City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گور دختر بوشهر (مقبره کوروش کوچک)

(21 رای)


گور دختر که به نام آرامگاه کوروش کوچک هم شناخته می شود، در جاده برازجان به کازرون قرار دارد و دارای سقفی شبیه مقبره به مقبره کوروش بزرگ است. خود مقبره گور دختر هم به سبک مقبره کوروش کبیر ساخته شده‌ است؛ باستان شناسان نیز تایید کرده‌اند که این اثر متعلق به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و به دوره هخامنشیان است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • گور دختر بوشهر (مقبره کوروش کوچک)
 • گور دختر بوشهر (مقبره کوروش کوچک)
 • گور دختر بوشهر (مقبره کوروش کوچک)
 • گور دختر بوشهر (مقبره کوروش کوچک)
گور دختر بوشهر (مقبره کوروش کوچک) گور دختر بوشهر (مقبره کوروش کوچک) گور دختر بوشهر (مقبره کوروش کوچک) گور دختر بوشهر (مقبره کوروش کوچک) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»گور دختر در شهرستان دشتستان استان بوشهر و در نزدیکی روستاهای تنگ ارم قرار گرفته است. در كوه های مشرق برازجان در بلندی های آن سوی تنگ ارم در ميان دشت كوچكی در منطقه بزپر (پشت پر) اثر باستاني بسيار كهن، زيبا و ارزشمندی به چشم می خورد كه از سوی بوميان "گور دختر" نام گرفته است. هيچ گونه سنگ نبشته يا سنگ نگاره ای بر روی اين بنا ديده نشده است، اما شباهت بسيار آن به آرامگاه كوروش بزرگ در پاسارگاد و همچنين شيوه ی معماری و به ويژه تراش سنگ های اين آرامگاه سراسر سنگی به روشنی گويای اين است كه اين اثر يک بنای هخامنشی است

 • تاریخچه

  گوردختر را ابتدا باستان‌شناس بلژیکی، لویی واندنبرگ، در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی کشف کرد. واندنبرگ معتقد بود، گوردختر قبر چیش‌پیش یا کوروش یکم (جد کوروش کبیر) است؛ اما سپس علیرضا شاپور شهبازی، آن را آرامگاه کوروش کوچک دانست. گمانه‌ها درباره‌ی این بنا فراوان است. آرامگاه ماندانا، مادر کوروش یا آتوسا، دختر کوروش و شهبانوی هخامنشی، برخی دیگر از گمانه‌ها درباره‌ی این بنا هستند.
  این اثر هخامنشی در اوایل دهه‌ی ۸۰ توسط گروهی به سرپرستی حسن راهساز مرمت و احیا شد. به گفته‌ی کارشناسان، پروژه‌ی گوردختر از جمله کارهای موفق این گروه مرمت‌گر بوده است. مرمت‌گران برای به‌سازی و احیای آرامگاه، ۲۴ قطعه سنگ بنا را پیاده کردند و برخی قطعات آن را که دچار رانش و جابه‌جایی شده بودند، اصلاح یا با قطعات جدید سنگ جایگزین کردند.
  یادگاری‌نویسی روی بنا و ساخت‌وساز خانه‌های روستایی در حریم درجه‌ی یک اثر، وضعیت و شکل اسف‌باری به این محوطه تاریخی داده است. نخستین دست‌اندازی توسط اداره‌ی برق منطقه با نصب تیرک چراغ برق در فاصله‌ی چهار متری آن صورت گرفت. در سال ۱۳۹۱ نیز گزارش شد که داخل این بنا، مرغ و خروس و گوسفند نگهداری می‌شود
 • ویژگی ها

  . شباهت اين آرامگاه به آرامگاه كوروش بزرگ به اندازه ای است كه هر بيننده ای در نخستين نگاه به آن به ياد آرامگاه كوروش بزرگ می افتد به گفته محققان این بنا آرامگاه دختر یا مادر کوروش بزرگ می باشد. اثر معروف به گور دختر نزديک به پنجاه سال پيش و در سال 1961 ميلادی از سوی لويی واندنبرگ كشف گرديد و پيش از آن باستان شناسان از بودن چنين بنايی آگاهی نداشتند. ارتفاع آرامگاه گور دختر در حدود 5متر است و از تخته سنگ های بزرگ ساخته شده است.
 • سیمای عمومی

  در شرق گوردختر، بقایای کوشک اردشیر ساسانی دیده می‌شود. از دیگر آثار دوره‌ی هخامنشیان در برازجان می‌توان به کاخ چرخاب کوروش در یک کیلومتری جنوب غرب برازجان، کاخ سنگ سیاه و کاخ بردک سیاه در دشتستان اشاره کرد.
  این آرامگاه به سبک آرامگاه کوروش بزرگ، اما در اندازه‌ی کوچک‌تر ساخته شده و سقفی شبیه آرامگاه کوروش بزرگ دارد. باستان‌شناسان تأیید کرده‌اند که این اثر متعلق به سال ۶۰۰ پیش از میلاد، دوره‌ی هخامنشیان، است.
  کل بنا از ۲۴ قطعه سنگ در ابعاد مختلف ساخته و به‌وسیله‌ی بست‌های دم‌چلچله‌ای به یکدیگر متصل شده است. در ساخت این بنا مانند دیگر سازه‌های ساخته‌شده توسط معماران هخامنشی، هیچ ملاتی به‌کار نرفته‌ است. بر بالای این مقبره، قسمتی فرورفتگی شبیه به یک قاب وجود دارد که احتمالا جایگاه قرار گرفتن کتیبه‌ای مربوط به آن بوده‌ است. ارتفاع واقعی بنا 5 / 4 متر است و در درون اتاقک بنا حوضچه‌ی کوچکی وجود دارد.
 • سایر اطلاعات

  گور دختر یکی از بناهای ارزشمند دوره هخامنشی محسوب می‌شود که در بدترین شرایط حفاظتی قرار دارد. دسترسی مستقیم به اثر، تعرض به حریم، حفاری غیرمجاز در اطراف بنا، تبدیل شدن به آغل گوسفندان و محلی مناسب برای نگهداری مرغان ازجمله اتفاقاتی است که طی سال‌های اخیر در بنای 2500 ساله گوردختر رخ داده است. این اثر در سال 1376 خورشیدی به ثبت آثار ملی ایران رسید اما هیچگونه نگهداری یا حفاطتی از این بنا نمی شود ، این قضیه باعث از بین رفتن این بنای تاریخی خواهد شد و همچنین یادگاری نوشتن بر روی دیواره آرامگاه و جاده منتهی به گور دختر که وضعیت بسیار نامناسبی دارد حتی اطراف بنای 2500 ساله هخامنشی انبوهی بوته روییده که نشان از عدم رسیدگی به این محوطه تاریخی دارد امیدواریم در آینده به این بنای تاریخی رسیدگی شود.
 • نقاط مثبت

  گوردختر در سال ۱۳۷۶ با شماره‌ی ۱۸۹۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


تگ ها