City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

غار کسب ملاير

(59 رای)


غار کسب ملاير که از آن با عنوان نهانگاه کسب هم ياد مي شود، در زير تپه​اي بزرگ قرار دارد که محل استقرار قلعه روستا در روزگار گذشته بوده؛ غار کسب در واقع در تشکيلاتي از کاني​هاي بِکر ساخته شده است. اين نهانگاه از شبکه​اي از دهليزهاي طولاني و کوتاه، چاه​هاي کوتاه و بلند، و چند اتاق به ابعاد 8/1×2×2 و هم چنين دو يا سه چاه منتهي به آب و هواکش​هايي که اکنون روي آن​ها با تخته سنگ پوشيده شده، تشکيل شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»استخوان بندی نهانگاه چنین است که پس از ورود به چاه آب یکی از خانه​های روستا و طی 3 متر فرود به کانالی که در دو طرف طوقه چاه قرار دارد، برمی خوریم. با انتخاب کانال شرقی، که 60 سانتی متر عرض و 80 سانتی متر ارتفاع دارد، پس از طی چند متر به یک دو راهی می​رسیم. بعد از انتخاب کانال سمت راست و طی حدود چند متر، به یک دو راهی دیگر برمی خوریم. کانال اول بیش از چند متر امتداد ندارد و کانال شرقی با طی 2 متر به راهرویی به عرض یک متر و ارتفاع 80/1 متر که در دو طرف آن 4 اتاق 8/1×2×2 متری قرار دارد، می​رسد. سپس کانال تنگ می​شود و حالت اولیه خود را بازمی یابد و به دو راهی دیگری با همان ابعادِ مسیر کانال شمالی جنوبی منتهی می​شود. این کانال بعد از طی چند متر بن بست می​شود و بخش جنوبی آن چند متر ادامه می​یابد و به یک چاه 5/1 متری دیگر می​رسد. در کف چاه، کانالی از دو طرف ادامه دارد، بخش شمالی آن پس از چند متر بن بست می​شود و بخش جنوب غربی آن پس از چند متر به چاهی دیگر می​رسد که باید از کف آن 5/1 متر صعود کنیم و به کانالی دیگر برسیم؛ این کانال با طی چند متر و با عبور از کنار یک کانال هم سطح خود، به همان چاه اصلی و آب دار نخست می​رسد. بعضی از بخش​های کانال​ها، در گذشته مسیرهای دیگر و یا راه خروج و فرار بوده​اند که اکنون باعث ریزش سقف غیرقابل عبورند.

  • ویژگی ها

    در دهانه یکی از چاه​ها دری به شکل سنگ آسیای کوچک و برای مسدود کردن دهانه چاه وجود دارد.
  • شرایط استفاده

    از همدان با طی 65 کیلومتر و از ملایر با طی 26 کیلومتر به روستا/ شهر جوکار می​رسیم. فاصله روستای کِسب از شرق جوکار 7 کیلومتر است.
  • سایر اطلاعات

    نهانگاه کسب استحکام و چهارچوب خود را حفظ کرده است؛ بنابراین برای جلوگیری از نابود شدن نهانگاه​هایی این گونه که در سایر نقاط جهان نظیر آن​ها یافت نمی شود، باید به پاک​سازی و در برخی از بخش​ها بازسازی آن​ها توجه شود و به عنوان یک پدیده گردش گری در معرض دید عموم قرار گیرد. این نهانگاه در همواری روستا و زیر تپه باستانی روستا قرار گرفته است.
  • مسیر خودروی شخصی از همدان با طی 65 کیلومتر و از ملایر با طی 26 کیلومتر به روستا/ شهر جوکار می​رسیم. فاصله روستای کِسب از شرق جوکار 7 کیلومتر است.


تگ ها