City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درياچه خلنو

(57 رای)


 درياچه خلنو يکي از درياچه هاي زيباي اطراف تهران با آبي بسيار سرد و يخچالي در ارتفاع 3800 متري است که  از ذوب شدن تدريجي برفهاي زمستاني تشکيل مي شود. بيشترين وسعت اين درياچه در تير ماه و کمترين وسعت آن در شهريور ماه است. براي دستيابي به اين درياچه نياز به حدود يک روز روز پياده روي و کوهنوردي داريد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • درياچه خلنو
 • درياچه خلنو
 • درياچه خلنو
 • درياچه خلنو
 درياچه خلنو درياچه خلنو درياچه خلنو درياچه خلنو مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»دریاچه خلنو در موقعیت جغرافیایی استان تهران واقع شده است. دریاچه مرتفع سرد سیر بسیار زیبای موسوم به خلنو که همچون نگین تابناکی در گستره دره بزرگ شمالی هرزه کوهها می درخشد ، از جمله دریاچه های کوهستانی البرز است که برای دستیابی بدان می باید راهپیمایی نسبتا طولانی توام با کوهنوردی انجام پذیرد. براستی پس از مدت زمانی نه چندان کوتاه و صعود و عبور از قلب مناطق دیدنی البرز، هنگامی که از این همه راهپیمایی خسته می شوید، دیدار این دریاچه به شما شور و اشتیاق دیگری می بخشد.
دریاچه بسیار زیبا و مرتفع خلنو درمحیط کوچکی از دره یخچالی این قله 4375 متری و در جناح شمالی غربی آن قراردارد. دریاچه در مرز استان تهران و مازندران و در شمال شرقی و انتها دره بزرگ وارنگرود واقع شده است. آب دریاچه منحصراً توسط برفچال های دیرپای جناح شمالی قلل هرزه کوه و جناح شمال غربی قلل خلنو کوچک وخلنو بزرگ وغرب قله سوزنی اسبی چال تأمین می شود.

 • ویژگی ها

  دریاچه در حد نهایی وسعت خود و در کاسه ای نسبتا بزرگ در پای یال پر شیبی قرار دارد که به قله هرزه کوه متصل می شود. دور تا دور دیاچه پوشیده از نوارهای برفی و در حد فاصل آنها چمنزارهایی است که زیبایی محیط را دو چندان می کند.
  اگرچه عمق دریاچه که توسط تپه ماهورهای کم ارتفاعی احاط گردیده کم می باشد لیکن در اواخر فصل بهار دراثر ذوب سریع برفچال یاد شده برحجم ووسعت آن تاحدد زیادی اضافه می شود و در اوایل و اواسط تیرماه به حداکثر میزان وسعت خود می رسد. درارتفاع 3800 متری،دریاچه دارای آبی بسیار سرد و یخچال و در معرض باد های غرب وجنوب غربی می باشد.آب دریاچه درزمانی که گوسفنداران فشمی تا این حدبالا می آیند و در اثر استفاده این دامداران به مقدار زیادی گل آلوده می شود و تا اواخر شهریور ماه باقی می ماند.
 • سیمای عمومی

  از طریق جاده آسفالته جاجرود به بخش فشم می رسید و سپس وارد جاده دیگری درسمت شرق می شوید که پس از مدت زمان کوتاهی به آبادی سرسبز لالون پایین و بالا می پیوندد. راهپیمایی خود از مسیری در سمت شرق رودخانه خروشان لالون پی گرفته پس از نیم ساعتی از پل کوچکی عبور می کنید .در سمت غرب رود تا تنگه لالون و از آنجا با گذر چند باره از رودخانه خروشان و پر آب آن، پس از سه ساعت کوهپیمایی به چشمه تلخ آب می رسید و بهتر است استراحت کوتاهی کنید . با پیگیری مسیر، ساعتی بعد، از کنار آبشاری رد می شوید.
  با استفاده از مسیری پاکوب به صورت زیگزاگ، شیب تند آن را طی کرده ، سر انجام پس از یک ساعت دیگر بر بلندای گردنه 4000 متری وزوا قرار می گیرید. دور نمای قلل برج خلنو و رشته کوههای البرز از هر سو دیدگان شما را به خود مشغول می کند . سوز سرد ارتفاعات 4000 متری می وزد . هوا صاف و آبی است و قله های سپید پوش در چشم انداز شما قرار دارند. با ادامه مسیر پاکوب به سمت شمال غربی و از روی یال بتدریج ارتفاع گرفته، پس از حدود یک ساعت تغییر مسیر دهید، وارد کاسه بزرگ برفچالی خلنو می شوید و قلل آن را از جنوب به شمال طی کنید، به زیر شیب تند قله اصلی آن می رسید. باقیمانده راه را پس از سکوت یک و نیم ساعت دیگر طی نموده، با گامهای راسخ و استوار بر بلندترین قله ارتفاعات البرز مرکزی پس از دماوند و آزاد کوه قرار می گیرید.
  در زیر آسمان نیلگون، البرز مرکزی با صدها قله کوتاه و بلند در تمام جهات جغرافیایی دیده می شود و حال با نگریستن به دره بزرگ شمالی هرزه کوه در نقطه ای از یال پرشیب آن سایه ابرهای پراکنده را به صورت لکه های کوچک بر روی زمین مشاهده می شود . آری شما اکنون بر فراز تیغه قرار دارید که مشرف به دریاچه خلنو است.
  و با فرو رفتن تدریجی خورشید در پس کوههای مغرب، آماده پایین رفتن از قله خلنو به سمت دریاچه آن بگردید. از روی قله خلنو شیبهای تند سنگلاخی به کف دره پایین می روند که شما یکی از آنها را در سمت غرب انتخاب کرده، فرودی آرام و گام به گام را در پیش بگیرید . با رسیدن بر بالای یک تپه کوچک شیب مابقی را طی کنید، به کف دشت هرزه کوه و پس از ساعتی به کنار دریاچه بسیار زیبا و جذاب خلنو می رسید .
 • زمان مناسب بازدید

  یکی از بهترین زمانهای بازدید از این دریاچه، در اوایل تیر ماه است. بیشترین وسعت این دریاچه در تیر ماه و کمترین وسعت آن در شهریور ماه است.
 • پیشنهاد ویژه

  می توانید محل مناسبی را در سمت غرب دریاچه بیابید، چادر برپا کنید. می توانید یک شبانه روز در آنجا اقامت کنید، وبا گشت زدن در مرتع هرزه کوه از مسیر دره وارنگرود راهی مشخص و پاکوب را در کنار رودخانه پی بگیرید. این راه طولانی پس از یک روز کامل به آبادی وارنگرود و در نهایت به جاده کرج – چالوس منتهی می گردد.
 • شرایط استفاده

  راه های دیگر دستیابی به دریاچه :
  جاده کرج، چالوس، گچسر، جاده آسفالته دیزین و آبادی وارنگرود، طی کردن مسیر پیاده روی از آبادی به مدت 1.5 روز تا دریاچه
  توجه: در صورتی که از سمت دهکده لالون به این دریاچه می روید توجه داشته بایشد که کوهپیمایی از دهکده لالون تا فراز خلنو هشت ساعت به طول می انجامد
 • سایر اطلاعات

  قلل خلنو و تیغه های ژاندارک، برج واسبی چال به وضوح در سمت شرق دیده می شوند و در شمال، قلل کمانکوه و سرماهوو یخچال کهنو پدیدار هستند. جویباران متعدد حاصل از ذوب برف ها به داخل دریاچه سرازیر هستند. اما با غروب آفتاب تابستانی هوا به طور ناگهان به زیر صفر سقوط می کند و آب به سرعت یخ می زند. همچنین باد بسیار سردی درتمام طول شب از کریدُور جنوب به شمال می ورزد وباعث یخ زدن برف های می شود منظره تابش نورماه وقرص کامل آن به همراه تماشای شبح صخره ای هرزه کوه درداخل آب ازجمله دیدارهایی است که به انسان فرصت می دهد تادمی با دریاچه وآسمان تنها باشد.
  شناگران در این دریاچه به جز در مرداد ماه و در گرمترین ساعات روز مقدور نیست . حتی در این ماه نیز شنا کردن در این دریاچه سرد توصیه نمی شود .
 • مسیر پیاده روی ده وانگرد درکنار یک رودخانه بزرگ واقع شده است. ازآنجا به طور متوسط می توان به مدت یک روز کامل زمان برای دستیابی به دریاچه درنظر گرفت. این راه، زیبا وسرسبز باعبورازیک پل بزرگ درسمت چپ رودخانه وسپس طی مراتع شیر کمر وسوتک به پیچ سکه نور رسیده با گذر از آب در سمت راست رودخانه امتداد می یابد. در ادامه راه مجدداًد زیر قله نوسوم بویدر مسیر از رودخانه عبور می کند تابه مراتع دامداران فشمی برسد. سپس تا دوآب خلنو در کناره مسیر رودخانه به پیش می رویم. پس از دو آب خلنو در امتداد رودخانه جاری، از کاسه یخچالی شمال خلنو مسیر را ادامه داده و پس ازطی سراشیب و سربالایی های متعددی جناح شمالی را دنبال می کنیم تا به اینکه به لبه دریاچه آن وارد می شویم.
 • مسیر خودروی شخصی برای دسترسی به این دریاچه کوهستان بهترین راه ممکن مسیرکرج ـ جاده چالوس ـ گچسرـ جاده دیزن و آبادی وارنگرد است.

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها

درياچه خلنو تهران جاذبه طبيعي درياچه خلنو درياچه تهران درياچه جاذبه طبيعي خلنو درياچه درياچه تهران خلنو جاذبه طبيعي تهران درياچه تهران خلنو تهران جاذبه طبيعي جاذبه طبيعي درياچه جاذبه طبيعي خلنو جاذبه طبيعي تهران درياچه خلنو تهران درياچه خلنو جاذبه طبيعي درياچه تهران خلنو درياچه تهران جاذبه طبيعي درياچه جاذبه طبيعي خلنو درياچه جاذبه طبيعي تهران خلنو درياچه تهران خلنو درياچه جاذبه طبيعي خلنو تهران جاذبه طبيعي خلنو تهران درياچه خلنو جاذبه طبيعي درياچه خلنو جاذبه طبيعي تهران تهران درياچه خلنو تهران درياچه جاذبه طبيعي تهران خلنو درياچه تهران خلنو جاذبه طبيعي تهران جاذبه طبيعي درياچه تهران جاذبه طبيعي خلنو جاذبه طبيعي درياچه خلنو جاذبه طبيعي درياچه تهران جاذبه طبيعي خلنو درياچه جاذبه طبيعي خلنو تهران جاذبه طبيعي تهران درياچه جاذبه طبيعي تهران خلنو درياچه خلنو تهران جاذبه طبيعي درياچه تهران جاذبه طبيعي خلنو درياچه جاذبه طبيعي خلنو تهران درياچه تهران خلنو جاذبه طبيعي درياچه تهران جاذبه طبيعي خلنو درياچه خلنو جاذبه طبيعي تهران خلنو درياچه تهران جاذبه طبيعي خلنو درياچه جاذبه طبيعي تهران خلنو تهران جاذبه طبيعي درياچه خلنو تهران درياچه جاذبه طبيعي