City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تالاب ليپار چابهار

(146 رای)


تالاب ليپار که به تالاب صورتي هم معروف هست، از مناطق زيبا و طبيعي سيستان و بلوچستان به شمار مي ره که با چشم‌اندازي فوق‌العاده در 15 کيلومتري شرق چابهار و در مسير جاده ساحلي چابهار- گواتر قرار گرفته است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • تالاب ليپار چابهار
 • تالاب ليپار چابهار
 • تالاب ليپار چابهار
 • تالاب ليپار چابهار
تالاب ليپار چابهار تالاب ليپار چابهار تالاب ليپار چابهار تالاب ليپار چابهار مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : استان سیستان و بلوچستان - چابهار - نزدیک روستای رمین

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»تالاب لیپار در تنگه و دره‌ای صخره‌ای که مشرف به کوه است، قرار دارد. در این تالاب، آب دریای عمان به صورت ایستا شده و منطقه‌ای مناسب برای زندگی گیاهان و جانوران به وجود آورده است.
اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است، جایی که به آن تالاب صورتی می گویند. در مورد رنگ قرمز این پدیده که محصول فعالیت پلانکتونهاست توسط کارشناسان محیط زیست استان توضیحاتی ارائه شده است:
وجود پلانكتون‌هاي گياهي زياد در منطقه (90 درصد پلانكتون‌هاي گياهي در اين حوزه يافت مي‌شوند)، وفور مواد آلي و معدني كه از طريق رودخانه‌ها و خورهاي متصل به خليج به اين حوزه هدايت مي‌شوند، باعث افزايش زياد توليد بيولوژيكي در بعضي از فصول سال خواهد شد به طوري كه اين عوامل به همراه جريانات دريايي حاصل از طوفان‌هاي مونسون كه از ويژگي‌هاي منحصر به فرد حوزه اقيانوسي درياي عمان است، موجب افزايش بيش از حد تعداد پلانكتون‌هاي گياهي در ماه‌هاي بعد از فصل مونسون ( كه از اواسط خرداد شروع تا اواسط شهريور ادامه خواهد داشت) مي‌شود كه اين تعداد در آذر ماه به حداكثر ميزان خود مي‌رسد.
فرآيند «رد تايد» يا «كشند قرمز» از جمله فرآيند‌هاي بيولوژيكي در محيط هاي آبي است كه توسط پلانكتونهاي گياهي كه نقش عمده‌اي در زنجيره‌هاي غذايي و انرژي در اكوسيستم‌هاي آبي دارند، به وقوع مي‌پيوندد.

 • تاریخچه

  تالاب لیپار چابهار بنا به پیشنهاد آقای دادکریم شیخ زاده که خود بومی محل و از روستای دمبدف است و با کمک اهالی و بودجه شخصی و حمایت وزارت نیرو با در اختیار گذاشتن دستگاههای کشاورزی، توانست در سال 1362 خورشیدی برابر با 1981 این تالاب را احداث کند.
 • ویژگی ها

  در تالاب لیپار درختچه‌های گز و چش و گونه‌های جانوری چنگر، فلامینگو، کشیم، حواصیلهای سفید و خاکستری، باقرقره، تیهو، جیرفتی، عقاب دشتی، خوتکا، دلیجه و طاووسک وجود دارند.
 • سیمای عمومی

  کنار تالاب لیپار چابهار دشتار قرار دارد که اهالی منطقه به آن عروس هم می‌گویند. دشتار در زبان بلوچی به دختران جوانی گفته می‌شود که هنوز ازدواج نکرده‌اند. دلیل این نامگذاری، زیبایی منطقه و درختان سرسبز آن است.
 • منبع

  پایگاه تخصصی گردشگری ایران
  مجلهٔ ۲۰۰ جاذبهٔ دیدنی چابهار
 • نظر
  شنبه 24 خرداد 1399

  WCRTEXTAREATESTINPUT2227933

 • نظر
  شنبه 01 مهر 1396

  جاده منتهی به تالاب لیپار واقعا فوق العاده است. بعد از یک پیج جاده سرپائینی می شه و از بین دو تا کوه عبور می کنه، از اون بالا هم تالاب لیپار در دو طرف جاده مشخصه

اماکن مرتبطتگ ها