش رفیعی، قمر‌الملوک وزیری، ابراهیم منصوری و حسین هنگ‌آفرین و نورعلی خان برومند نشنیده باشد / بسیاری از وزرا و فرماندهان نیروهای نظامی دوران قاجار و پهلوی در این قبرستان معروف مدفون شده‌اند. علی اصغر پورهمایون (رییس کل اسبق بانک مرکزی)، مجید آهی (سازنده راه‌آهن سراسری کشور، وزیر راه و وزیر دادگستری در کابینه فروغی، علی منصور و علی سهیلی)، دکتر اسماعیل مرزبان (چشم پزشک نامدار که در سمت‌های وزارت پست و تلگراف، معارف و اوقاف و بهداری در کابینه‌های وثوق‌الدوله، عین‌الدوله و قوام‌السلطنه مشغول به کار بوده است)، مهدی فرخ (وزیر مختار ایران در زمان رضا شاه)، علی‌اصغر زرین کفش (وزیر مالیه و دارایی) و برخی دیگر از جمله وزرای این قبرستان هستند / روزنامه‌نگاران نامداری همچون حسن تقی‌زاده و صادق صادق (مستشار‌الدوله)، محمد مسعود (مدیر مسئول و بنیان‌گذار روزنامه مرد امروز) و منوچهر مهران نیز در این قبرستان آرمیده‌اند. البته سنگ قبر تقی‌زاده واقعا از بین رفته و نامعلوم است / چند تن از شاهزاده‌های قاجار و از جمله فرزند ناصرالدین شاه و همچنین نزهت کاشانی (دختر آیت‌الله کاشانی) نیز از فرزندان مشاهیر هستند که در باغ صفا مدفون شده‌اند.
 • شرایط استفاده

  درب های این گورستان روزهای پنج شنبه از ساعت 10 ا 4 بعد از ظهر باز است و در بقیه روزهای هفته با درب بسته روبرو خواهید شد.
  روزهای پنج شنبه، شش ماه اول: ساعت 9 تا 17 شش ماهه دوم سال: ساعت 9 تا 16
 • امکانات ویژه

  گورستان زیبا و تاریخی ظهیرالدوله در سال 1377 به شماره ثبت 2001 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر تاکسی در میدان قدس سوار ماشین‌های "خط قدس- نخجوان- امامزاده قاسم" شده و در مقابل گورستان و یا تقاطع خیابان ظهیرالدوله پیاده شوید.
 • مسیر اتوبوس خطوط سامانه اتوبوس های تندرو در سرتاسر خیابان ولی عصر شما را به میدان تجریش می رساند. از آنجا می توانید به وسیله تاکسی و یا پیاده به گورستان بروید.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این گورستان ایستگاه تجریش است، پس از چند دقیقه پیاده روی از ایستگاه تجریش به سمت شمال می توانید به این گورستان تاریخی دسترسی داشته باشید.
 • مسیر خودروی شخصی بهترین مسیر برای دسترسی به این گورستان میدان قدس و خیابان دربند است. در میانه راه خیابان ظهیرالدوله در سمت شرق خیابان دربند قرار دارد. عصر پنجشنبه‌، پیدا کردن جای پارک در خیابان ظهیرالدوله کمی مشکل است ولی می‌توانید با فاصله و در کوچه‌های منتهی به ظهیرالدوله (محمدی و افروز)، اتومبیل خود را پارک کنید.
 • نظر میترا
  جمعه 24 مهر 1394

  می شه گفت یک سوم مشاهیر معاصر ایران توی قبرستون ظهیر الدوله دفن هستن، اما فقط می شه روزهای پنج شنبه اون هم توی یه ساعت های خاص رفت داخل قبرستون و بقیه موقع ها درش قفله

 • نظر
  جمعه 19 شهريور 1395

  پیاده رویش از مترو تا گورستان ظهیرالدوله زیاد یا نه؟

  پاسخ : اگر می خواهید از مترو برای رسیدن به گورستان ظهیرالدوله استفاده کنید، باید از ایستگاه تجریش واقع در خط یک پیاده شوید. از ایستگاه تجریش تا قبرستان ظهیرالدوله کمتر از 15 دقیقه پیاده روی خواهید داشت.

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها