City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

عمارت و باغ عين الدوله

(119 رای)


باغ - عمارت عين الدوله محل اقامت ييلاقي وزير سه دوره حساس تاريخي در دوران قاجار، «عين‌الدوله» بوده است که از سوي شهرداري تهران شکل بسيار زيبايي بازسازي شده است


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • عمارت و باغ عين الدوله
 • عمارت و باغ عين الدوله
 • عمارت و باغ عين الدوله
 • عمارت و باغ عين الدوله
 عمارت و باغ عين الدوله عمارت و باغ عين الدوله عمارت و باغ عين الدوله عمارت و باغ عين الدوله مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • ساعت کاری : 8 - 16
 • آدرس : پاسداران ، میدان هروی ، خیابان وفامنش ، خیابان جمالی پلاک 12

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این عمارت تقریباً همزمان با تغییر حکومت از قاجار به پهلوی به محل سکونت دایم خانوادة‌ هروی«بصیرالدوله» مبدل گشته است. این مکان، در زمان احداث (بین سال‌های 1330-1310 هـ . ق) شامل یک عمارت تشریفاتی، استخری بزرگ و باغات بسیاری در اطراف بوده و در سال 1376 هـ‌ . ش در حالی که از سال‌ها پیش ویران و متروک شده بود، شناسایی شد.

 • تاریخچه

  در حوالی باغ عین الدوله باغ های مشهوری به فواصلی در جهات مختلف آن قرار داشت از آن جمله است؛ باغ سلطنت آباد ناصرالدین شاه ، باغ حاج امین الضرب (ضرابخانه بعد) باغ مهران (محل ساواک) و البته باغ های دیگر که مالکین مشهوری نداشتند.زمانی اطراف این باغ در مبارک آباد و حسین آباد و لویزان و ...باغ های سرسبز فراوانی وجود داشت،که با گذشت زمان کاربری آن ها تغییر کرد و اراضی آن ها به خانه سازی اختصاص یافتند. باغات اطراف كه تمام منطقه را پوشش می‌دادند، به مرور تفكيك شدند و از میان رفتند.
  عین الدوله تا سال 1306خورشیدی در قید حیات بود.وی در سال های پایانی عمر با ورشکستگی بزرگی مواجه شد. طلبکاران بسیاری از اموال او را به یغما بردند و از طرفی تنها پسرش هم مردی لایق و با کفایت نشد که بتواند اموال پدر را جمع و جور نماید. به هر روی با شرایط پیش آمده، این باغ و عمارت از مالکیت عین الدوله بیرون آمد و مالک جدیدی با نام بصیرالدوله(هروی) پیدا کرد.بصیرالدوله دستی سر و گوش عمارت کشید و آن را به اسکان خانواده اش اختصاص داد.گو اینکه بعد ها نیز تغییراتی در بنا پدید آورد.بعد از مرگ مالک جدید عمارت و باغ مزبور به فرزندش دکتر نصرت الله هروی رسید،و از ایشان هم به دخترش شیرین انتقال یافت.تا این که در سال 1376خورشیدی با توافق آخرین مالک باغ ،شهرداری آن را در اختیار گرفت و با تصمیم درستی این باغ به فضایی عمومی تبدیل یافت که قابلیت موزه و مکان های دیگری با کاربری عمومی پیدا کرد.
  از حوادث تاریخی و خطیری که در این باغ رخ داده کنفرانس تهران است. در خلال جنگ جهانی دوم سران سه کشور روس و انگلیس و آمریکا که پیشتر قوایشان در تهران مستقر شده بودند در پایتخت حضور یافتند.ایشان به جهت امنیتی و دیگر ملاحظات از مرکز شهر و تمرکز منطقه مسکونی دور شده و در عمارت عین الدوله استقرار پیدا کردند،و کنفرانس مشهور تهران را نیز در همین عمارت برگزار نمودند.کنفرانس تهران که در روزهای 6 تا 9 آذرماه سال 1322 خورشیدی برابر با دسامبر 1943 ميلادی در تهران انجام گردید، چهارمين كنفرانس سران كشورهای انگليس، امريكا و شوروی بود،که به منظور توافق درباره حواشی جنگ با متحدین و ترسیم جهان پس از پایان جنگ جهانی دوم به صورت سری برگزار شد. عكس تاريخی چرچيل، روزولت و استالين در ايوان شمالی بنای عين‌الدوله، يادگاری از اين رويداد است.
 • ویژگی ها

  این بنا در سال 1376 در اختیار شهرداری تهران قرار گرفت؛ تعميرات بنا از مهرماه سال 1381 آغاز گرديد و طی چند مرحله تغييرات به شكل فعلی در آمده است تا در بهار سال 1386 و به مناسبت صدمين سالگرد بلديه تهران افتتاح شد. در سال 1387، سازمان زيباسازی شهر تهران، ضمن تجهيز فضاهای داخلی و خارجی عمارت جهت تعريف كاربری نگارخانه، فعاليت خود را در زمينه حمايت و گسترش هنرهای شهری پيگيری نمود.
 • سایر اطلاعات

  این اثر در تاریخ ۴ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۴۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • منبع

  سازمان زیباسازی شهرداری تهران، ویکیپدیا، آژانس عکس تهران، تهران سما
 • نظر Vahid
  سه شنبه 05 اسفند 1393

  بسیار جای جالبی به نظر میاد.خیلی دوست دارم اینجارو ببینم.قطعا در اولین فرصت این کارو میکنم.

 • نظر
  چهارشنبه 25 شهريور 1394

  آدم اصلا باورش نمی شه توی هروی با اون همه آپارتمان و خونه های مدرن، چنین عمارت زیبایی وجود داشته باشه. اسمش هم قشنگه: عین الدوله :)

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

عمارت عين الدوله نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عمارت عين الدوله عمارت نگارخانه برگ عمارت گردشگري تاريخي عين الدوله عمارت عمارت نگارخانه برگ عين الدوله گردشگري تاريخي نگارخانه برگ عمارت نگارخانه برگ عين الدوله نگارخانه برگ گردشگري تاريخي گردشگري تاريخي عمارت گردشگري تاريخي عين الدوله گردشگري تاريخي نگارخانه برگ عمارت عين الدوله نگارخانه برگ عمارت عين الدوله گردشگري تاريخي عمارت نگارخانه برگ عين الدوله عمارت نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عمارت گردشگري تاريخي عين الدوله عمارت گردشگري تاريخي نگارخانه برگ عين الدوله عمارت نگارخانه برگ عين الدوله عمارت گردشگري تاريخي عين الدوله نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عين الدوله نگارخانه برگ عمارت عين الدوله گردشگري تاريخي عمارت عين الدوله گردشگري تاريخي نگارخانه برگ نگارخانه برگ عمارت عين الدوله نگارخانه برگ عمارت گردشگري تاريخي نگارخانه برگ عين الدوله عمارت نگارخانه برگ عين الدوله گردشگري تاريخي نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عمارت نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عين الدوله گردشگري تاريخي عمارت عين الدوله گردشگري تاريخي عمارت نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عين الدوله عمارت گردشگري تاريخي عين الدوله نگارخانه برگ گردشگري تاريخي نگارخانه برگ عمارت گردشگري تاريخي نگارخانه برگ عين الدوله عمارت عين الدوله نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عمارت نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عين الدوله عمارت گردشگري تاريخي عين الدوله نگارخانه برگ عمارت نگارخانه برگ عين الدوله گردشگري تاريخي عمارت نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عين الدوله عمارت عين الدوله گردشگري تاريخي نگارخانه برگ عين الدوله عمارت نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عين الدوله عمارت گردشگري تاريخي نگارخانه برگ عين الدوله نگارخانه برگ گردشگري تاريخي عمارت عين الدوله نگارخانه برگ عمارت گردشگري تاريخي