City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درياچه چشمه سبز گلمکان

(42 رای)


 درياچه طبيعي چشمه سبز گلمکان  در دامنه شمالي رشته كوه بينالود (شمال خراسان) واقع شده و  بر حوضه آبريز رودخانه گلمكان مشرف است.  درياچه كوهستاني چشمه سبز گلمکان كه در ارتفاع 2500 متري از سطح دريا واقع شده، يكي از نقاط جذاب و ديدني استان خراسان رضوي به شمار مي رود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • درياچه چشمه سبز گلمکان
 • درياچه چشمه سبز گلمکان
 • درياچه چشمه سبز گلمکان
 • درياچه چشمه سبز گلمکان
 درياچه چشمه سبز گلمکان درياچه چشمه سبز گلمکان درياچه چشمه سبز گلمکان درياچه چشمه سبز گلمکان مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»چشمه سو حدود 20 كيلومتري روستاي بزرگ گلمكان واقع است. اين چشمه بوسيله ديواره هاي كوهستاني احاطه شده است و در يكي از بلندترين نقاط رشته كوه بينالود قرار دارد. از چشمه هاي متعدد اين محل به نام چشمه اشتها معروف است. اهميت چشمه سبز به هواي مناسب و مطلوب آن است. عوام این چشمه را چشمه سوز مي خوانند ، و در متون از آن با نام « چشمه سو» و «چشمه سبز » و به نظر مي رسد كه غرض از « چشمه سو» ي شاهنامه همين چشمه باشد ‌چرا كه مردم خراسان عموما "سبز" را "سوز" تلفظ‌مي كنند. "گلمکان" به لحاظ لغوی به مکان رویش گل گفته می شود این شهر در گذشته به گورمکن مشهور بوده که قدمت آن به پیش از اسلام باز می گردد. این دریاچه 15 هکتار مساحت دارد و از آب این دریاچه برای آبیاری باغات و اراضی کشاورزی استفاده می شود و در دریاچه ماهی های بزرگ و کوچک نیز وجود دارد که بعضا گردشگران را برای ماهیگیری جذب می کند.

 • تاریخچه

  در مورد منشا وژنز آن اظهار نظر چنداني صورت نگرفته و ابهاماتي چند وجود دارد. حوضچه اين درياچه از سنگهاي متاپوليتي با دگرگوني ضعيف معروف به اسليت و فيليت (در سازندهاي ژوراسيك)‌ تشكيل شده است. در مورد نحوه تكوين و تكامل آن مي‌توان حداقل دو پيش‌فرض را درنظر گرفت، نخست آن‌كه مورفولوژي و شكل تقريباً مدور درياچه و نواحي پيراموني آن، مي‌تواند بيانگر اين باشد كه درياچه مذكور احتمالاً حاصل ميراثهاي اقليمي و مورفوكليماتيك عصر يخچالي كواترنر بوده و در نتيجه به عنوان يك “درياچه سيركي” هويت مي‌يابد. دوم اين‌كه چون بينالود توسط زمين ساختهاي پوسته‌اي نازك، شكل گرفته و درواقع به‌صورت يك نوار چين خورده و گسليده از نوع گسلهاي تراستي است؛ بنابراين تجمع آب در امتداد دره‌هاي سوبسكانتي مقابل جبهه رورانده طي دوره‌هاي مرطوبتركواترنر، موجب پيدايش درياچه چشمه سبز شده است. وجود يك گسل با روند شمال غربي – جنوب شرقي (كه محور درياچه را تشكيل مي‌دهد)، مي‌تواند فرضيه دوم را قوت ببخشد.
 • ویژگی ها

  از کوههای مهم منطقه می توان به کوه تخته چهار باغ، کوه کشوه، قله سیاه سنگ، قله شیر باد، قله بینالود اشاره کرد همچنین آب و هوای معتدل سرد منطقه گلمکان مکان مناسبی برای رویش گیاهان دارویی چون بادام کوهی، خار شتر، زیره ، کاسنی و بابونه است. این مکان زیست گاه حیواناتی چون بز کوهی، آهو، گراز، عقاب و کبک است که سازمان محیط زیست برای حفاظت از این حیوانات نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.
 • شرایط استفاده

  برای سفر به چشمه سبز جاده آسفالته مشهد- قوچان به حدود 40 کیلومتر به سمت گلمکان 10 کیلومتر و ازگلمکان تا چشمه سبز حدود 20 کیلومتر راه کوهستانی ناهموار است.
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر خودروی شخصی برای سفر به چشمه سبز جاده آسفالته مشهد- قوچان به حدود 40 کیلومتر به سمت گلمکان 10 کیلومتر و ازگلمکان تا چشمه سبز حدود 20 کیلومتر راه کوهستانی ناهموار است.

اماکن مرتبطتگ ها