City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آرامگاه شاهزاده حسين جوپار

(38 رای)


شاهزاده ي جوپار يکي از بقاع متبرکة بخش جوپار از توابع کرمان است. اين امام‌زاده معمارى و بناى جالب توجهى دارد. بناي شاهزاده حسين جوپاري(ع) که به شماره 529 آثار تاريخي ايران به ثبت رسيده مربوط به دوران صفويه و قسمتي از كاشيكاري آن مربوط به زمان ناصرالدين شاه است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بدون شك مرقد مطهر امامزاده حسين (ع) در شهر جوپار ، پيشنه جوپار را تأييد مى كند . وقتى كه اسم جوپار برده مى شود ، نام امامزاده حسين (ع) در ذهن انسان تداعى مى شود. گنبد آبى رنگ آن با خط هاى سفيد كه شكل هاى هندسى منظمى را به وجود آورده است مانند نگينى در وسط شهر مى درخشد .
 • تاریخچه

  بناي اين زيارتگاه به دورة صفويه مربوط است که ‌اين بنا در طول دوران مختلف مورد مرمت قرار گرفته و گچ‌بری‌ها، مقرنس، رواق‌ها، ايوان و درب‌ها در سال 1354 نصب شده است.
 • ویژگی ها

  درختهاي وسط آن و اتاقهاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به اين مكان بخشيده و كاشى كارى و آئينه كارى داخل رواق ها فضاهاى روحانى بر اين محل حاكم كرده است .
  از جمله الحاقات اين بنا کاروان‌سرايي است که در مجاورت و متصل به بقعه ساخته شده است.
  ساختمان اين امام‌زاده در فضاى مشجّرى قرار گرفته و از زيارتگاه‌هاى معتبر کرمان محسوب مى‌شود.
  بناي شاهزاده حسين متشکل از حسینیه ، سقاخانه ، بازارچه ، دو زائرسرا ، حياط، حرم، گنبد ، رواق و... مي‌باشد. از تزئينات جالب توجه دورة صفوية آن کاربندي رواق اطراف حرم را مي‌توان نام برد .
 • سیمای عمومی

  زائر سرا ی قديمى در دو طبقه بنا شده وجود حوض و درختهايى در وسط آن و اتاقهاى دور تا دور آن جلوه خاصى را به اين مكان بخشيده است.
  اين گنبد با الهام از سبک معماري و طرح گنبد ماهان ساخته شده است.
  اصل بقعه 35/37 متر، چهار رواق زيبا در شرق، غرب، شمال و جنوب (4 ايوان)، اصل مرقد 10/10 متر مربع با ارتفاع 7 متر ، قطر گنبد 7 و نيم متر و ارتفاع 10 و نيم متر است.
  داخل ضريح قبر سه امامزاده كه از فرزندان امام موسى بن جعفر (ع) مى باشند ديده مى شود .
 • سایر اطلاعات

  امامزاده حسين ،امامزاده قاسم و امام زاده عبدالله(عليهم السلام) از سال تولد و شهادت امامزاده ها اطلاعى در دست نيست ولى مى توان گفت در حدود سالهاى بعد از شهادت امام رضا (ع) در اين محل به شهادت رسيده اند.
  شهرت محل مربوط به فرزند امام موسی كاظم (ع) است، اما كاتب كتب مزارات استان كرمان كه اخيراً تاليف شده و در حال طی مراحل چاپ است. معتقد است با همين تشابه اسمی مزاراتی در شيراز، بهبهان، طبس، قزوين و كوفه وجود دارد كه هر كدام جای بحث مجزا دارد.
  شخصيت مدفون در اين مكان را «حسين بن حسين بن زيد» شهيد بن امام علی بن الحسين السجاد(ع) می‌داند.
  تاريخ شهادت آن بزرگوار مربوط به سال‌های 200 هجری قمری است همچنين وی به دستور «هرثمه بن اعين» حاكم خراسان و كرمان به شهادت رسيد.
  بقعه متبركه شاهزاده حسين جوپار(ع) كرمان که ميعادگاه عاشقان خداجو مى باشد در روزهای خاص حدود 50 هزار نفر و در روزهای عادی 15 هزار نفر زائر دارد.

اماکن مرتبطتگ ها