City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تالاب وسج نهاوند

(76 رای)


 تالاب وسج در 19 کيلومتري شمال غربي نهاوند قرار دارد و يکي از جاذبه هاي گردشگري همدان به شمار مي رود.  مساحت تالاب وسج همدان در حدود 1.5 هکتار و ارتفاع آن از سطح دريا 1700 متر است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»شکل تالاب وسج کاسه ای نامنظم است و مساحت آن نوسان قابل توجهی ندارد. به تالاب وسج همدان رودخانه دایمی وارد نمی شود و آب آن از چشمه های جوشان کف و اطراف، نزولات جوی و آب های سطحی تامین می شود. عمق تالاب در عمیقترین مکان حدود1.5 متر بوده و به طور متوسط 1 متر است. مزه آب تالاب شیرین است. مالکیت تالاب در اختیار دولت است و حاشیه نشینان از آن استفاده می کنند.

 • ویژگی ها

  تالاب وسج فاقد درجه حفاظتی است و قوانین عادی شکار و صید در آن جاری است. در منطقه هیچ گنه امکانات آموزشی و تحقیقاتی وجود ندارد و هیچ گونه بررسی و تحقیقی بر روی تالاب انجام نشده است تنها پرندگان آن شمارش شده است. از آب تالاب در کشاورزی استفاده می شود و از مراتع اطراف آن برای چرای دام استفاده می شود. بیشترین محصول منطقه غلات، یونجه و باغات میوه است. از نی و سایر گیاهان تالاب برای استفاده دام و همچنین بسته بندی سبزیجات استفاده می شود. زمین های اطراف تالاب کشاورزی دیم است و در مراتع اطراف دامداری رواج دارد. تالاب نقش اساسی در رونق کشاورزی پایین دست دارد همچنین دامداری حاشیه نشینان به تالاب وابستگی دارد و از مراتع آن به عنوان چراگاه و از آب آن بعنوان آبشخور استفده می شود. از نظر زیبایی تالاب قابلیت های فراوانی برای جذب گردشگر دارد.
 • سیمای عمومی


  گیاه غالب تالاب نی Phragmites بوده و بیش از 80 درصد سطح آن را پوشانده است که به صورت انبوه و متراکم قابل مشاهده است. در حواشی آن سازو Juncus و لویی Typha و در درون تالاب Ceratophlum و Potamogeton نیز دیده می شود. در زمین های اطراف تالاب تیره گندمیان فراوان است.
  جانواران تالاب وسج نسبتا غنی و از 5 رده مهره داران در این تالاب گونه های متعددی وجود دارد. بیشترین تنوع مربوط به پرندگان است که از جمله آنها چنگر نک سرخ و به تعداد کم کشیم بومی و جوجه آور تالاب محسوب می شوند. در زمستان تیره اردک ها خصصا اردک سر سبز، از تیره حواصیل ها کم و بیش اگرت سفید و حواصیل خاکستری در آن دیده می شود. از پستانداران اطراف تالاب به ندرت گرگ و روباه و گراز دیده می شود. در اطراف تالاب جوندگان Rodonta، از رده دوزیستان گونه Rana ridibundus غالب و به وفور در منطقه وجود دارد. مار آبی ناتریکس و مارهای سمی و لاک پشت برکه ای خزری نیز در اطراف تالاب دیده می شوند. ماهی سیاه گونه غالب تالاب بوده و از جمعیت قابل توجهی برخوردار است. از بی مهرگان آبزی کرم ها و از شاخه نرمتنان در تالاب جود دارد. از سخت پوستان Gammarus دافنی Daphny و سیکلوپس Cyclops در تالاب فراوان است. حشرات آبزی Aquatic insects و لارو آن ها در تالاب فراوان است. سایر جانوران عبارتند از: ماهی کپور، خرگوش، چنگر، چنگر نوک سرخ، اردک سرسبز
 • زمان مناسب بازدید

  آب و هوای منطقه در زمستان سرد و در تابستان معتدل است.
 • شرایط استفاده

  تالاب وسج از طریق جاده نهاوند به آورزمان قابل دسترسی است.
 • سایر اطلاعات

  رویش بیش از حد گیاهان آبی و نی سبب کمبود اکسیژن در بعضی مواقع شب را در تابستان ممکن است بوجود آورد. ضمنا چنانچه مزارع اطراف برای مبارزه با آفات سمپاشی شوند، سموم اضافی با آب شسته شده و به تالاب وارد می شود.
 • مسیر خودروی شخصی تالاب وسج از طریق جاده نهاوند به آورزمان قابل دسترسی است.
 • نظر
  دوشنبه 25 ارديبهشت 1396

  کسی از مسیر دقیق دسترسی و فصل مناسب این تالاب خبر داره؟تگ ها